Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmy fotowoltaiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Również w okolicach Świebodzina

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W miejscowości Ługów firma Spectris Energy wybudowała już w sumie dwanaście farm fotowoltaicznych.
W miejscowości Ługów firma Spectris Energy wybudowała już w sumie dwanaście farm fotowoltaicznych. Spectris Energy Sp. z o.o.
Widziane z wysoka układają się w geometryczne wzory i robią spektakularne wrażenie. Na północ od Świebodzina widnieje ogromna farma fotowoltaiczna. A dokładniej aż 12 farm fotowoltaicznych, jedna przy drugiej.

Na terenie gminy Świebodzin, w miejscowości Ługów, firma Spectris wybudowała już w sumie dwanaście farm fotowoltaicznych, każda o mocy do 1 MW. Jedna przy drugiej, razem - w szczególności widziane z lotu ptaka - robią duże wrażenie. Łączna powierzchnia działki, na której zlokalizowana jest inwestycja, wynosi ponad 250 tysięcy metrów kwadratowych, z czego około 60 690 metrów kwadratowych zajmują panele i stacje transformatorowe.

- Technologia, którą wykorzystuje firma Spectris opiera się na panelach bifacjalnych, czyli dwustronnych, dzięki którym energia elektryczna może być produkowana zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Obydwie strony panelu są aktywne i absorbują światło. Dzięki temu są bardziej efektywne w przeciwieństwie do klasycznych paneli tzw. monofacial i wytwarzają więcej energii - tłumaczy Tomasz Stopyra, dyrektor ds. rozwoju biznesu.

Dodatkowo, w okolicy miejscowości Chociule, firma zakończyła instalację fotowoltaiczną o mocy do 1 MW, która swoją powierzchnią zabudowy obejmuje ok. 4 500 metrów kwadratowych.

Kolejna instalacja fotowoltaiczna w gminie Świebodzin jest obecnie na etapie budowy i powstaje w obrębie miejscowości Glińsk. Podzielona została na trzy etapy: „Świebodzin 1”, „Świebodzin 2” i „Świebodzin 3”. Moc zainstalowana całej elektrowni wyniesie ok. 3 MW. Łączna powierzchnia działki, na której zlokalizowana jest inwestycja, wynosi około 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych oraz stacji transformatorowych dla wszystkich trzech etapów wynosi ok. 13 500 metrów kwadratowych, co daje ok. 73% terenu, który pozostaje w pełni biologicznie czynny. Teren pod panelami natomiast zostanie wykorzystany do uprawy roślin cieniolubnych z wykorzystaniem nieskomplikowanych technik uprawy.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, falowników, stacji transformatorowych z transformatorem o mocy 1000 kVA każda - stacje będą pośredniczyły w przekazywaniu energii wyprodukowanej przez elektrownię fotowoltaiczną do sieci elektroenergetycznej, drogi dojazdowej do stacji trafo i farmy fotowoltaicznej, nieutwardzonej, okablowania łączącego poszczególne elementy farmy fotowoltaicznej, wszelkich zabezpieczeń, urządzeń rozdzielczo-pomiarowych oraz niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Sulechów. Farma fotowoltaiczna

System fotowoltaiczny ma na celu produkcję energii elektrycznej i oddanie jej bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej należącej do operatora energetycznego. Energia z farmy jest sprzedawana w systemie aukcyjnym, tj. na aukcjach energii odnawialnej organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Okres eksploatacji farmy fotowoltaicznej wynosi ok. 25 lat. Za usunięcie farmy fotowoltaicznej oraz wszystkich jej komponentów po okresie trwania umowy dzierżawy odpowiada właściciel instalacji. Panele fotowoltaiczne są specjalnie, zgodnie z przepisami i w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska, utylizowane, co pozwala odzyskać i na nowo wykorzystać materiały, z jakich wykonane są moduły.

W gminie Świebodzin kolejną inwestycją firmy Spectris jest instalacja fotowoltaiczna o mocy do 10 MW w miejscowości Wilkowo. - Jeśli chodzi o samo województwo lubuskie, to w planach mamy budowę elektrowni fotowoltaicznych m. in. w gminie Międzyrzecz, gminie Trzebiechów, gminie Santok, a także na terenie gminy Wschowa. Nasz portfel inwestycyjny ciągle się rozrasta, więc niewykluczone, że będzie ich więcej - mówi Stopyra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska