Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dziękuję, że segregujesz!” Naprawiasz – Odzyskujesz –Oddajesz!

red
Pojemniki na odpady segregowane z opakowań po jajkach-niespodziankach.
Pojemniki na odpady segregowane z opakowań po jajkach-niespodziankach.
Konieczność segregowania odpadów już na stałe wpisuje się w świadomość większości osób. Nie mamy problemu z rozdzieleniem podstawowych opakowań po produktach spożywczych, jednak co jakiś czas producenci wypuszczają opakowania z trwale połączonych kilku rodzaju surowców czy tworzyw, co utrudnia ich segregację. Jakie opakowanie nadaje się do recyklingu, co trzeba oddzielać, a co można ponownie wykorzystać? O tym rozmawiał Celowy Związek Gmin CZG-12 z przedszkolakami podczas drugich spotkań w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej „Dziękuję, że segregujesz!”.

SEGREGUJESZ, czyli do recyklingu nadają się…

1.PAPIER

Papier stanowi duży procent w produkcji opakowań, jednocześnie też powinien być najmniej kłopotliwy w segregacji. Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać papier, który nie jest zabrudzony tłuszczami (np. majonezem, olejem), nie jest mokry i papier, który nie miał

kontaktu z środkami chemicznymi i budowlanymi. Pamiętajmy też, aby oddzielić elementy metalowe (np. zszywki) i/ lub plastikowe (np. próbki kosmetyków, zakrętki).

Co powstaje z papieru z recyklingu?

Papier zebrany do niebieskich pojemników stanowi surowiec do produkcji nowych opakowań (np. kartony na sprzęt RTV, AGD), opakowań do produktów spożywczych (np. wytłoczki do jajek), filtrów do kawy, izolacji, a nawet do produkcji banknotów.

Podczas zajęć edukacyjnych organizowanych przez CZG-12 z przedszkolakami i Partnerami akcji „Dziękuję, że segregujesz!” z papierowych pudełek powstały piękne organizery, pudełka na pamiątki oraz ramki na zdjęcia.

2. PLASTIK

Niemal wszystkie opakowania z plastiku obecne na rynku można ponownie przetworzyć. Do recyklingu nadają się butelki plastikowe po produktach spożywczych, po środkach czystości, po kosmetykach, worki foliowe, pojemniki po żywności oraz wszelkie inne pojemniki i miski z tworzyw. Segregując odpady należy pamiętać, aby minimalizować ich powierzchnię, czyli przed wrzuceniem do pojemnika ZGNIEŚĆ, aby zajmowały mniej miejsca! Należy również ściągnąć etykietę termokurczliwą, która stanowi zanieczyszczenie w procesie recyklingu.

Jaki plastik można ponownie przetworzyć i co z niego powstaje?

Na rynku surowców wtórnych najbardziej pożądanym rodzajem surowców jest PET (politereftalen etylenu), z którego produkuje się najczęściej butelki na napoje. PET z recyklingu stanowi cenny surowiec dla przemysły tekstylnego, do produkcji taśm, pasów samochodowych, wypełnień tapicerskich. Z plastiku z recyklingu powstają elementy samochodów, zabawki, ramy okienne, słupki drogowe i wiele innych przedmiotów.

Puste opakowania plastikowe mogą też stanowić świetny materiał do twórczej pracy i zamiast kupowania nowych rzeczy z powodzeniem możemy je wykorzystać na nasze potrzeby. Można z nich stworzyć zabawki, pojemniki, pudełka na kredki, wazoniki itd.

3. METAL

Opakowania z metalu i aluminium stanowią największy procent opakowań poddawanych recyklingowi. Opakowania te można przetwarzać wielokrotnie bez straty ich jakości, a ich recykling jest najlepszym przykładem gospodarki w obiegu zamkniętym.

Warto wiedzieć, że recykling puszek aluminiowych, w stosunku do produkcji aluminium z boksytu, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95 proc., a zanieczyszczeń wody o 97 proc. Wymaga też o 95 proc. mniej energii elektrycznej.

4. SZKŁO

Segregacja opakowań szklanych obejmuje jedynie butelki i słoiki po produktach spożywczych i po kosmetykach.

Błędem jest wrzucanie do zielonego pojemnika potłuczonych naczyń żaroodpornych, luster czy szyb okiennych. Warto też oddzielić szkło od innych elementów metalowych i plastikowych (zakrętek), jednak nie musimy myć opakowań. Pamiętajmy jedynie o ich opróżnieniu!

Opakowania szklane są cennym surowcem wtórnych, z którego powstają nowe opakowania szklane, kafelki i izolacje. W naszych gospodarstwach domowych opakowania szklane znajdują najczęściej ponowne zastosowanie do przechowywania zapasów na zimę, ale niepotrzebne słoiki mogą też stanowić ozdoby w postaci wazoników czy świeczników.

Podczas zajęć z dziećmi Celowy Związek Gmin CZG-12 zwracał też uwagę na odpady niebezpieczne najczęściej występujące w naszych domach: baterie, puszki po farbach, leki. Przypominano, że do kosza na odpady zmieszane nie wolno wyrzucać sprzętu AGD i RTV, a miejscem ich zbiórki są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Do PSZOK możemy oddać bezpłatnie:

- baterie i akumulatory małogabarytowe

- puszki po farbach

- opakowania po lekach i niezużyte leki

- środki ochrony roślin

- oleje silnikowe, smary silnikowe itp.

Pamiętajmy, aby wcześniej zadzwonić do właściwego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i zapytać o możliwość przywiezienia odpadów zebranych w naszych gospodarstwach domowych, limitach wybranych asortymentów czy godzinach otwarcia.

Plany na następny rok…

W nowym roku Celowy Związek Gmin CZG-12 planuje kontynuować spotkania z przedszkolakami w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej „Dziękuję, że segregujesz!”. Będzie także inicjować wydarzenia mające na celu wymianę niepotrzebnych rzeczy i skupiać się na wspólnym działaniu na rzecz środowiska angażując lokalne instytucje, firmy i organizacje pozarządowe, a w organizowanych wydarzeniach promować używanie własnych wielorazowych sztućców i kubeczków. Oprócz działań związanych z akcją edukacyjno-informacyjną „Dziękuję, że segregujesz!” CZG-12 będzie prowadzić wiosną akcję „Zamień odpadki na kwiatki” dla mieszkańców gmin posiadających PSZOK w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie, wspierać Instytucje Kultury w prowadzonych działaniach mających na celu wzrost świadomości ekologicznej oraz czynnie uczestniczyć w imprezach plenerowych organizowanych przez urzędy gmin członkowskich Związku.

Budując świadomość ekologiczną młodych osób jako dorośli musimy dawać przykład nadając drugie, nowe życie pozornie zużytym opakowaniom. Dotyczy to m.in.: książek, ubrań, mebli, zabawek, ale nasza kultura ekologiczna dotyczy również żywności i innych niepotrzebnych już rzeczy. Bardzo istotna jest kwestia uświadamiania społeczeństwa o tym co podlega recyklingowi, jakie odpady nadają się do ponownego przetworzenia.

Zapraszamy do odwiedzania stron Celowego Związku Gmin CZG-12 na FB i www.czg12.pl

Materiał powstał we współpracy z CZG-12

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska