Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek rusza kolejna odsłona muzycznego "Miesiąca kobiet". Będą m.in. prawykonania, piąta Beethovena, uwertura kubańska i siódma Schuberta

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Zofia Kiniorska zadyryguje m.in. VII Symfonia h-moll („Niedokończona”) F. Schuberta.
Zofia Kiniorska zadyryguje m.in. VII Symfonia h-moll („Niedokończona”) F. Schuberta. arch. Sinfonia Varsovia
Tradycyjnie już w Zielonej Górze, muzycznie marzec należeć będzie do płci pięknej. To już trzecia edycja cyklu "Miesiąc Kobiet" organizowanego przez Filharmonię Zielonogórską. W tym roku, jak zwykle przygotowano wiele atrakcji. Będzie trochę prawykonań, znanych symfonii, ale również rzadko wykonywanych utworów. Ideą cyklu jest popularyzacja twórczości polskich i zagranicznych kompozytorek oraz prezentacja tej spuścizny przez czołowe artystki.

Ta ta ta taaaa

Już w ten piątek (1.03) o godz. 19 w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego, w ramach koncertu inauguracyjnego będziemy mogli wysłuchać prawykonania "Uwertury symfonicznej" Elżbiety Sikory. Następnie, solistka wieczoru - Julia Kociuban (fortepian) wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 7- Clary Schumann. Na deser zabrzmi słynna Symfonia nr 5 op. 67 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje Anna Sułkowska-Migoń. Wcześniej, bo już o godz. 18 zacznie się spotkanie z dyrygentką i solistką, prowadzone przez Agatę Kwiecińską.

Muzyka dawna i fiesta latina

W poniedziałek i wtorek (4-5.03) w różnych godzinach odbędą się koncerty kameralne "Dawno, dawno, temu" prowadzone przez Natalię Makuch. Z kolei w piątek (8.03) dokładnie w Dzień Kobiet, o godz. 19, Filharmonią zawładną rytmy rodem z Kuby, Urugwaju, Argentyny i Brazylii. Hitem wieczoru będzie zapewne "Uwertura kubańska" Georga Gershwina. Koncert poprowadzi Agnieszka Środowska.

Mazur z Halki, mazurki Chopina oraz erotyki Bairda

W poniedziałek (11.03) odbędą się koncerty szkolne z Kamilą Susłowicz-Żmijak jako solistką na skrzypcach, zaś w piątek (15.03) odbędzie się recital fortepianowy Beaty Bilińskiej. W programie znajdą się utwory: J.S. Bacha/F. Busoniego, F. Chopina, K. Szymanowskiego, C. Debussy'ego i G. Bacewicz. W sobotę (16.03) zagra Reed Connection Trio, zaśpiewa Joanna Freszel (sopran), a całością zadyryguje Lilianna Krych. Usłyszymy m.in. prawykonanie utworu "Concerto grosso - metamorfozy" K Kwiecień-Długosz, "Erotyki na sopran i orkiestrę" Tadeusza Bairda.

Raczkowanie i koncert Webera

W poniedziałek (18.03) odbędą się spotkania z popularnego cyklu "Muzyczne raczkowanie" oraz "Filharmonia Juniora", zaś w piątek (22.03) kolejny wieczór symfoniczny. Tym razem orkiestrę FZ poprowadzi Zofia Kiniorska. W programie:

  • A. Gronau - In vino veritas
  • C.M. von Weber - Koncert klarnetowy f-moll nr 1
  • G. Tailleferre - Concertino na harfę i orkiestrę
  • F. Schubert - VII Symfonia h-moll („Niedokończona”)

Wystąpią soliści: Agata Piątek - klarnet i Joel von Lerber - harfa.

Muzyka pasyjna i Stabat Mater

W Wielki Czwartek (28.03), cykl zamkną utwory Gustava Mahlera, Richarda Wagnera i perełka koncertu "Stabat Mater op. 53" Karola Szymanowskiego. Dzieło to, kompozytor traktował szczególnie. Pierwsze szkice do utworu powstały wiosną roku 1925. Partytura pisana była od 20 stycznia do 2 marca 1926 roku.

"Na postanowienie moje napisania utworu religijnego wpłynął cały szereg pobudek, od wewnętrznych osobistych przeżyć począwszy aż do zewnętrznych okoliczności życiowych, które sprawiły, że ostatniej zimy, odłożywszy chwilowo na bok inne, zaczęte już ‘świeckie dzieła’, poświęciłem się wyłącznie Stabat Mater".

"Stabat Mater" na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę wykorzystuje słowa słynnej średniowiecznej sekwencji, opiewającej rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa, obecnej podczas Męki. Szymanowski użył tekstu współczesnego przekładu polskiego Józefa Jankowskiego, poza Polską utwór bywa też wykonywany z tekstem łacińskim. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska