Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus dla studentów i nie tylko. Jakie projekty można zrealizować? To warto wiedzieć o międzynarodowym programie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
25 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Erasmusa
25 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Erasmusa Eliott Reyna/Unsplash
Program Erasmus to znana inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia studentom z krajów członkowskich mobilność lub możliwość studiowania za granicą na uczelniach partnerskich w całej Europie. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Erasmusa, który w 2023 roku wypada 25 listopada przypominamy najważniejsze informacje o programie. Przez lata program rozrósł się, tak, że oferuje możliwość wymiany doświadczeń zawodowych i edukacyjnych nie tylko studentom. Czym jest dzisiaj Erasmus? Kto i jak może skorzystać z programu?

Spis treści

Czym jest program Erasmus?

Termin „Erasmus” jest akronimem pełnej nazwy programu, czyli: European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (tłum. Europejski Program Działań Społecznościowych na rzecz Mobilności Studentów Uniwersyteckich).

Program od 2014 roku nazywa się w pełni Erasmus+ lub Erasmus Plus, po tym, jak UE doinwestowała budżet programu oraz rozwinęła jego możliwości m.in. o wspieranie sportu.

Cele programu Erasmus Plus

Szczegółowe cele znanego programu to:

 • promowanie mobilności edukacyjnej osób i grup, jak również współpracy, włączenia społecznego i równego dostępu, doskonałości, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia;
 • promowanie poza formalnej i nieformalnej mobilności edukacyjnej i aktywnego uczestnictwa wśród osób młodych, jak również współpracy, jakości, włączenia, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie młodzieży;
 • promowanie mobilności edukacyjnej pracowników sportowych, jak również współpracy, jakości, włączenia społecznego, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji sportowych i polityki w zakresie sportu.
 • Według praktyków udział w Erasmusie to bezcenne doświadczenie. Studenci Nie tylko mogą korzystać z edukacyjnych i społecznych walorów wymiany kulturowej, zdobywać międzynarodowe kontakty, szlifować języki obce i zawierać przyjaźnie, ale także starać się o praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w całej Unii Europejskiej.

Wśród priorytetów programu Erasmus+ w najbliższych latach jest m.in.

 • wspieranie różnorodności (np. pokonywanie barier ekonomicznych, kulturowych czy związanych z niepełnosprawnością), transformacji cyfrowej,
 • ochrony środowiska i działaniach dotyczących zmiana klimatu.

Erasmus Plus: nie tylko dla studentów

Erasmus jest najbardziej znany ze względu na dużą jego popularność wśród studentów. Często uczelnie aktywnie składają wnioski i pomagają swoich studentom uczestniczyć w wymianach studenckich. Jednak w ramach programu można także wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować inne projekty edukacyjne: szkolenia dla nauczycieli, inicjatywy dla młodzieży w wieku szkolnym.

Oto 7 obszarów, jakie, obejmuje program:

 • edukacja szkolna (dla nauczycieli, szkół, organizacji zajmujących się edukacją),
 • kształcenie i szkolenia zawodowe,
 • szkolnictwo wyższe,
 • edukacja dorosłych (wspieranie organizacją zajmujących się niezawodowym szkoleniem dorosłych),
 • młodzież (wspieranie kompetencji społecznych i zawodowych młodzieży w ramach organizacji formalnych i nieformalnych),
 • sport (dla organizacji szerzących aktywność sportową zawodową i amatorką),
 • Jean Monnet (inicjatywy polityczne).

Co można zrealizować w ramach Erasmus? Przykłady

Od 2021 roku w Polsce przeznaczono 554 mln euro na dofinansowanie projektów. Wśród inspirujących inicjatyw sa m.in. takie działania:

 • Doskonalenie kadry przedszkolnej,
 • Kulturowa edukacja regionalna („Uniwersytet Ludowy a społeczeństwo obywatelskie - przez edukację kulturalną do podniesienia poziomu umiejętności podstawowych”),
 • Jesteś tym, co jesz („Siedem uczelni europejskich bada, jakie cechy musi mieć ich przyszły absolwent, aby zawalczyły o niego firmy produkujące ekologiczną żywność i opracowuje program kształcenia dla swoich studentów”),
 • Edukacja językowa inaczej („Angielski w trakcie lekcji wf? I to już w szkole podstawowej? Da się! Sprawdzili to na własnej skórze nauczyciele z warszawskiej podstawówki”).

Po więcej inspiracji i opisów projektów zajrzyj do sekcji najlepszych przykładów projektów realizowanych w ramach Erasmus+.

Gdzie szukać informacji o inicjatywach Jak wziąć udział w programie?

Do programu można składać wniosku zazwyczaj dwa razy w roku. Rekrutacja w Erasmus Plus jest czasochłonna, więc warto już śledzić aktualności i czekać na terminy, które pozwala starać się o dofinansowanie w ramach Erasmus + w 2024 roku.

W 2023 roku obowiązywały dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Szczegółowe informacje i aktualności uzyskamy na oficjalnej stronie programu.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Erasmus dla studentów i nie tylko. Jakie projekty można zrealizować? To warto wiedzieć o międzynarodowym programie - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska