Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jej nazwisko zna chyba każdy gorzowianin. Minęło 36 lat od śmierci Ireny Dowgielewicz

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Irena Dowgielewicz została pochowana w pierwszej alei zasłużonych na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie.
Irena Dowgielewicz została pochowana w pierwszej alei zasłużonych na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie. Jarosław Miłkowski
- Trzeba wracać do twórczości Ireny Dowgielewicz, trzeba czytać jej utwory – słyszeliśmy wczoraj nad jej grobem na cmentarzu przy ul. Żwirowej. Wczoraj minęła 36. rocznica jej śmierci.

- Ona w swoich opowiadaniach opowiedziała tak dużo, jak inni w swoich powieściach. To świat bardzo bogaty, ciekawy, z ludźmi, którzy podejmują trudne wybory moralne, a trudne wybory moralne są zawsze aktualne – mówiła we wtorek 21 lutego Krystyna Kamińska, dziennikarka i wydawca. W południe przyszła na cmentarz przy ul. Żwirowej, gdzie grupa m.in. literatów i uczniów złożyła spotkała się 36. rocznicę śmierci Ireny Dowgielewicz, gorzowskiej poetki i pisarki.

- Była pierwszą literatką w całej zachodniej Polsce – mówił Jan Majewski, jeden ze współorganizatorów spotkania na cmentarzu, który chce doprowadzić do tego, by postawić literatce nowy nagrobek.

- Jesteśmy tutaj po to, żeby oddać hołd człowiekowi. Pamięć o Irenie Dowgielewicz nie jest taka, jak byśmy sobie życzyli – mówiła z kolei Barbara Wojtysiak, pedagog z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16, która wraz z uczniami przyszła na grób I. Dowgielewicz. Znajduje się on w alei zasłużonych, która jest naprzeciw najstarszej kaplicy cmentarnej.

Gdzie zdobędziesz książkę Ireny Dowgielewicz?

- Mamy nadzieję, że odświeżenie pamięci o pani Irenie Dowgielewicz przyczyni się do tego, że pojawi się ona w zbiorowej pamięci, być że może młodzież się nią zainteresuje – mówiła z kolei Barbara Tymszan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej. W tej książnicy można jeszcze dostać kilka egzemplarzy wydanej książki „Wujaszek Snep i inni przyjaciele” urodzonej 31 grudnia 1917 pisarki.

Dowgielewicz mieszkała w Gorzowie w kamienicy, która jest u zbiegu ul. Mickiewicza i Dąbrowskiego. Pod koniec lat 90. naprzeciwko budynku przed laty postawiony został obelisk jej pamięci. Imieniem gorzowskiej poetki i pisarki została też nazwana jedna z ulic odchodzących od ul. Walczaka w okolicach szpitala psychiatrycznego.

Będą czytać na sesji rady

Przez lata I. Dowgielewicz związana była też z Witnicą, gdzie też planują upamiętniać jej osobę.
- Mamy w planach wybranie się na sesję rady miejskiej, gdzie zaprezentujemy jedno z opowiadań, którego akcja dzieje się w witnickiej fabryce mebli – mówiła we wtorek Janina Kaliszan, emerytowana nauczycielka z Witnicy.

Czytaj również:
Irena Dowgielewicz: Sympatyczna nie jestem

Zobacz wideo: Park Poetów zimą wygląda magicznie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska