Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iskry Niepodległej - niezwykły spektakl będzie już wkrótce w Zielonej Górze. Multimedialna wystawa zagości na placu Bohaterów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Od wtorku (5 marca) do czwartku (7 marca), zielonogórzanie będą mieć możliwość obejrzenia nowoczesnego spektaklu multimedialnego "Iskry Niepodległości".
Od wtorku (5 marca) do czwartku (7 marca), zielonogórzanie będą mieć możliwość obejrzenia nowoczesnego spektaklu multimedialnego "Iskry Niepodległości". mat. organizatora
Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do obejrzenia nowoczesnego spektaklu multimedialnego "Iskry Niepodległości" umieszczonego w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która podróżuje po całej Polsce. Od wtorku (5 marca) do czwartku (7 marca), zielonogórzanie będą mieć możliwość jego obejrzenia, bezpłatnie na placu Bohaterów.

Nowocześnie o historii

Spektakl przedstawia historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Łazik Apollo, grupy krwi, polski Edison

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik.

Profesor Mieczysław Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się łazika po księżycowej powierzchni, w ramach programu kosmicznego Apollo.

Jan Szczepanik to polski wynalazca, zwany „polskim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji”[3] i „galicyjskim geniuszem”. Został nawet opisany w dwóch artykułach przez Marka Twaina. Mimo że w dziedzinie techniki był samoukiem, jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.

Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez sztuczną inteligencję. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat.

Więcej o projekcie >>>

Ważne informacje

Terminy wizyt są ustalone wg następującego harmonogramu.

5 marca, wtorek

  • 10:30 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-18:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)

6 marca, środa

  • 10:00 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-18:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)

7 marca, czwartek

  • 10:00 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-16:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska