Gorzowianki zapłaciły za grę w Europie i zmęczenie podróżami. Przegrały u siebie z sosnowiczankami

Akademiczki (białe stroje) opadły w drugiej połowie z sił i przegrały w Arenie Gorzów ekstraklasowy pojedynek z sosnowiczankami. Bogusław Sacharczuk
Wiadomo – człowiek nie maszyna. Gorzowskie koszykarki w czwartek sensacyjnie wygrały z Galatasaray w Stambule, za to w niedzielny (21 stycznia) wieczór przegrały w Arenie Gorzów ligowy mecz z Zagłębiem Sosnowiec. Sił starczyło im tylko na pierwszą połowę spotkania…

POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA AJP GORZÓW WLKP. – MB ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 73:80

• Kwarty: 28:26, 17:15, 10:21, 18:18.
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP: Bibby 26 (2x3), Tsineke 13 (1x3), Telenga 6, Wentzel 5, Pszczolarska 2 oraz Jones 13, Kuczyńska 5 (1x3) i Jakubiuk 3.
  • MB Zagłębie: Wadoux 18 (4x3), Marciniak 15 (3x3), Q. Urbaniak-Dornstauder 14, January 11 (1x3), Wnorowska 10 (1x3) oraz Zempare 6, Wojtala 4 i Jarząb 2.
  • Sędziowali: Maciej Krupiński, Karina Kamińska i Paulina Drop.
  • Widzów: 2 tysiące.

Dobre znajome

Zespoły z Gorzowa i Sosnowca mają w ostatnim czasie sporo wspólnych elementów. W bieżących play offach EuroCup Women obydwa odpadły po pojedynkach z Galatasaray Stambuł. W Zagłębiu występuje Francuzka Zoe Wadoux, w poprzednim sezonie jedna z podpór akademiczek. A w ubiegłych rozgrywkach to właśnie gorzowianki i sosnowiczanki rywalizowały w małym finale o brązowe medale MP.

Jakby mało było tych zaszłości, podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego miały w pamięci pierwszą w bieżących zmaganiach ligową porażkę 79:82, poniesioną po dogrywce właśnie w Sosnowcu. Powodów, by bić się o korzystny wynik było więc sporo.

Do przerwy trafiały obydwa zespoły

Motywacja – przynajmniej w przypadku akademiczek – okazała się niewystarczającym atutem wobec ogromnego zmęczenia po ostatniej serii meczów, rozgrywanych co trzy dni i późnego powrotu w piątkowy wieczór z pucharowej eskapady do Stambułu. W niedzielę gospodyniom wystarczyło sił tylko na pierwszą połowę. Dwie pierwsze, dość szalone kwarty z mnóstwem trafień miejscowe wygrały 28:26 i 17:15. Na tablicy wyników najczęściej, bo aż siedem razy pojawiały się jednak remisy, co świadczyło o bardzo wyrównanej rywalizacji.

Ze strony miejscowych wynik trzymały tradycyjnie Chloe Bibby i Elena Tsineke. Najgroźniejsze rywalki miały w osobach znakomicie dysponowanych w rzutach „za trzy” Wadoux (cztery trafienia na osiem prób) i Marzeny Marciniak (pierwszy raz w tym sezonie zaliczyła aż trzy „trójki”) oraz wszędobylskiej rozgrywającej Jessici January.

Druga połowa dla przyjezdnych

W przerwie kapitalny pokaz akrobatyki na opuszczonych z sufitu wstęgach dały dziewczyny z klubu Art Gorzów. Po powrocie koszykarek na parkiecie istniał już tylko jeden zespół – Zagłębie. Odjazd zdecydowanie świeższych, szybciej biegających i skuteczniejszych rzutowo sosnowiczanek zaczął się w połowie trzeciej kwarty. W 26 min goście wygrywali 54:51, a w 30 już 62:54.

Tuż po rozpoczęciu ostatniej części spotkania przewaga przyjezdnych wzrosła do 11 „oczek” (70:59 w 33 min). Kibice na chwilę poderwali swoje dziewczyny do walki głośnym skandowaniem: „AZS!, AZS!”, lecz Wadoux i Marciniak szybko uciszyły halę kolejnymi „trójkami”. Niespełna dwie minuty przed końcową syreną gorzowianki przegrywały tylko 73:78, ale nie odgwizdanie przez arbitrów chyba celowego faulu na Tsineke ostatecznie zakończyło emocje. Sosnowiczanki zdobyły jeszcze dwa punkty i pewnie triumfowały różnicą siedmiu „oczek”.

Trenerski dwugłos

– Zawsze tu przegrywaliśmy, ale teraz powiedzieliśmy sobie, że możemy powalczyć z mającymi ostatnio napięty kalendarz gorzowiankami – wyznał na pomeczowej konferencji prasowej trener gości Jorge Aragones. – Udało się, co zdecydowanie poprawiło naszą sytuację przed play offami.

– W kluczowym momencie spotkania nie wykorzystaliśmy siedmiu rzutów wolnych. Umarliśmy na parkiecie, zupełnie nie mieliśmy energii do walki – przyznał z kolei szkoleniowiec AZS AJP. – Musimy się teraz skutecznie zregenerować, by obronić przed play offami miejsce w czołowej czwórce.