Gorzowskie koszykarki drugi raz pokonały poznanianki. I są już w półfinale!

Gorzowianki (w niebieskich strojach) zdecydowanie dominowały w drugim ćwierćfinałowym meczu z poznaniankami i pewnie awansowały do półfinału Orlen Basket Ligi Kobiet. AZS AJP Gorzów Wlkp./Facebook
Nie było wątpliwości, komu należy się awans do półfinału Orlen Basket Ligi Kobiet. W czwartkowym (29 lutego) meczu gorzowianki wygrały z Eneą AZS Politechniką w Poznaniu różnicą 26 punktów. A ponieważ w pierwszym spotkaniu w Arenie Gorzów triumfowały 105:78, awansowały do strefy medalowej. O wejście do wielkiego finału powalczą z VBW Arką Gdynia.

ENEA AZS POLITECHNIKA POZNAŃ – POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA AJP GORZÓW WLKP. 71:97; stan rywalizacji 0:2, awans gorzowianek

• Kwarty: 11:27, 18:22, 24:29, 18:19.
  • Enea AZS Politechnika: Sheppard 23 (3x3), Puc 12 (1x3), Skobel 6 (1x3), Pokk 5 (1x3), Rogozińska 1 oraz Popović 16 (2x3), Piechowiak 4, A. Piasecka 2, Żukowska 2, M. Piasecka 0 i Jarecka 0.
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP: Tsineke 22 (3x3), Jones 17 (1x3), Telenga 13, Wentzel 10, Pszczolarska 10 (2x3) oraz Jakubiuk 17, Bibby 6, Kuczyńska 2, Lebiecka 0 i Śmiałek 0.
  • Sędziowali: Bogna Podkowińska, Marcin Gawron i Marta Malczewska.
  • Widzów: 300.

Faworytki były oczywiste

Trybuny Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej nie pękały w szwach, bo wynik ćwierćfinałowej rywalizacji gorzowianek z poznaniankami był dość oczywisty. Pod nieobecność swej kontuzjowanej liderki, Amerykanki Mikayli Vaughn i wobec bardzo wysokiej porażki w pierwszym meczu w Gorzowie (78:105) gospodynie miały minimalną szansę na przedłużenie ćwierćfinałowej rywalizacji. Nie wykorzystały jej, bo przyjezdne zagrały na swym normalnym, wysokim poziomie i pewnie triumfowały różnicą 26 „oczek”.

Przejęły kontrolę od pierwszych sekund

W odróżnieniu od wtorkowego spotkania w Arenie Gorzów, poznanianki nie trafiały zbyt często w inauguracyjnej kwarcie. Gorzowianki odwrotnie – już w 1 min prowadziły po „trójkach” Aleksandry Pszczolarskiej i Stephanie Jones 6:0, w 6 min osiągnęły 10 punktów przewagi (16:6), a tuż przed pierwszą syreną – 16 (27:11). Wobec strzeleckiej niemocy Agnieszki Skobel podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego nie miały żadnych atutów, by sforsować szczelną defensywę przyjezdnych.

Od drugiej kwarty rolę egzekutorki w Enei AZS Politechnice wzięła na swe barki Aisha Sheppard, która potem już do ostatnich sekund toczyła swoisty pojedynek z najlepszą wśród gości Eleną Tsineke**. Różnica polegała na tym, że Amerykanka była w swych poczynaniach osamotniona, natomiast „gorzowska” Greczynka miała silne wsparcie w praktycznie wszystkich równo grających i trafiających koleżankach. Efekt? W 17 min AZS AJP prowadził już 20 „oczkami” (44:24), zaś na przerwę zespoły zeszły przy rezultacie 29:49.

Przyjezdne zdjęły nogę z gazu

W drugiej połowie przejezdne nieco zdjęły nogę z gazu, więc kwarty numer trzy i cztery wygrały – odpowiednio – różnicą zaledwie pięciu i jednego punktu. Wobec bardzo oszczędnej postawy Chloe Bibby pierwsze skrzypce grały na parkiecie – obok wspomnianej już Tsineke – bardzo dynamiczna Anna Jakubiuk, rządząca pod obydwiema tablicami Weronika Telenga oraz zaskakująco skuteczna rzutowo Pszczolarska.

Mimo, iż pewne sukcesu gorzowianki nie forsowały wysokiego tempa, ich prowadzenie systematycznie rosło. Kolejno wynosiło: 72:47 w 29, 81:55 w 31 i wreszcie 97:71 w ostatniej, 40 min. Wynik był przesądzony, więc spotkanie kończyły z obydwu stron głębokie rezerwowe. Końcowa syrena oznaczała dwie decyzje: poznanianki zakończyły już sezon, zaś ekipę z Gorzowa czekają jeszcze co najmniej cztery pojedynki w strefie medalowej.

Wyniki pozostałych czwartkowych meczów (zespoły grają do dwóch zwycięstw)

• Energa Polski Cukier Toruń – KGHM BC Polkowice 53:96 – stan rywalizacji 0:2
  • MB Zagłębie Sosnowiec – 1KS Ślęza Wrocław 75:68 – stan rywalizacji 1:1
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin – VBW Arka Gdynia 71:75 – stan rywalizacji 0:2