Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile potrwa projektowanie i budowa obwodnicy w Krośnie Odrzańskim? Gdzie zaczną się prace? Zapytaliśmy w GDDKiA

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Obwodnica Krosna Odrzańskiego - jest już wykonawca, ile potrwają prace?
Obwodnica Krosna Odrzańskiego - jest już wykonawca, ile potrwają prace? Łukasz Koleśnik
Wyczekiwana obwodnica Krosna Odrzańskiego jest coraz bardziej realna. Wyłoniono wykonawcę potężnej inwestycji za 305 mln zł. Jak długo potrwa realizacja tego zadania? Gdzie rozpoczną się prace budowlane? Dopytywaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Firma Polaqua z okolic Warszawy wygrała przetarg na budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Trasa ta jest zapisana w Programie budowy 100 obwodnic.

Inwestycja będzie kosztować 305 mln zł i zostanie zrealizowana w trybie "zaprojektuj /wybuduj". Umowa z wykonawcą ma zostać zawarta na początku 2024 roku.

Obecnie średnio na dobę przez Krosno Odrzańskie przejeżdża ponad 14 tys. pojazdów, w tym wiele samochodów ciężarowych. Obwodnica miałaby sprawić, że miasto zostanie odciążone.

Ile potrwa budowa obwodnicy Krosna Odrzańskiego?

Zapytaliśmy w zielonogórskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o to, jak długo potrwa budowa obwodnicy Krosna Odrzańskiego.

Etap projektowania ma zająć w sumie około 17 miesięcy. Sam projekt może zostać wykonany w ciągu nawet 10 miesięcy, ale trzeba wykonawca musi też zdobyć odpowiednie pozwolenia.

Sama budowa obwodnicy Krosna Odrzańskiego ma trwać przez prawie 2 lata - dokładnie 22 miesiące. Przedstawiciele GDDKiA informują, że prace budowlane powinny rozpocząć się w drugim kwartale 2025 roku.

- Wykonawca ma 39 miesięcy na realizację robót wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie - informuje Marek Pilaczyński z GDDKiA Zielona Góra. - Do czasu przewidzianego na roboty nie wlicza się okresów zimowych, trwających od 16 grudnia do 15 marca, liczonych jako trzy miesiące

Dopytywaliśmy też czy wyznaczono już miejsce, w którym zacznie się budowa i mogą wystąpić utrudnienia.

- Na chwilę obecną nie ma jeszcze wyznaczonej lokalizacji rozpoczęcia prac - mówi M. Pilaczyński.

11 kilometrów obwodnicy i most

Obwodnica Krosna Odrzańskiego ma liczyć 11 kilometrów. Jej początek zlokalizowany będzie w rejonie Osiecznicy, a koniec na skrzyżowaniu z DK32 w rejonie Połupina. Nowa droga będzie omijała Krosno Odrzańskie od strony północnej i wschodniej. W ramach inwestycji wykonawca wybuduje też most na Odrze.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego jest jedną z sześciu zaplanowanych do realizacji w województwie lubuskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic:

  • Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, która jest już na etapie realizacji;
  • Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31, Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu DK12 (uzyskana decyzja środowiskowa), Przytocznej w ciągu DK24 i Dobiegniewa w ciągu DK22 są obecnie w fazie opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R Etap II).
emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska