MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów już zaczął głosowanie. Kto może oddać głos na Budżet Obywatelski 2024?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Głosowanie na Budżet Obywatelski 2024 trwa od 9 do 22 października.
Głosowanie na Budżet Obywatelski 2024 trwa od 9 do 22 października. Jan Wojtanowski/Urząd Miejski w Gorzowie
W poniedziałek, 9 października po północy ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski 2024. Gorzowianie wybierają spośród 70 zadań. Czas na oddanie głosu minie 22 października. Wyniki będą jeszcze w tym miesiącu.

- Mamy już pierwsze oddane głosy. Mieszkańcy już po raz dwunasty mogą decydować, jakie zadania pójdą do realizacji w przyszłym roku – mówił w poniedziałek wiceprezydent Jacek Szymankiewicz. O północy wystartowało głosowanie na Budżet Obywatelski 2024. Od głosów mieszkańców zależeć będzie na co przeznaczonych zostanie 7,788 mln zł.

Ile do wydania w rejonach?

Od tego roku Gorzów został podzielony w budżecie obywatelskim na dwanaście rejonów. W każdym z nich do wydania jest prawie 434,6 tys. zł na zadania „twarde” oraz po 26 tys. zł na zadanie „miękkie”. Pierwsze z nich to takie, po których ślad zostaje na dłużej, a więc głównie inwestycje, a po drugich ślad zostaje najczęściej w pamięci, bo do tej grupy zalicza się np. spotkania, zawody czy warsztaty.

W czterech z rejonów miasta – Manhattanie, Wieprzycach/Małyszynie, os. Słonecznym i Górczynie – mieszkańcy już zdecydowali, co będzie zrobione w przyszłym roku. Zrobili to w czasie spotkań dyskusyjnych, podczas których połączyli swoje pomysły w pakiety, aby wykorzystać jak najwięcej pieniędzy z puli na dany rejon. W pozostałej części miasta do porozumień nie doszło. Zadania z ośmiu rejonów zostały więc poddane już pod głosowanie.

Oprócz kategorii rejonowej są też kategorie: ogólnomiejska – zadania twarde (670,5 tys. zł), ogólnomiejska – zadanie miękkie (74,5 tys. zł) i oświatowa (1,49 mln zł).

- Łącznie na „karcie” do głosowania jest 70 zadań w 42 punktach – mówi Anna Pękalska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji. Część pomysłów poddanych pod głosowanie też jest bowiem połączonych w pakiety.

Budżet obywatelski w Gorzowie. Jak oddać głos?

Głosowanie odbywa się przez internet (trzeba wejść na stronę: gorzow.konsultacjejst.pl). A jeśli nawet ktoś nie ma internetu, nie jest to przeszkodą. W oddaniu głosu pomogą bowiem urzędnicy. Można ich odwiedzić w biurze konsultacji społecznych (ul. Sikorskiego 5, dawny Lamus) lub przyjść do mobilnego punktu głosowania. Już dziś od 12.00 do 15.00 będzie on stał na Starym Rynku w pobliżu fontanny, natomiast w czwartek od 12.00 do 15.00 rozstawiony będzie na skwerze przed sklepem Netto między ul. Myśliborską i Matejki.
Kolejne trzy okazje do zagłosowania w ten sposób będą: 16 października (od 12.00 do 15.00 za sklepem Netto przy ul. Kazimierza Wielkiego na Piaskach), 17 października (od 11.00 do 14.00 naprzeciw budynku Walczaka 15) oraz 20 października (od 10.00 do 13.00 przed wejściem do Nova Park).

Obcokrajowcy też mogą głosować

- Głosować mogą mieszkańcy, którzy w dniu głosowania mają ukończone 13 lat i są zameldowane w Gorzowie na pobyt stały lub czasowy – mówi A. Pękalska. Głosować mogą też obcokrajowcy. Wymóg jest taki sam: ukończone 13 lat i zameldowanie w Gorzowie. Co ważne: nie trzeba mieszkać w rejonie, na który się głosuje. Mieszkaniec Zakanala może więc wybrać pomysł np. ze śródmieścia.

By zagłosować, wystarczy podać swoje imię i nazwisko, a także nazwisko rodowe matki. Trzeba też podać swój numer telefonu, na który przyjdzie darmowy sms z kodem do potwierdzenia oddania głosu.

Głosowanie odbywa się do niedzieli 22 października do 23.59. Wyniki mamy poznać jeszcze w tym miesiącu. Prawdopodobnie będzie to 27 października.
Budżet obywatelski co roku cieszy się zainteresowaniem gorzowian. W zeszłorocznej edycji zagłosowało 3150 mieszkańców miasta.

Czytaj również:
Gorzów też będzie miał swoje figurki? Mieszkańcy zdecydują

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska