Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Jan Englert otworzył oficjalnie 11. Polkowickie Dni Teatru. Przyznano Złote Miedziaki

Jan Walczak, [email protected]
Podczas piątkowej gali oficjalnego otwarcia 11. Polkowickich Dni Teatru Jan Englert oraz Beata Ścibakówna wspólnie wyrecytowali "Kwiaty polskie” Juliana Tuwima
Podczas piątkowej gali oficjalnego otwarcia 11. Polkowickich Dni Teatru Jan Englert oraz Beata Ścibakówna wspólnie wyrecytowali "Kwiaty polskie” Juliana Tuwima fot. Jan Walczak
Dziś wieczorem w Polkowicach odbyła się gala otwarcia 11. Dni Teatru. Gościem specjalnym był Jan Englert, patron tegorocznego cyklu. Do górniczego miasteczka przyjechał wraz z żoną Beatą Ścibakówną oraz córką.
Polkowicka publiczność nie zawiodła. Na wieczór teatralny w Zespole Szkół przyszły tłumy.
Polkowicka publiczność nie zawiodła. Na wieczór teatralny w Zespole Szkół przyszły tłumy. fot. Jan Walczak

Polkowicka publiczność nie zawiodła. Na wieczór teatralny w Zespole Szkół przyszły tłumy.
(fot. fot. Jan Walczak)

Gala rozpoczęła się o godz. 18.00. Trwała ponad trzy godziny. Aula Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy pękała w szwach. Na ten wieczór bilety zostały sprzedane przed kilkoma tygodniami. Na początek na scenie zagrał sekstet Łukasza Damrycha.

Wielki telebim przykuł uwagę widzów. Na jego ekranie, w rytm muzyki granej na żywo, wyświetlono fragmenty kilkunastu filmów, w których zagrał J. Englert. Nie zabrakło migawek z "Kanału", "Kontrybucji", "Lalki", "Akcji pod arsenałem", "Kilera".

- Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację 11. Polkowickich Dni Teatru - mówił na wstępie organizator imprezy, dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji Andrzej Wierdak. - Chciałbym, aby tegoroczny cykl sceniczny przypomniał nam o najistotniejszych wartościach, by teatr uczynił nasze życie piękniejszym - zwracał się do widowni.

- Jestem wzruszony takim przyjęciem mnie w waszym mieście - oświadczył J. Englert, obecnie dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie. - Macie potrzeby nie tylko zjadaczy chleba, ale i aniołów. To piękne, że jest teatr w mieście bez teatru, a ludzie przychodzą tutaj na spektakle z własnej nieprzymuszonej woli. Jestem szczęśliwy, że mogę być patronem w tym roku. To wyróżnienie. Mam nadzieję, że nie stanę się przez to zbyt zarozumiały - zażartował aktor.

Podczas swojego wystąpienia burmistrz Wiesław Wabik przedstawił projekt nowej siedziby Polkowickiego Centrum Animacji. - Ten plan architektoniczny oglądacie państwo jako pierwsi na świecie - opowiadał z uśmiechem, pokazując prezentację multimedialną modernistycznego budynku ośrodka kultury. - Niedługo rozpoczniemy budowę. To będzie doskonałe miejsce do organizacji przyszłych Dni Teatru. Trzeba pamiętać, że te, które trwają, odbywają się w szkole.

Po tych wystąpieniach wręczono Złote Miedziaki - nagrody publiczności za poprzednie 10. Polkowickie Dni Teatru. Część laureatów przybyła osobiście, inni połączyli się telefonicznie i dziękowali za wyróżnienie. Przyznano je w dziewięciu kategoriach. Otrzymali je:

1. Anna Seniuk - za najlepszą rolę kobiecą.

2. Bronisław Wrocławski - za najlepszą rolę męską.

3. Leszek Mądzik za spektakl "Wrota" - w kategorii najlepsza inscenizacja.

4. Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie za spektakl "Dynamika, Angelologia i Dal" - w kategorii najlepsze opracowanie muzyczne.

5. Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński z Teatru Provisorium oraz Kompania "Teatr" w Lublinie za spektakl "Ferdydurke" - w kategorii najlepsza reżyseria.

6. Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie za "Krainę kłamczuchów" - w kategorii najlepszy spektakl.

7. Teatr Polski w Poznaniu za spektakl "Zwał" - w kategorii wnikliwy obraz współczesności.

8. Teatr im. Stefana Jaracz w Łodzi za spektakl "Seks prochy i rock and roll" - w kategorii najlepszy monodram.

9.Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński w kategorii: najlepsza adaptacja.

Po wręczeniu nagród J. Englert wraz z żoną B. Ścibakówną zaprezentowali polkowickiej publiczności "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima. Recytacja poezji była przeplatana kompozycjami pianistycznymi w wykonaniu prof. Bronisławy Kawalli.

Polkowicka publiczność długo oklaskiwała brawurowe wykonanie utworu przez parę artystow.

Cykl teatralny potrwa do końca marca.

Podczas tegorocznego przeglądu scenicznego w Polkowicach zobaczymy sztuki: warszawskiego Teatru Polonia (26 lutego), Teatru Nowego z Zabrza (28 lutego), Teatru Wytwórnia z Warszawy (5 marca), Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi (7 marca), Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera z Warszawy (9 marca), Teatru Scena Prezentacje z Warszawy (15 marca), Teatru Ludowego z Krakowa (19 marca) oraz Teatru Witkacego z Zakopanego (28 i 29 marca).

Szczegółowy plan Polkowickich Dni Teatru znajduje się na stronie internetowej www.pca.pl.

Po raz pierwszy w historii Dni Teatru zostały wręczone Złote Miedziaki - nagrody publiczności za najlepsze spektakle. Przyznano je w dziewięciu kategoriach.
Po raz pierwszy w historii Dni Teatru zostały wręczone Złote Miedziaki - nagrody publiczności za najlepsze spektakle. Przyznano je w dziewięciu kategoriach. Przekazywali je Jan Englert (z lewiej) oraz burmistrz Polkowic Wiesław Wabik. fot. Jan Walczak

Po raz pierwszy w historii Dni Teatru zostały wręczone Złote Miedziaki - nagrody publiczności za najlepsze spektakle. Przyznano je w dziewięciu kategoriach. Przekazywali je Jan Englert (z lewiej) oraz burmistrz Polkowic Wiesław Wabik.
(fot. fot. Jan Walczak)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska