Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowskie murale w końcu policzone. Jest już album, jest też wystawa

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Wystawę zdjęć gorzowskich murali zobaczycie w holu na parterze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wystawę zdjęć gorzowskich murali zobaczycie w holu na parterze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jarosław Miłkowski
- Murali jest w Gorzowie osiemdziesiąt – mówią w Oddziale PTTK „Stilon”. Właśnie wydało ono album „Gorzowskie murale”. W środę odbyła się jego promocja, a przy okazji otwarto poświęconą muralom wystawę.

Jaki obraz można zaliczyć do murali?
- To wielkoformatowe malowidło na murze, czyli np. na ścianie budynku – mówi nam Maria Karbowska z Oddziału PTTK „Stilon”. Właśnie wydał on prawie 100-stronicowy album „Gorzowskie murale”, w którym można zobaczyć niemal wszystkie murale w mieście.

- Nie wszystko, co jest na ścianie to mural. Kolorowe bazgroły trudno przecież nazwać malowidłem - mówi z kolei Aleksander Grabowski, prezes PTTK „Stilon”. Z aparatem w dłoni odwiedził on większość miejsc w Gorzowie, w których są murale. A tych jest już co najmniej osiemdziesiąt. Co najmniej, bo liczba murali nie jest oczywiście zamknięta i są już dzieła, które powstały po zakończeniu prac nad albumem.

Najstarszy mural ma z pół wieku

Najstarszym zachowanym muralem jest natomiast „Pszczółka” na ścianie kamienicy przy ul. Łużyckiej 25. Dokładnej daty jego powstania członkowie PTTK „Stilon” nie znają. Patrząc jednak na mural, zakładamy, że powstał on pewnie najpóźniej w latach 70.

"Pszczółka" (na zdjęciu: z lewej) to mural, który jest w centrum miasta. Wielu gorzowian nie zna go, bo obraz jest na uboczu.
"Pszczółka" (na zdjęciu: z lewej) to mural, który jest w centrum miasta. Wielu gorzowian nie zna go, bo obraz jest na uboczu. Jarosław Miłkowski

- Boom na murale zrobił się w 2012 roku – mówi Maria Karbowska. Wtedy powstał mural z kasetami stilonowskimi (na rogu Spichrzowej i Pionierów) czy „Koliber” autorstwa Leszka Michty. Obraz powstał w podcieniu na rogu Chrobrego i Sikorskiego.

Gdzie możesz liczyć na album?

Album „Gorzowskie murale” został wydany w liczbie 300 egzemplarzy (210 sztuk zostało sfinansowanych przez miasto, które przyznało oddziałowi PTTK 10 tys. zł). Chcecie go dostać? Pytajcie o niego w siedzibie Oddziału PTTK „Stilon”, który mieści się w budynku przychodni przy ul. Piłsudskiego 47. Członkowie zarządu Oddziału dyżurują tu w czwartki między 15.00 a 16.00. Album rozchodzi się jednak jak świeże bułeczki – jest za darmo – więc bardzo szybko jego nakład może się wyczerpać.

Zdjęcia sporej większości z gorzowskich murali można jednak zobaczyć także na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Została ona otwarta przy okazji promocji albumu. Wystawa będzie dostępna przez kilka najbliższych tygodni.

Czytaj również:
Mural, który zabiera do przeszłości. Takie nietypowe malowidło powstało w Gorzowie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska