Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fani Tytusa, Romka i A’Tomka - meldujemy się w Muzeum Ziemi Lubuskiej!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków.
Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków. Materiały prasowe
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę na otwarcie wystawy „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”.

„Papcio Chmiel i Jego Podopieczni” to kolejna ekspozycja z cyklu „Spotkania z Mistrzem”, odbywającego się w ramach Lata Muz Wszelakich.

Autorem prac prezentowanych na wystawie jest Henryk J. Chmielewski – znakomity rysownik, którego śmiało możemy nazwać ojcem polskiego komiksu. Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków.

Na wystawie można odnaleźć wybrane prace, ilustrujące przygody sławnych bohaterów od 1958 roku aż do dziś. „Oglądając je w jednej przestrzeni prześledzić możemy zmiany, jakim podlegał ten komiks. Syntetyczna początkowo kreska Papcia Chmiela ewoluowała, stając się z czasem bardziej dynamiczną, a czarno-białe figurki ubrane zostały w kolory, z każdą kolejną dekadą coraz bardziej krzykliwe. Bohaterowie kreskówki z biegiem lat zaczęli eksplorować nie tylko nasz współczesny świat – na Ziemi i w kosmosie – ale i historię”.

Henryk Jerzy Chmielewski, ps. Papcio Chmiel, 7 czerwca skończył 93 lata. Rodowity warszawiak, grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch" (1983). W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. H. Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych". W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.

Kuratorem wystawy jest Alicja Błażyńska.

Muzeum Ziemi Lubuskiej, środa, 6 lipca, 17.00 - wernisaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska