MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj słubiccy gimnazjaliści z "jedynki" obchodzą święto swego patrona

boch
Druhny Joanna Parzygnat i Urszula Szkwarek z Gimnazjum nr 1 w Słubicach w nowej harcówce
Druhny Joanna Parzygnat i Urszula Szkwarek z Gimnazjum nr 1 w Słubicach w nowej harcówce fot. Bożena Bryl
Od pięciu lat Gimnazjum nr 1 nosi imię harcmistrza Zygmunta Imbierowicza. Dzisiaj rano rozpoczęły się w szkole okolicznościowe uroczystości i otwarto nową harcówkę. A po południu w pobliskim Koziczynie będzie zlot z udziałem znanego pisarza Włodzimierza Odojewskiego.

- Zygmunt Imbierowicz po wojnie założył w Słubicach drużynę harcerską i organizował obozy, podczas których harcerze pomagali odbudowywać kraj - opowiadała nam uczennica i zarazem druhna Ula Szkwarek. Z okazji święta patrona w szkole były uroczystości, otwarto też harcówkę, w które urządzono izbę pamięci Z. Imbierowicza. - Bardzo się z tego cieszymy - mówiła gimnazjalistka i harcerka Joanna Parzygnat.

Natomiast około 14.00 nad jeziorem w Koziczynie zaplanowano zlot, bo tam m.in. w latach powojennych druh Imbierowicz organizował obozy harcerskie. Na obchody święta patrona gimnazjum przyjechał znany pisarz emigracyjny Włodzimierz Odojewski, który przyjaźnił się z Z. Imbierowiczem.

Zygmunt Imbierowicz

Urodził się w Kłecku, w 1929 r. W maju 1943 r. razem z m.in. Włodzimierzem Jasińskim (obecnie Odojewski) reaktywował dawną drużynę harcerską, do której wcześniej należał. 3 mają 1943 roku Zygmunt Imbierowicz złożył przyrzeczenie harcerskie i przysięgę Armii Krajowej. Został członkiem Szarych Szeregów. Po wybuchu Powstania Warszawskiego, gestapo aresztowało harcerzy z Kłecka i osadziło w Gnieźnie. Z. Imbierowicz wraz z W. Odojewskim zostali oskarżeni o dowodzenie nielegalną organizacją. W więzieniu przy ulicy Franciszkańskiej przebywali do października, skąd, dzięki staraniom rodziców, zostali zwolnieni. Po wojnie, w ramach Harcerskiej Służby Polsce, w latach 1948 - 49 Z. Imbierowicz organizował obozy podczas których harcerze pomagali odbudowywać kraj. W tym czasie władza niszczyła tradycje harcerskie. Dlatego postanowił założyć tajną Organizację Harcerską "Mężne Serca" za co trafił do więzienia.
W 1957 r. przyjechał do pracy w Słubicach i założył drużynę harcerską.
Zmarł w 1998 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska