Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorący lipiec przynosi nam także gorące oferty kulturalne w Lubuskiem. Festiwal win musujących, Stare Dobre Małżeństwo, Święto Indyka

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 8.07 o godz. 19 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury wystąpi kultowy zespół z krainy łagodności - „Stare Dobre Małżeństwo”. To najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce.
W sobotę 8.07 o godz. 19 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury wystąpi kultowy zespół z krainy łagodności - „Stare Dobre Małżeństwo”. To najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. fanpage zespołu
Truskawki już się prawie kończą, ale za to pojawiły się maliny i wiśnie. Czy Państwo też lubicie te letnie owocowe miesiące, bo ja bardzo. Pogoda dopisuje, więc warto wybrać się na liczne wydarzenia plenerowe w Lubuskiem. A jest w czym wybierać. Lubicie winiarskie klimaty, to pojedźcie do Krosna Odrzańskiego, które już pod raz drugi organizuje Festiwal Win Musujących, z których ta okolica słynie. Z kolei smakosze mięsa powinni się wybrać na Święto Indyka w Trzebiechowie, a kto lubi poezję śpiewaną - powinien odwiedzić Sulechów. Tam wystąpi legendarne "Stare Dobre Małżeństwo". Bawcie się Państwo dobrze.

SULECHÓW

W sobotę 8.07 o godz. 19 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury wystąpi kultowy zespół z krainy łagodności - „Stare Dobre Małżeństwo”. To najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad jest prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji stanowią od lat atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. SDM regularnie koncertuje w całej Polsce. Zespół tworzą Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka ustna, Tomasz Pierzchniak – gitara basowa, kontrabas, Wojciech Czemplik – skrzypce. Ich największe przeboje to: „Opadły mgły, wstaje nowy dzień”, „Jak”, „Gloria”, „Na Brookliński Most”, „Czarny blues o czwartej nad ranem”, „Pod wielkim dachem nieba”, „Cudne manowce”, „Blues dla małej”, „Opadły mgły” czy „Bieszczadzkie anioły”, w większości do tekstów Edwarda Stachury. Dzięki grupie „Stare Dobre Małżeństwo”, jego poezję zna prawie każdy, kto choć trochę wędrował i śpiewał z innymi, w górskim (choć nie tylko) schronisku. Wstęp płatny.

TRZEBIECHÓW

W sobotę 8.07 od godziny 16 na placu przed pałacem w Trzebiechowie, odbędzie się doroczne "Święto Pieczonego Indyka". W programie, oprócz części gastronomicznej przygotowanej przez koła gospodyń wiejskich i OSP, znajdą się występy artystyczne m.in. Daniela Hutora – uczestnika „Szansy na sukces”, pary tanecznej Angeliki Bubeły i Eryka Rutschkego, Weroniki Gąsiorowskiej i gwiazdy wieczoru – zespołu Żuki”. Całość zakończy się mocną zabawą taneczną. Wstęp wolny.

LUBSKO

Do 9 lipca 2023 r. w Lubsku potrwają 29. Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Więcej >>>>>

ŻARY

W Żarach, w niedzielę (9.07) o godz. 16 w kościele pw. św. Piotra i Pawła, odbędzie się koncert w ramach festiwalu „Lato z Telemannem”. Georg Philipp Telemann przebywał w ówczesnych Żarach, w latach 1704–1708, na zaproszenie hrabiego Erdmanna II von Promnitza. Dyrygował w tym czasie orkiestrą dworską. W skomponowanych w tym okresie utworach pojawiają się motywy polskie. Od 2010 roku, na żarskim rynku, obok Urzędu Miasta, znajduje się ławeczka-pomnik dedykowana kompozytorowi. Jej autorem jest Marek Szala z Zakopanego, który stworzył ją przy współpracy żarskiego artysty - Kazimierza Polaka. Postać siedząca na ławce to postać kompozytora grającego na skrzypcach. Podczas niedzielnego koncertu zagra zespół fletowy „Ensemble Flauta Dulce” z niemieckiego Weißwasser, który dodatkowo wykona także utwory Georga Friedricha Haendla. Wstęp wolny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W Krośnie Odrzańskim, w weekendu (8-9.07), na terenie parku Tysiąclecia (ul. Czarnieckiego), odbędzie się II. Festiwal Polskich Win Musujących. Zaprezentuje się kilka winnic i będzie okazja do degustacji. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 14 w sobotę. Przewidziano imprezy towarzyszące jak: spotkania autorskie, kolację degustacyjną czy sparkling jogę. Wystąpi Maciej Ambrożuk – półfinalista „Must be the music”. W sobotę odbędzie się także trzecia odsłona Dni Województwa Lubuskiego z Pascalem Brodnickim i zespołem „Feel”.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Życie w majątku Pałahickie

W sobotę (8.07) o godz. 16, w Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum Lubuskiego przy ul. Warszawskiej 35, odbędzie się na wykład pt. „Twórczość Henryka Rodakowskiego na tle przemian w malarstwie europejskim XIX w., który wygłosi Krzysztof Jędrzejczak. Uczestnicy otrzymają kolekcję akwareli „Album Pałahickie”. Po wykładzie (ok. 16.45) odbędzie się bezpłatne zwiedzanie sali poświęconej artyście. Zostanie ono powtórzone również w niedzielę (9.07) o godz. 12 i 14. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ponadto pokaz filmów przybliżających twórczość Henryka Rodakowskiego - polski malarz romantyczny, portrecista. W swojej twórczości łączył elementy romantyzmu i klasycyzmu. Inspirował się sztuką antyczną i malarstwem włoskiego renesansu. „Album Pałahickie” pokazuje codzienne życie wokół tamtejszego dworu. Postaci zostały przedstawione w momencie pracy, na tle fragmentów zabudowań lub pejzażu. Wstęp wolny.

Marylin Monroe w teatrze

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie zaprasza podczas weekendu do swojej sceny letniej na dwa spektakle. Pierwszy w sobotę (8.07) o godz. 20.30, pt. „Dziesięć sekretów Marylin Monroe” to w istocie koncert i stand-up muzyczny Soni Bohosiewicz. Towarzyszyć jej będzie zespół w składzie: Fabian Włodarek – fortepian, Robert Murakowski – trąbka i flugelhorn, Piotr Górka– kontrabas oraz Patryk Dobosz – perkusja. Bohosiewicz opowie nam o amerykańskiej legendzie seksu, o tym, że: była najsłynniejszą blondynką świata, ikoną stylu i piękna swoich czasów, najjaśniejszą gwiazdą Hollywood, że prawdopodobnie popełniła samobójstwo, że śpiewała prezydentowi Kennedy’emu Happy Birthday i chyba była jego kochanką. Przypomnimy sobie także charakterystyczny podmuch wiatru unoszący jej sukienkę. Natomiast w niedzielę (9.07) o godz. 20.30, jeśli ktoś nie planuje jeść wieczorem, to musi się nastawić na „Kolację na cztery ręce” w reżyserii Jana Tomaszewicza. Gościnnie wystąpią aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina. Spektakl opowiada o fikcyjnym spotkaniu dwóch wielkich kompozytorów epoki baroku– Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Spektakl autorstwa niemieckiego pisarza i muzykologa Paula Barza, pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Do tego dochodzą aktorzy: Katarzyna Ulicka – Pyda, Piotr Krótki i Wojciech Rogowski.

Joga nad Wartą i Old Breakout

W innym miejscu w Gorzowie, bo na Błoniach nad Wartą, w sobotę (8.07) od 19 „Wartownia” zaprasza na taneczną podróż z Miqro, Seb Skalski oraz Jacob A - czołowymi polskimi house'owymi dj'ami i producentami. Tego wieczoru zagra także Pesos. Natomiast w niedzielę (9.07) można liczyć tam na „Jogę nad Wartą” (godz. 10), warsztaty kreatywności dla dzieci (11.30) czy targi rękodzieła (16.00), a o 19 na występ hip-hopu z zespołem „Kaliber 44”. Z kolei z cyklu „Dobry wieczór Gorzów” w sobotę na scenie na Starym Rynku od 19 zagrają: „Niedźwiedź i Koty z Księżyca” oraz „Spirit in the Forest - (zespół zajmujący się wykonywaniem przebojów legendarnej grupy Depeche Mode). W niedzielę o 19, sceną zawładnie legendarny zespół „Old Breakout” - uświetniając 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego. Wstępy wolne.

ZIELONA GÓRA

Ciekawie zapowiada się również program Lata Muz Wszelakich na ten weekend oraz nadchodzący tydzień. W sobotę (8.07) o 19 na scenie przed Filharmonią zagra orkiestra saksofonowa, a w Cafe Noir o 20 - zespół „Black Star Mantra”. W niedzielę w tym samym miejscu o godz. 17, w ramach koncertu uwielbienia „Trwajcie we Mnie!” wystąpi Chór i Orkiestra Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wraz z Joanną i Pawłem Klinami. W środę (12.07) o 17, możemy się wybrać na spacer dla dzieci i ich opiekunów z przewodnikiem lubuskim pt. „Nie nudzę się latem - Śladem zielonogórskich Bachusików”. Zbiórka obok na placu Bohaterów. Wcześniej, bo o godz. 12, odbędzie się wernisaż wystawy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato „Natura moich okolic” plenerowa. Wielbiciele kina pod chmurka mogą dla odmiany, na placu Teatralnym, wyruszyć w „Bon voyage z filmem francuskim”. O godz. 21.30 zostanie tam wyświetlona produkcja „Czym chata bogata” w reż. Philippe’a de Chauverona. W czwartek (13.07) w parku-sali Pałacu w Starym Kisielinie, o 17.30 rozpocznie się potańcówka, zaś na placu Teatralnym o 19, w ramach cyklu „Odwiedziny w urodziny” z recitalem wystąpi Katarzyna Jamróz. Na piątek (14.07) Zielonogórski Ośrodek Kultury zaplanował o 17 „Bajki, bajdy, banialuki - spektakl Magiczna fasola” w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt, o godz. 19, na placu przed Filharmonią - recital fortepianowy Filipa Wojciechowskiego, zaś o 20 w Cafe Noir - koncert zespołu „Acoustic Anthem”. Więcej wydarzeń na stronie ZOK-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska