Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień węgielny pod Filharmonią Folkloru w Zbąszyniu

(kurz)
Dziś po południu minister kultury Bogdan Zdrojewski wmurował w Zbąszyniu kamień węgielny pod powstającą tam - jedyną taką placówkę w Europie - Filharmonię Folkloru Polskiego.

W skład Filharmonii Folkloru Polskiego wejdą trzy obiekty. Trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny (szkoła muzyczna I stopnia) pomieści sale do indywidualnej nauki, seminaryjne, sale do rytmiki, świetlicę, bibliotekę i mediatekę.

Drugi z budynków to sala koncertowa o wysokości ok. 8,5 m, wyposażona w estradę dla 40-60 osobowego zespołu, dwa podesty dla chóru, zaplecze dla artystów, grup folklorystycznych, szatnię, foyer i widownię na 223 miejsca.

Trzeci obiekt, będący łącznikiem pomiędzy szkołą muzyczną a salą koncertową, stanowić będzie zespół warsztatów do wyrobu, napraw i konserwacji ludowych instrumentów muzycznych, wyposażony w tokarki, stoły montażowo-stolarskie i inne specjalistyczne narzędzia.

Nowo wybudowana filharmonia, o kubaturze 12,7 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej 1,6 tys. m kw., będzie pełnić funkcje naukowo-dydaktyczne i koncertowe. Jej architektura będzie nawiązywać do istniejącej zabudowy przestrzennej Zbąszynia. Elewacja frontowa będzie stanowić gablotę ekspozycyjną historycznych instrumentów muzycznych związanych z regionem, m.in. wielkopolskich kozłów, mazanek, szałamai.

Praca wre

Prace budowlane rozpoczęły się w maju. Do tej pory firma Skanska wykonała ściany parteru i strop budynku szkoły. Trwają natomiast prace przy murowaniu ścian pierwszego piętra i montażu stropu.

Wykonany już został wykop pod budynek Filharmonii, instalacja kanalizacji podposadzkowej, izolacja pod częścią płyty i rozpoczęło się zbrojenie płyty auli (wraz z jej częściowym zabetonowaniem) i zaplecza Filharmonii.

- Obecnie na budowie wykonujemy prace murarskie, zbrojarskie, ciesielskie i montażowe pierwszego piętra szkoły, jednoczenie realizujemy roboty ciesielskie i zbrojarskie płyty fundamentowej Filharmonii -
mówi Janusz Pawelec, kierownik budowy firmy Skanska.

Zakończenie prac przewidziane jest w sierpniu przyszłego roku. Koszt całkowity inwestycji, łącznie z wyposażeniem ma wynieść prawie 12 mln zł. Znakomita część tej kwoty to dofinansowanie ministerstwa kultury. Nie dziw zatem, że na wmurowaniu kamienia węgielnego pojawił się sam ministers Zdrojewski.

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska