Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu należy się odprawa z pracy

(sc)
Na pytania Czytelników odpowiada Ewa Przybylak, prawnik w oddziale Państwowej Inspekcji Pracy w Gorzowie Wlkp.

- Uzyskałem prawo do emerytury, ale zawiesiłem ją i dalej pracowałem, ale zostałem zwolniony. Zatrudniłem się w innej firmie. Jeśli teraz odejdę z niej na emeryturę, która firma powinna mi wypłacić odprawę?- Ta, z której pan odejdzie. Musi pan tylko rozwiązać umowę o pracę w ten sposób, że we wniosku do pracodawcy napisze pan, że powodem tego jest przejście na emeryturę.

- Zachorowałem i kilka miesięcy byłem na zwolnieniu lekarskim. Uzyskałem prawo do renty inwalidzkiej i w tym samym dniu pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia. Napisał w uzasadnieniu, że to z mojej winy, z powodu długiej nieobecności spowodowanej chorobą. Czy przysługuje mi odprawa rentowa?- Tak, jeśli prawo do renty inwalidzkiej uzyskał pan bezpośrednio, bez jednego dnia przerwy, po upływie zasiłku chorobowego. Proszę zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy, która należy się panu w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

.

- Zostałem zwolniony z firmy z powodu reorganizacji i likwidacji stanowiska pracy. Odchodzę na świadczenie przedemerytalne, czy dostanę odprawę?- Nie, przejście na świadczenie przedemerytalne nie daje prawa do oprawy emerytalnej. W tej sprawie wypowiedział się tak Sąd Najwyższy, w wyroku z 6 maja 2003 r.

- Mąż przepracował ponad trzy lata w firmie zatrudniającej ponad 20 osób. 29 lutego otrzymał wypowiedzenie z powodu rzekomej redukcji etatów, ale do dzisiaj nie dostał świadectwa pracy. Czy należy mu się odprawa na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych?- Tak, o ile pracodawca potwierdzi w świadectwie pracy przyczynę zwolnienia. Wtedy mężowi będzie się należała odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Świadectwo pracy pracodawca powinien wręczyć pracownikowi w dniu rozwiązania umowy o pracę, bądź najpóźniej w ciągu siedmiu dni. Mąż powinien więc ponaglić pracodawcę, aby dał mu świadectwo pracy. Jeśli będą z tym kłopoty, proszę się zwrócić o pomoc do inspekcji pracy.

- Zachorowałem, przeszedłem na rentę i z tego powodu rozwiązałem umowę o pracę. Wypłacono mi odprawę rentową. Po kilku latach, gdy się podleczyłem, ponownie zacząłem pracować w innej firmie i teraz nabyłem prawo do emerytury. Pracodawca rozwiązał ze mną z tego powodu umowę o pracę. Czy dostanę całą odprawę emerytalną?- Nie, ponieważ odprawa rentowa czy emerytalna należą się tylko raz. Jeśli odprawa emerytalna, jaką ma pan otrzymać, okaże się wyższa od wypłaconej odprawy rentowej, będzie miał pan prawo tylko do różnicy między tymi kwotami.

- W mojej firmie, zatrudniającej ok. 100 osób, szykują się zwolnienia grupowe i prawdopodobnie również stracę pracę. Szef zapowiedział jednak, że nie wszyscy dostaną odprawy, ja tylko dlatego, że prowadzę jeszcze mały warsztat rzemieślniczy i mam z czego żyć. Pracuję w tej firmie od 10 lat, czy należy mi się odprawa? - Tak, ustawa o zasadach rozwiązywania umów o pracę z przyczyn nie leżących po stronie pracownika, nie pozbawia pracownika oprawa do odprawy emerytalnej dlatego, że prowadzi on własną działalność gospodarczą. Ponieważ pracuje pan ponad 8 lat, należeć się panu będzie odprawa równa trzymiesięcznemu wynagrodzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska