Jak zabezpieczyć auto przed kunami?

Materiał informacyjny LINK4
Kuny domowe to zwierzęta, które stanowią zagrożenie dla Twojego samochodu przez okrągły rok. Zimą zwierzęta te szukają schronienia przed chłodem i znajdują je w pobliżu rozgrzanego silnika. Najczęściej okazuje się, że to one odpowiadają m.in. za przegryzanie kabli i inne uszkodzenia pojazdu. Sprawdź, w jaki sposób zabezpieczyć swój samochód przed kunami.

Dlaczego kuny szukają schronienia pod maską auta?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których kuny kryją się pod maską samochodu. W okresie jesienno-zimowym szukają tam schronienia przed zimnem i wilgocią. Właśnie dlatego przyciąga je rozgrzany silnik auta po podróży. To idealna kryjówka dla kun domowych oraz innych zwierząt. Niestety mogą powodować one spore szkody i uprzykrzać kierowcom życie.

Jakie szkody mogą powodować kuny domowe?

Kuny domowe powodują kilka podstawowych szkód, których naprawa może słono kosztować. Największe zagrożenie występuje wtedy, gdy pod maskę auta chce się wprowadzić kolejne zwierzę. Poprzednia kuna zostawia swój charakterystyczny zapach, który budzi niepokój nowego lokatora. W efekcie nowo wprowadzone zwierze przegryza m.in.: przewody zapłonowe, węże, sondy lambda i inne elementy podatne na uszkodzenia i nadające się do przegryzienia.

Jak rozpoznać obecność kuny w aucie?

W ramach zabezpieczania samochodu przed kunami, warto prowadzić jego regularne oględziny. Jest kilka podstawowych symptomów, które mogą świadczyć o tym, że zwierzę upodobało sobie Twoje auto. Podstawowe z nich to m.in.: kałuża pod autem (prawdopodobny wyciek płynu chłodniczego), nierówna praca silnika lub problemy z rozruchem, kawałki futra i odciski łap na masce, zapach kału pod maską, trójkątne ślady zgryzu na przewodach. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zminimalizowanie ryzyka.

Odstraszacze ultradźwiękowe

W ostatnich latach popularnością wśród kierowców cieszą się odstraszacze ultradźwiękowe. Warto wybrać takie urządzenia, które posiadają tryb pracy ciągłej oraz zmienną częstotliwość generowanych ultradźwięków. Zwiększa to ich efektywność. Dodatkowym atutem tego typu urządzeń jest to, że stanowią również skuteczny odstraszacz dla szczurów i kotów.

Rażące płytki elektryczne

Alternatywą do odstraszaczy ultradźwiękowych są płytki na kuny. To metalowe elementy połączone okablowaniem. Umieszcza się je w wybranych miejscach komory silnika. Następnie zestaw podłącza się do akumulatora. Jeżeli zwierzę dotknie płytki, zostanie porażone. Ból spowodowany działaniem tego urządzenia sprawi, że kuna zrezygnuje z zamieszkania pod maską Twojego samochodu, a Ty pozbędziesz się kosztownego problemu.

Dedykowane preparaty

Kolejnym sposobem na walkę z kunami w aucie są specjalne preparaty w postaci sprayów. To produkty, które aplikuje się bezpośrednio na obudowę silnika, przewody i materiał wygłuszający. Jeżeli zwierzę już wcześniej pojawiło się w aucie, to należy oczyścić komorę silnika z jego pozostałości i zapachu. Dopiero później należy zastosować specjalny środek odstraszający. Wśród innych wykorzystywanych przez specjalistów metod znajdują się m.in. peszle na kable. Ich stosowanie sprawia, że przegryzienie kabla jest dla kuny trudniejsze.

Zadbaj o ubezpieczenie samochodu

Jako posiadacz pojazdu pamiętaj o tym, żeby jak najlepiej o niego dbać – m.in. zabezpieczając przed szkodnikami.

Twoim obowiązkiem jest także zadbanie o ubezpieczenie samochodu w zakresie OC. Należy też dbać o utrzymanie ciągłości takiego ubezpieczenia. W przypadku braku jego ważności, auto może uczestniczyć w ruchu drogowym. Atrakcyjną ofertę przygotowało towarzystwo LINK4.

Poza obowiązkowym OC możesz też zdecydować się na wykupienie Auto Casco. Jako posiadacz umowy Auto Casco, w razie szkody poniesionej w wyniku niespodziewanego zdarzenia – np. wypadku, otrzymasz świadczenie pozwalające pokryć koszty naprawy.

Sprawdź ofertę na stronie link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC/AC online, by w kilka minut poznać wysokość składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska