MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drezdenko: Czy rozpoznasz te miejsca?

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Widokówki przedstawiają przede wszystkim architekturę miasta. Dzięki nim będziemy mogli zobaczyć, jak zmieniło się Drezdenko.
Widokówki przedstawiają przede wszystkim architekturę miasta. Dzięki nim będziemy mogli zobaczyć, jak zmieniło się Drezdenko. Reprodukcja z archiwum muzeum
Jak wyglądało miasto przed wojną? Jak zmieniało się na przestrzeni lat? Zobaczycie to na przedwojennych widokówkach. Muzeum ma ponad 300 kart, które pokaże mieszkańcom. To będzie historyczna atrakcja.

Jedną z widokówek wysłano w ostatnim dniu 1898 r., w Sulęcinie została ostemplowana w pierwszym dniu 1899 - takie "cuda" znajdują się w kolekcji Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia. Muzeum zbierało je od 1998 r. To wtedy placówka odkupiła od kolekcjonerów dwie pierwsze karty. Kolejne 30 zdobyła w 2000 r., dwie w 2001 i aż 294 w br. Cała kolekcja liczy 328 widokówek. 225 jest zapisanych, 201 egzemplarzy ma znaczki.

- Wszystkie są dobrze zachowane. Jedna karta jest lekko rozwarstwiona na obrzeżach, inna ma dwa kilkumilimetrowe rozdarcia, a kolejna jest lekko poplamiona. Pozostałe są pozbawione śladów wilgoci, zagrzybień i efektów niewłaściwego przechowywania - mówi Michał Głębocki z muzeum.

- Widokówki są datowane na lata 1898-1995. Wiek rozpoznawano po stemplach pocztowych urzędu, z którego wyszły i po stemplach pocztowych urzędu docelowego. Rzadziej po datach umieszczonych w korespondencji - dodaje dyrektorka muzeum Ewa Kułakowska.

Co można zobaczyć na starych widokówkach z 40 różnych wydawnictw? Kolekcja jest jednolita tematycznie. Przeważają widoki miasta. Część dotyczy jezior z okolic Drezdenka: rezerwatu w Radowie i wsi Zagórze, w której mieściło się słynne sanatorium.

Otwarcie wystawy starych widokówek odbędzie się w sobotę 13 października w muzeum. Warto zarezerwować sobie ten termin. Podczas imprezy będzie można porozmawiać z kolekcjonerami i otrzymać darmowy egzemplarz zeszytu z reprodukcjami. Karty będzie można także pobrać ze strony internetowej. - Pocztówki z dawnego Drezdenka to nasz prezent dla mieszkańców - podkreśla Głębocki.

Na wystawie będzie można zobaczyć także zdjęcia mieszkańców. Fotografie zostały wykonane kilkadziesiąt lat temu w trakcie plenerów. Oba projekty (pokaz kolekcji widokówek oraz zdjęć) zostały nazwane "Dawniej niż wczoraj. Rzecz o mieście i jego mieszkańcach". Muzeum na realizację zdobyło pieniądze z funduszy unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska