Kierowcy w Gorzowie zostawiają 1,6 mln zł w parkometrach. Kiedyś zostawiali więcej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Przez małą liczbę parkingów kierowcy parkowali do niedawna nawet… w zatoczkach autobusowych.
Przez małą liczbę parkingów kierowcy parkowali do niedawna nawet… w zatoczkach autobusowych. Jarosław Miłkowski
Udostępnij:
Jeszcze w 2014 r. gorzowianie zostawiali w parkomatach prawie 2,3 mln zł. W zeszłym roku było to tylko 1,65 mln zł. Niewykluczone więc, że strefa płatnego parkowania się powiększy.

- Przez koronawirusa wpływy z parkomatów to zaledwie jedna trzecia tego, co w poprzednich latach. Przykładowo, co roku w kwietniu mieliśmy przychody na poziomie 144 tys. zł, a w tym roku było to tylko 57 tys. zł – mówił nam we wtorek 23 czerwca Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na środową sesję (jej początek o 14.00, obrady można śledzić na gorzow.pl) przygotował on sprawozdanie dotyczące ośrodka.

Trwa głosowanie...

Czy parkujesz w strefie parkowania w Gorzowie?

OSiR to nie tylko sport, to też parkingi

Jedną z działalności OSiR-u jest prowadzenie strefy płatnego parkowania, która znajduje się w centrum miasta. Jeszcze pięć-siedem lat temu przychody z parkingów wynosiły około 2 mln zł, teraz jest to o kilkaset tysięcy mniej.

Rekordowy pod względem przychodów był rok 2014. Wtedy kierowcy wrzucili do parkometrów 2,272 mln zł. Później, z każdym kolejnym rokiem, było już tylko gorzej. Trzy lata temu przychody ze strefy płatnego parkowania wynosiły 1,763 mln zł, ale już w zeszłym roku tylko 1,647 mln zł. Ten rok będzie jeszcze gorszy. Już na środowej sesji radni decydować będą o przeznaczeniu 325 tys. zł dotacji dla OSiR-u w związku ze skutkami epidemii.

- O tyle pieniędzy, i na parkingach, i na obiektach sportowych, mieliśmy mniej przez niecałe trzy miesiące, od marca do maja – mówi dyr. Rój. Z jednej strony mieszkańcy nie jeździli samochodami tak często jak przed epidemią, a więc nie parkowali w centrum. Z drugiej strony – kluby sportowe, nie organizowały imprez na stadionach. Przykładowo: Stal Gorzów, której żużlowcy wyjeżdżali na tor zwykle na początku marca (a klub płacił OSiR-owi ponad 200 tys. zł. rocznie), zaczęła korzystać z toru dopiero na przełomie maja i czerwca.

Aut coraz więcej, parkingów mniej

Niższe wpływy to też efekt zmniejszania liczby miejsc w strefie płatnego parkowania. Jeszcze kilka lat temu było ich 870, teraz jest o około 200 mniej. Gdzie one „poznikały”? Część na przebudowę ulic, a część na tworzenie ogródków gastronomicznych. W ostatnich tygodniach kilka miejsc parkingowych przeznaczono na ogródek koło byłego sklepu muzycznego u zbiegu ul. Mostowej i Obotryckiej. Poza tym sprzedany został parking na przeciwko McDonalda przy ul. Wybickiego ( to ten sąsiadujący z byłą centralą rybną).

GORZÓW WIELKOPOLSKI: Czytelnik ma "parkingowy" pomysł. Magistrat: - To ma sens

Ile zarabia się na parkingu?

- Każdego dnia jedno miejsce parkingowe generuje około 20 zł przychodu. Jeśli pomnożymy to przez liczbę miejsc, których nie ma i liczbę dni w roku, to wychodzi kilkaset tysięcy złotych wpływów mniej – mówi Rój. Przypomnijmy: za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 2,5 zł, przy czym pierwsze 30 minut kosztuje 1 zł. Kolejna godzina kosztuje już 3 zł, a następna – 3,5 zł.

- Czy te mniejsze wpływy oznaczają podniesienie stawek lub powiększenie strefy? – dopytujemy W. Roja.

- Chcemy, by miejsca parkingowe wokół Kwadratu oraz na Armii Polskiej w całości należały do strefy, bo dziś należą tylko w połowie. Jest też pomysł miasta, aby strefę przedłużyć aż do sądu przy ul. Mieszka I – mówi dyrektor OSiR-u.

Powiększenie strefy byłoby możliwe najwcześniej jesienią 2021 r., gdy skończy się przebudowa ulic: Mieszka I i Chrobrego.

- Ostateczną decyzję w tej sprawie będą musieli podjąć radni – mówi nam Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Czytaj również:
Parkowanie w centrum może już nie być takie tanie

ZOBACZ WIDEO: Gorzowskie parkomaty się śpieszą [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie