MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn odznaczony przez ministra kultury

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Uroczystość wręczenia medalu "Zasłużony dla Kultury Polskiej" odbyła się w piątek, 10 grudnia.
Uroczystość wręczenia medalu "Zasłużony dla Kultury Polskiej" odbyła się w piątek, 10 grudnia. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
- W tym krążku swój udział ma samorząd, nasi współpracownicy i przyjaciele i przede wszystkim pracownicy muzeum - mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Mowa o medalu, który otrzymał od ministra kultury, a który wręczył szefowi kostrzyńskiego muzeum wojewoda lubuski.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas spotkania wigilijnego, zorganizowanego przez kostrzyńskie muzeum w piątek, 10 grudnia. Ryszard Skałba otrzymał medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O nadaniu tego odznaczenia zdecydował Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr hab. Piotr Gliński. Medal wręczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - To ważne odznaczenie. Dostają je ludzie kultury, który kulturę i zabytki chronią. To, co pan robi, jest dostrzegane nie tylko w Polsce. Kostrzyńskie muzeum jest znane, a sama ekspozycja jest godna podziwu. Zresztą cała historia Kostrzyna jest fascynująca - mówi wojewoda lubuski.

Kostrzyn dba o zabytki, które zostały po wojnie

Głos zabrał również burmistrz Kostrzyna. Wspominał, że Muzeum Twierdzy Kostrzyn powstało w 2008 r. W 2011 r. na stanowisko dyrektora został powołany Ryszard Skałba.

W naszym mieście mamy stosunkowo niewiele zabytków. Te, które mamy, staramy się chronić najlepiej, jak umiemy. Jednymi z pierwszych projektów, w których wykorzystane były pieniądze z Unii Europejskiej były właśnie inwestycje na terenie kostrzyńskiej twierdzy - spomina Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Nie byłoby medalu bez pracowników

Ryszard Skałba dziękował za odznaczenie, ale podkreślił, że nie jest ono wyłącznie jego zasługą. - Odbierając ten medal, czuję się zaszczycony. Ale tak naprawdę w tym krążku każdy z tutaj zebranych ma swój udział. Dziękuję burmistrzowi i całemu samorządowi, dziękuję dyrektorom pozostałych miejskich instytucji. To ludzie, na których zawsze mogę polegać. Dziękuję też radzie muzeum za wsparcie i cenne wskazówki. Przede wszystkim dziękuję jednak pracownikom muzeum. To wasza praca jest w tym kawałku metalu. Wszyscy na to pracowaliśmy - mówi R. Skałba.

Trzeba ratować Króla

Burmistrz miasta wykorzystał obecność wojewody, aby przypomnieć zabytek, który wymaga natychmiastowej pomocy. To unikatowy na skalę europejską bastion Król. Jego stan z roku na rok jest coraz bardziej dramatyczny. Sytuacja jest na tyle zła, że turyści mają zakaz wstępu do bastionu i na tereny bezpośrednio nad nim. Wszystko grozi bowiem zawaleniem. - Ratowanie Króla to inwestycja, której nie udźwigniemy tylko z wykorzystaniem budżetu miasta. Potrzebny jest zastrzyk gotówki, aby ratować ten zabytek - podkreśla A. Kunt.

Rada Muzeum Twierdzy Kostrzyn

W czasie piątkowej uroczystości Marek Tatarewicz, przewodniczący rady miasta, wręczył nominacje na nową kadencję członkom Rady Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Zasiedli w niej:

  • Przemysław Kołosowski
  • Michał Kunt
  • Ireneusz Materyński
  • Grzegorz Podruczny
  • Paweł Rychterski

Nie zabrakło lekcji historii

Piątkowe spotkanie miało też element edukacyjny. Muzealny archeolog Krzysztof Socha zaprezentował zebranym prelekcję na temat siedziby biskupstwa lubuskiego w świetle badań archeologicznych, zaś ks. prałat dr Ryszard Tomczak z Witnicy przedstawił ideę społecznych obchodów jubileuszu 900-lecia założenia biskupstwa lubuskiego.

Wideo: Niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerschreck odnaleziony w gruzach na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska