MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Granitowy projekt

ALICJA BOGIEL 0 68 324 88 46 [email protected]
Czeka nas generalna wymiana nawierzchni ulic otaczających ratusz. Do końca lata firma Profil Bis ma przygotować koncepcję przebudowy. Podpowiedzmy projektantom, co warto zmienić. Dziś na deptaku czekamy na Państwa opinie i propozycje.

Na razie prowadzone są prace, powiedzmy, kosmetyczne. Zaczęło się od wymiany latarni. - Nowe 41 lampy stawiane są przy ulicach: Chrobrego, al. Niepodległości, Ułańskiej i na pl. Bohaterów - mówi rzecznik prezydent Aleksander Dziącko. - Na ul. Chrobrego będą to nowoczesne urządzenia, na pozostałych ulicach stylizowane na stare.
Będzie też niespodzianka - tzw. naświetlacze na pl. Bohaterów. Dwa reflektory umieszczone w chodniku mają oświetlać pomnik, cztery - drzewa. Latarnie montują zielonogórskie firmy: Instell oraz Volta. Prace mają zakończyć się w czerwcu.
Zaraz potem - w lipcu - rozpocząć się ma remont ratusza, w którym zostanie zamontowana winda dla niepełnosprawnych. W planach jest też odnowienie sali ślubów, sali sesyjnej i korytarzy.

Granitowy projekt

Jednak najważniejszy jest sam deptak. Na razie nikt nie będzie zdzierał betonowych płyt ułożonych tutaj w latach 70. Firma Profil Bis ma do końca sierpnia przygotować jedynie projekt zmian. Przewiduje on przebudowę ulic: Pod Filarami, Sobieskiego, Stary Rynek, Mickiewicza, Mariackiej, Żeromskiego, Krawieckiej, Masarskiej, Kościelnej i placu ks. Biskupa Wilhelma Pluty.

Jak za dawnych lat

Przede wszystkim do wymiany idzie posadzka deptaka, która jest zniszczona i niewygodna dla przechodniów. Nowa będzie granitowa, z różnych rodzajów kostki. - Zastanawiam się nad tym, by kostki wytyczały fragmenty deptaka, które kiedyś miały różne przeznaczenie. Odtworzyć ciągi piesze, ulice... - mówi Janusz Piechowiak z firmy Profil Bis. - Oczywiście autobusy tam nie wrócą, ale klimat tak.
Nie wiadomo, co stanie się z fragmentami starych murów miejskich, które dziś są wyeksponowane w "podłodze". - Musimy sprawdzić, jak cegły będą się komponować z granitem - mówią w firmie projektowej.
Nowa nawierzchnia ma być tak położona, by woda już na deptaku nie stała. Być może w kilku miejscach poziom chodnika zostanie podniesiony.
J. Piechowiakowi marzą się też kamienne, granitowe ławki. - Podobne zaprojektowaliśmy w Żarach, wyszły pięknie - mówi. - To spory koszt, ale wspaniały efekt.
Stylizowane latarnie pewnie zostaną. Ale nie wiadomo, czy z kwietnikami. I czy w śródmieściu zostanie tak dużo gazonów z kwiatami. - Mamy wrócić do starego wyglądu deptaka, a drzew i donic wtedy nie było - przypomina J. Piechowiak. - Ale warto rozważyć posadzenie niskopiennych drzewek czy kilku stylowych kwietników.
Światło ma też odgrywać swoją rolę na odnowionym deptaku - podświetlona zostanie konkatedra i kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. I jeśli trzeba będzie, dodatkowe oświetlenie dostanie ratusz.
Projektant ma jeszcze jedno marzenie. By wrócił "Grzybek" na roku Kupieckiej i al. Niepodległości. - Nie mamy tego obiektu w zleceniu, ale warto się nad tym zastanowić - mówi. - To był charakterystyczny budynek, wiele osób go wspomina. Można go w całości odtworzyć, chociażby jako miejsce dla informacji turystycznej.
Czy to marzenie się spełni, zobaczymy najwcześniej w sierpniu. A teraz czekamy na wasze marzenia o pięknym deptaku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska