Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kogo trafiły Motyle, czyli Nagrody Kulturalne Prezydenta Gorzowa?

Redakcja
Motyle przyznawane są przez prezydenta Gorzowa co roku.
Motyle przyznawane są przez prezydenta Gorzowa co roku. Archiwum "GL"
W piątek 12 października w Filharmonii Gorzowskiej przyznawane są Nagrody Kulturalne Prezydenta Gorzowa, które popularnie nazywa się Motylami. W tym roku otrzymali je Anna Szymanek-Lange i Chór Cantabile.

- W tym roku do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. zostało zgłoszonych 10 osób izespołów, spośród których rozpatrywano osiem kandydatur. Byli to aktorka Marzena Wieczorek, malarz Jerzy Zgorzałek, dziennikarka Izabela Patek, choreograf i kierownik artystyczny ZTL „Gorzowiacy” – Bogdan Puścizna, choreograf i kierownik artystyczny ZTL „Mali Gorzowiacy” Maria Szupiluk oraz Studio Teatralne dla Dzieci i Młodzieży przy Teatrze im. J. Osterwy oraz oczywiści tegoroczni laureaci – informuje nas Marta Liberkowska z wydziału promocji i informacji urzędu miasta.

„Anna Szymanek-Lange zadebiutowała w 1966 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, a od 1979 r. jest związana z Gorzowem. Uprawiała wiele dziedzin pozwalających odzwierciedlić jej twórczą wyobraźnię, takich jak rysunek, malarstwo akrylowe i na płótnie, ale tą najważniejszą była ceramika, w której tworzyła charakterystyczne, wymyślone fantastyczne istoty i formy – czytamy w komunikacie magistratu. Przez wiele lat była organizatorką artystycznych plenerów malarskich, dzięki którym powstały kolekcje malarskie, m.in.: Jerzego Dudy Gracza, Stanisława Mazusia, Franciszka Maśluszczaka. Była inicjatorką i przez blisko 20 lat kuratorką Galerii Pod Pocztową Trąbką. Od niedawna w Muzeum Lubuskim – Spichlerz można podziwiać stałą wystawę prac Anny Szymanek. Została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku obchodziła 80 lecie urodzin i 60 lecie pracy twórczej.

Drugi tegoroczny laureat to chór Cantabile Chór Cantabile. „Powstał 21 marca 1994 r. Wówczas jego tworzenie powierzono gorzowiance Jadwidze Kos. Na przestrzeni 25 lat swoją pasję muzyczną w chórze realizowało 140 osób. Zespół tworzy 38 śpiewaków amatorów, ludzi różnych pasji i profesji. Repertuar chóru, to blisko 300 utworów. Chór na przestrzeni 25 lat działalności wyśpiewał 250 koncertów. Nagrał kilka płyt. Współpracuje z takimi polskimi kompozytorami jak Stanisław Szczyciński, Macie Małecki czy Jan Szopiński. Dzięki tej współpracy powstało oratorium „Chwalebna droga” czy zbiór kolęd „Cicha noc”, czy „Missa brevis”. Brał udział w widowisku Janusz Stokłosy „Stokłosa i jego goście”. Koncertował we Włoszech, Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, na Litwie, Danii i Chorwacji. Z koncertem „Gaude Mater Polonia” włączył się w obchody 1050 – lecia Chrztu Polski. Otrzymał Honorowe Odznaki za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zobacz też wideo: Kultura na haku - 5 października 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska