Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flet, dwa pozytywy i walc Karłowicza zabrzmiały w Filharmonii Zielonogórskiej. Za nami ostatni koncert tegorocznego "Weekendu z Niepodległą"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
"Concerto festivo" to dzieło przeznaczone na pozytyw (małe przenośne organy) i zostało skomponowane przez współczesnego kompozytora - Dariusza Przybylskiego.
"Concerto festivo" to dzieło przeznaczone na pozytyw (małe przenośne organy) i zostało skomponowane przez współczesnego kompozytora - Dariusza Przybylskiego. Jarosław Wnorowski
Tegoroczną, trzecią odsłonę „Weekendu z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej, zakończył w niedzielę (12.11) koncert zatytułowany „Concerto Festivo”, którego tytuł nawiązuje do dzieła przeznaczonego na pozytyw (małe przenośne organy), współczesnego kompozytora - Dariusza Przybylskiego. Partie solowe na tym instrumencie wykonali Roman Perucki i Hanna Dys. Zespół wystąpił pod batutą Rafała Kłoczki.

Flet i smyczki

Utworem otwarcia trzeciego wieczoru "Weekendu z Niepodległą" był „Colas Breugnon” na smyczki i flet (solo Piotr Długosz) – Tadeusza Bairda.

Genezę jednego z najpopularniejszych utworów Bairda stanowiła jego muzyka do słuchowiska radiowego według powieści Romain Rollanda. Kompozytor sięgnął do XVI-wiecznego zbioru francuskich tańców, z którego zaczerpnął dwie jednogłosowe melodie. Reszta melodii jest już przejawem archaizującej inwencji twórcy. Obok fragmentów nawiązujących do muzyki renesansu i baroku, znajdują się w niej dwie części o wyraźnie romantycznej ekspresji. Używając od czasu do czasu bardziej dysonujących akordów Tadeusz Baird przypomina także o współczesnym pochodzeniu swojego dzieła - jak podaje PWM.

Zespołowi kameralnemu smyczków, w kilku częściach towarzyszył Łukasz Długosz. To utytułowany flecista-solista. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, do których zaliczają się 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.

Pozytywnie na scenie

Drugim utworem wieczoru było "Concerto festivo" na dwa pozytywy i orkiestrę kameralną. Solo na pozytywach wykonali Roman Perucki i Hanna Dys.

Dys to organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m.in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Dariusz Przybylski to polski organista i kompozytor. Od 2008 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jako organista koncertuje w Polsce oraz za granicą. W jego repertu­arze szczególne miejsce zajmuje muzyka nowa, na swoim koncie posiada kilkadziesiąt prawykonań utworów polskich, białoruskich, niemieckich, angielskich, ukraińskich, argentyńskich, chińskich i koreań­skich kompozytorów.

Jaki piękny walc

Cykl zamknęła „Serenada na orkiestrę smyczkową” op. 2 – Mieczysława Karłowicza.

Ciesząca się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych Serenada op. 2 swoje prawykonanie miała 15 IV 1897 roku w Berlinie. Wykonała ją wówczas Berliner Philharmonisches Orchester pod dyrekcją H. Urbana (ówczesnego profesora kompozycji młodego, 21-letniego Mieczysława Karłowicza). Utwór składa się z czterech części, których liczba i tytuły (Marsz, Romans, Walc, Finał) wskazują na parantele dzieła Karłowicza ze znanymi wówczas w świecie muzycznym utworami Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvoráka.

- jak podaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Najpiękniejszą częścią serenady jest walc, którego fragment zabrzmiał także podczas bisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska