Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy u nas zatrzęsie się ziemia

Anna Białęcka 76 833 56 65 [email protected]
Dane z monitoringu górotworów odczytuje Mieczysław Mucha. Jego stanowisko dyspozytorskie usytuowane jest w wydziale środowiska w ratuszu
Dane z monitoringu górotworów odczytuje Mieczysław Mucha. Jego stanowisko dyspozytorskie usytuowane jest w wydziale środowiska w ratuszu Anna Białęcka
Miejski sejsmograf rozpoczął odmierzanie i rejestrowanie wstrząsów ziemi. Urządzenie pozwoli mieć pewność czy eksploatacja kopalń może być przyczyną pęknięć budynków czy też nie.

Monitoring obejmuje trzy punkty rejestrujące aktywność górotworu w rejonie Głogowa, Stanowiska pomiarowe znajdują się w urzędzie miasta na Rynku, w budynku klubu Mayday na osiedlu Kopernika oraz na targowisko miejskim. Stanowisko dyspozytorskie, do którego przekazywane są wszystkie dane usytuowane jest także w ratuszu, w wydziale środowiska.

- Urządzenia te odczuwają i rejestrują nawet te wstrząsy, które są wywoływane kontrolowanymi wybuchami podczas przygotowywania urobku do wydobycia - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski.

Nasze miasto jest oddalone od szybów kopalni Polskiej Miedzi o wiele kilometrów, ale mieszkańcy odczuwali ruchy górotworu. Mieszkańcy wieżowców przy ul. Oriona os. Kopernika nie tylko odczuwają wstrząsy. Zapewniają także, że są one przyczyną pękania ścian w ich mieszkaniach. - Bloki te wielokrotnie były już naprawiane i wzmacniane - poinformował rzecznik Sadowski. - Widzimy także pęknięcia na innych budynkach miejskich. Nie przesądzamy jednak, co jest przyczyną tych szkód.

Mimo takich sytuacji i ewidentnego odczuwania wstrząsów górniczych w naszym mieście, nie jest ono uznawane przez KGHM jako miejsce szkód górniczych. - Każda kopalnia ma dział szkód górniczych - zapewnia rzecznik KGHM Dariusz Wyborski. Jeżeli odpowiednia komisja ustali, że szkody są spowodowane wstrząsami w kopalniach, to nasze ekipy naprawiają szkodę. Taką strefą objęte są na przykład Polkowice, ale Głogów nie. W miejscowościach, w których kopalnie mogą mieć wpływ ze względu na eksploatację, KGHM zaleca i refunduje dodatkowe wzmocnienia budynków.

By mieć pewność, czy wstrząsy docierają do miasta i w jakiej sile, władze Głogowa podjęły decyzję o zakupie sejsmografu. - Ta decyzja zapadła po wcześniejszych, wspólnych ustaleniach ze Spółdzielnią Mieszkaniową i Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej - wyjaśnia rzecznik Sadowski. - Będzie służyło także wszystkim głogowianom w spornych sprawach z KGHM.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska