Gmina Świebodzin

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Gmina Świebodzin
  1/8
  przejdź do galerii
  Gmina Świebodzin oferuje swoim mieszkańcom nowoczesną i zmodernizowaną infrastrukturę oświatową, atrakcyjną bazę rekreacyjno-sportową, bogatą ofertę kulturalną. Wszystkie przedsięwzięcia planowane są z myślą o mieszkańcach.
  Na bieżąco realizowane są inwestycje poprawiające jakość życia świebodzinian.
  Gmina może pochwalić się odwiedzaną chętnie przez mieszkańców plażą gminną
  w Wilkowie, gdzie wypoczywający mogą cieszyć się ze zmodernizowanej infrastruktury rekreacyjnej. Gmina dba również o estetykę miejską, remontując i zagospodarowując sukcesywnie podwórka, dofinansowując prace konserwatorskie zabytkowych obiektów, upiększając roślinnością i małą architekturą przestrzeń miejską. Na uwagę zasługują również inwestycje drogowe w mieście i na terenach wiejskich, które poprawiają stan dróg, chodników, parkingów czy oświetlenia ulicznego.
  W Gminie organizowany jest rokrocznie Konkurs Burmistrza Świebodzina na Najpiękniejszą Zagrodę Wiejską Gminy Świebodzin, w którym biorą udział mieszkańcy poszczególnych sołectw.
  O atrakcje sportowe jak i kulturalne dla mieszkańców dbają: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Regionalne, Biblioteka Publiczna oraz Świebodziński Dom Kultury.
  Ośrodek Sportu na swoich obiektach organizuje różnego rodzaju zajęcia i turnieje: piłki ręcznej, koszykowej i nożnej. Placówka udostępnia również mieszkańcom Miejską Halę Sportową i sale gimnastyczne. Ponadto w okresie zimowym uruchamiane jest lodowisko miejskie, z którego mieszkańcy mogą korzystać nieodpłatnie.
  W Muzeum Regionalnym zobaczyć można różnorodne wystawy czasowe oraz stałe ekspozycje.
  Biblioteka Publiczna angażuje się i promuje wśród mieszkańców coroczną akcję narodowego czytania największych dzieł literatury polskiej, organizuje spotkania autorskie, konkursy, wystawy.
  W Świebodzińskim Domu Kultury prowadzone są sekcje artystyczne, odbywają się koncerty, występy kabaretowe. Placówka dba również o oprawę artystyczną organizowanych co roku Dni Świebodzina oraz Dożynek Gminnych.
  Wielką popularnością cieszą się wśród mieszkańców kino i basen miejski.
  Aktywną działalnością poszczycić może się Uniwersytet Trzeciego Wieku i Świebodzińska Orkiestra Dęta. Ponadto w Świebodzinie powołane zostały: Młodzieżowa Rada Miejska i Świebodzińska Rada Seniorów. Gmina wspiera również lokalne organizacje pozarządowe, inicjatywy społeczne oraz utalentowanych artystów i sportowców.
  Od 2015 roku w Gminie działa Budżet Obywatelski, funkcjonują również fundusz sołecki i osiedlowy, za sprawą których mieszkańcy decydować mogą, na co przeznaczane są środki z gminnego budżetu.
  Na wsparcie liczyć mogą także rodziny wielodzietne, od 2015 roku w Świebodzinie działa Program „Świebodzińska Rodzina 3+”, za sprawą którego rodziny korzystają z dostępnych ulg i zniżek. W akcję chętnie angażują się lokalni przedsiębiorcy oraz gminne jednostki.
  Gmina Świebodzin realizuje również programy i akcje kierowane do swoich najstarszych mieszkańców - „Kopertę Życia”, „Świebodzińską Kartę Seniora 60+. Ponadto od kwietnia 2018 r. na terenie Gminy realizowane będą programy „Majsterkowicz dla seniora 75 plus” oraz „Taxi Senior 75 plus”.
  Gmina prowadzi stronę internetową www.swiebodzin.eu oraz profile na portalach społecznościowych Facebook, Twitter, Instagram, gdzie zamieszczane są aktualne, lokalne informacje dla mieszkańców. W najbliższym czasie, z myślą o społeczności lokalnej, Urząd Miejski w Świebodzinie wdroży e-usługi oraz aplikacje mobilne, które ułatwią i usprawnią mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych. Już dzisiaj można w Urzędzie płacić kartą, a niedługo będzie można sprawdzić stan sprawy czy wysłać wniosek elektronicznie.
  Nie zapomniano także o najmłodszych obywatelach, w Urzędzie Miejskim i Ratuszu powstały Kąciki Malucha, specjalne miejsca zabaw, w których dzieci mogą spędzić czas, gdy dorośli załatwiają sprawy urzędowe.

  Tu podaj tekst alternatywny

  Dane teleadresowe:
  Gmina Świebodzin
  ul. Rynkowa 2
  66-200 Świebodzin
  tel. +48 68 4750880
  e-mail: poczta@um.swiebodzin.pl
  www.swiebodzin.eu

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego wspiera Plebiscyt Gmina na 6

  Partnerzy konkursu "Gmina na 6"


  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.