Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ileż się będzie działo w lubuskich filharmoniach! Inauguracja "Miesiąca Kobiet", koncert skrzypcowy Karłowicza, piąta symfonia Beethovena

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Sprawdź, co będzie się działo w lubuskich filharmoniach! >>>
Sprawdź, co będzie się działo w lubuskich filharmoniach! >>>mat. prasowe
Filharmonia Gorzowska zaprasza w piątek (01.03) o godz. 19 na koncert symfoniczny „Mistrzowskie interpretacje” pełen muzycznych perełek. W Filharmonii Zielonogórskiej, zostanie zainaugurowana trzecia już edycja „Miesiąca kobiet”.

Zagra wybitny skrzypek

W piątkowy wieczór w Gorzowie Wlkp., na skrzypcach - Koncert A-dur op. 8 - Mieczysława Karłowicza, zagra Piotr Pławner. Muzyk należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych wiolinistów swojej generacji. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia skończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Lodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje uhonorowany nagrodą specjalną „Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. Koncert A-dur powstał w 1902 r. z dedykacją kompozytora dla profesora skrzypiec i wybitnego wirtuoza - Stanisława Barcewicza, który też wykonał utwór po raz pierwszy, w Berlinie w 1903 roku. Zabrzmi także uwertura do opery „Dwie chatki” z 1811 r. - Karola Kurpińskiego, który tym dziełem zadebiutował w Warszawie jako kompozytor operowy.

Potęga orkiestracji Brahmsa

Na koniec wieczoru zabrzmi majestatyczna i jakże sonoryczna III. Symfonia F-dur op. 90 – Johannesa Brahmsa. Bardzo charakterystyczne motywy zabrzmią w drugiej części (góruje klarnet), zaś w trzeciej od samego początku przeszywa temat w kwintecie smyczkowym, rozwijający się dalej, w sekcji dętej. W niedzielę oraz poniedziałek (4-5.03) filharmonię nawiedzi „Perkusyjne tornado” – cykl edukacyjny w formie koncertu familijnego, który prezentuje wszelakie instrumenty z rodziny perkusji i perkusjonaliów. Wstępy płatne.

Muzyka elektroniczna w filharmonii

Natomiast w Filharmonii Zielonogórskiej w piątek (1.03) o godz. 19, rozpocznie się cykl muzyczny „Miesiąc Kobiet”. Odbywa się on już po raz trzeci, a jego ideą jest popularyzacja twórczości polskich i zagranicznych kompozytorek. W ramach koncertu inauguracyjnego, będzie można wysłuchać prawykonania „Uwertury symfonicznej" - Elżbiety Sikory. Kompozytorka jest pionierką polskiej muzyki elektroakustycznej, ale przede wszystkim - laureatką licznych nagród i wyróżnień, które otrzymała za swoje utwory, tak w Polsce, jak i zagranicą. Następnie, solistka wieczoru - Julia Kociuban (fortepian) wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 7- Clary Schumann.

Symfonia z ta ta ta taaaa

Na deser zabrzmi słynna Symfonia nr 5 op. 67 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje Anna Sułkowska-Migoń. Artystka jest laureatką m.in. prestiżowego konkursu La Maestra w Paryżu (2022). Wcześniej, bo już o godz. 18 zacznie się spotkanie z dyrygentką i solistką, prowadzone przez Agatę Kwiecińską. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska