MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki unijnemu projektowi stereotypy odchodzą w siną dal

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
- Każde spotkanie z Niemkami i Łotyszkami to ciekawa i radosna lekcja życia - przyznają Jadwiga Korcz-Dziadosz, Zofia Banaszak i Barbara Konarska.
- Każde spotkanie z Niemkami i Łotyszkami to ciekawa i radosna lekcja życia - przyznają Jadwiga Korcz-Dziadosz, Zofia Banaszak i Barbara Konarska. fot. Mariusz Kapała
Wspólne wykłady, seminaria, warsztaty w Polsce, Niemczech i na Łotwie. Panie w trzecim wieku uczą się, jak zdrowo żyć i cieszyć się każdym dniem.

Na naukę nigdy nie jest za późno. Przekonały się o tym uczestniczki międzynarodowego projektu, realizowanego w ramach Sokrates Grundtvig 2. Partnerami są tu: Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, ImPuls z Getyngi, Organizacja OWEN z Berlina oraz Klub Kobiet z Preili na Łotwie.

Poznają moc miodu

To już kolejny unijny projekt, do którego przystąpiły zielonogórzanki. Wcześniej m.in. przez dwa lata pracowały wspólnie z paniami z Cypru, Litwy i Turcji nad aktywnością estetyczną i artystyczną ludzi w srebrnym wieku. Obecnie realizowany projekt nosi nazwę Europejskie Kobiety w Kwiecie Wieku.

- I koncentruje się wokół zdrowego stylu życia, rozumianego także jako czerpanie pełnymi garściami każdego dnia tego, co najlepsze - podkreśla Jadwiga Korcz-Dziadosz, wiceprezes ZUTW.

Panie miały już okazję nie tylko nauczyć się technik relaksu, oryginalnego masażu ziołowych kuracji, ale także uczestniczyć w wykładach na temat miodu, medycyny niekonwencjonalnej, zabiegów kosmetycznych. Były zajęcia z choreoterapii, w jaskini solnej, warsztaty taneczne i muzyczne…

Piszą o zmianach

Jak zauważa prezes ZUTW Zofia Banaszak, projekt pozwolił także nie tylko poznać obyczaje Niemców i Łotyszów, ale także politykę gospodarczą, społeczną tych państw i przełamać wciąż od tylu już lat zakorzenione stereotypy.

- Niektóre Niemki do tej pory w ogóle nie były w Polsce. Miały szereg obaw. Dzięki projektowi przekonały się, że wcale tak nie jest, jak się o nas mówi - opowiada Barbara Konarska. - Teraz inaczej patrzą na nas. Dowód? Jedna z nich zabrała męża i pojechali do sanatorium w Kołobrzegu.

O swoich odczuciach uczestniczki projektu piszą w publikacjach oraz w ,,Inspiracjach" - czasopiśmie ZUTW.
- Niemki zamieściły teksty naszych pań: Barbary Dzięcielewskiej i Marii Kuleszyńskiej-Kozak w swoim kalendarzu adwentowym. Wiele pisały też Łotyszki, które są bardzo umuzykalnione - dodaje Z. Banaszak. - Uczestniczyliśmy w koncercie 15-tysięcznej grupy chórów. Godzinę trwało, zanim wszyscy weszli na scenę.

Panie poznają też losy bezrobotnych, które wzięły sprawy w swoje ręce i np. założyły Muzeum Chleba czy organizują imprezy dla turystów.

Niemiecki w muzeum

W ramach projektu organizowane są Srebrne Szkoły Letnie. - Uczyłyśmy się m.in. języka niemieckiego poprzez… sztukę. W muzeum, gdzie były bardzo znane dzieła malarskie. Okazało się, że potrafimy się porozumieć, bo sztuka łączy - mówi J. Korcz-Dziadosz.
- Dzięki tym spotkaniom stałyśmy się dobrymi znajomymi. Spotykamy się, odwiedzamy, wysyłamy kartki - zauważa Barbara Konarska. - I o to właśnie chodziło.

W planach są kolejne zjazdy. Na wiosnę znów organizatorem zostanie ZUTW. - Chcemy zabrać panie do Karpacza, który tak bardzo lubimy. A jak nam powiedziały Łotyszki, one nigdy w życiu nie widziały gór. Będzie więc okazja sprawić im niespodziankę - dodają zielonogórzanki.

Projekt zakończy się w czerwcu przyszłego roku. Ale pani mają już pomysł na następny. Przekonały się bowiem, że wspólnie można nauczyć się więcej, a sama nauka staje się jeszcze większą przyjemnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska