Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec działalności?!

Renata Zdanowicz
Spotkanie podsumowujące 15 lat działalności Zespołu Śpiewaczego Pałck oraz Stowarzyszenia Miłośników Wsi Pałck 21 listopada 2015 roku było jednocześnie spotkaniem kończącym tę działalność. Na podjęcie tej decyzji złożyło się wiele różnych czynników.

Zespół Śpiewaczy w Pałcku powstał w 1967 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. To członkinie Koła spotkały się w domu Reginy Gałek i postanowiły, że będą śpiewać. Od 2000 r. zespół prowadzony jest przez Helenę Wilgocką- Kwiatkowską i Wiesława Furmankiewicza.

Trzypokoleniowy zespół przenosił tradycje wspólnego śpiewania na kolejne pokolenia. - Przez zespół przewinęło się wielu zdolnych ludzi, którzy idąc dalej w świat zabierali ze sobą takie wartości jak: miłość do tradycji, patriotyzm, wrażliwość na piękno - mówi pani Helena.

Repertuar zespołu stanowiły nie tylko piosenki ludowe, ale też patriotyczne, religijne, biesiadne i kresowe. - Sporo tekstów piosenek tworzyliśmy sami, za które zdobywaliśmy wiele nagród, nawet na festiwalach międzynarodowych, takich jak: Festiwal Jednoczącej się Europy w Łagowie (rok 204 i 2005) i festiwal w Krośnie Odrzańskim - wspomina autorka tekstów i dyrygentka zespołu H. Wilgocka-Kwiatkowska.

Ważne nagrody
Za własne piosenki „Odra rzeka”, „Powrót do Ojczyzny” i „Europejski Festyn”, zespół otrzymał nagrody z rąk prof. Kazimierza Millera z Poznania, etnomuzykologa, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Zespoołów Folklorystycznych oraz prof. Bogdana Matławskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, również etnomuzykologa.

W 2011 r. w Babimoście odbył się festiwal trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, na którym muzycy zdobyli puchar za pierwsze miejsce.

- Braliśmy udział w różnych przeglądach, zespół występował na festynach, dożynkach, z których zwoziliśmy liczne nagrody - podkreśla H. Wilgocka-Kwiatkowska. - Występowaliśmy w audycjach Radia Zachód, w telewizji , teatrze i filharmonii. Nagraliśmy sporo płyt, dzięki redaktorowi Donatowi Linkowskiemu, a także Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Talent Dominika
Mocną stroną zespołu, docenianą na licznych przeglądach, były śpiewające dzieci. Szczególny sukces odniósł 13-letni Dominik Fijałkowski. Ogólnopolską sławę przyniósł chłopcu wygrany casting i udział w programie „Bitwa na głosy” w ekipie Urszuli Dudziak.

Na młodego Dominika zwrócił także uwagę lubuski bard Maciej Wróblewski z Zielonej Góry. Artysta umieścił na wspólnej płycie piosenkę o matce w wykonaniu Dominika, za którą otrzymał drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Polsce. Dominik wykonał piosenkę z repertuaru Robertina Loretti „Mamma son Tanto Felice”.

Wsparcie zespołu
O sukcesach zespołu można mówić wiele. Prowadzących zespół mocno wspierała była mieszkanka Pałcka, mama śpiewającego Dominika i Martynki - Renata Fijałkowska. To ona założyła i prowadziła Stowarzyszenie Miłośników Wsi Pałck.

Dwudziestego pierwszego listopada tego roku zorganizowane zostało spotkanie podsumowujące 15 lat działalności Zespołu Śpiewaczego Pałck oraz Stowarzyszenia Miłośników Wsi Pałck, które było jednocześnie spotkaniem kończącym tę działalność. - Jest to dla nas, członków tych organizacji, dość duże przeżycie emocjonalne, ponieważ kończy się pewien etap w naszym życiu, etap dość przyjemny, pełen wrażeń i wspólnych sukcesów, jak również trudniejszych momentów, jak to w życiu... - mówi Renata Fijałkowska.

Jak wyjaśnia pani Renata, na podjęcie takiej decyzji złożyło się wiele czynników, takich jak zmiana miejsca zamieszkania, względy zdrowotne, jak również w przypadku młodzieży - zainteresowania skierowane w inną niż zespół śpiewaczy stronę.
- Mamy nadzieję, że jak już wielokrotnie w przypadku tej wsi bywało, tradycja odrodzi się i prędzej czy później zespół przeżyje kolejną reaktywację - stwierdziła R. Fijałkowska. - Na tę chwilę mamy godnych następców w gminie, właśnie powstały dwa nowe zespoły w Skąpem i Radoszynie, wciąż działa „Błękit” z Ołoboku, więc śpiewu w tej gminie na pewno nie zabraknie. Wszystkim, oczywiście, życzymy wielu sukcesów.

Jako podsumowanie 15 lat działalności, prezes Stowarzyszenia zaproponowała uczestnikom spotkania obejrzenie krótkiego filmu, który zmontował Dominik.

Film wywołał wzruszenie, a po nim jeszcze większe przyniosły momenty podziękowań, wręczania kwiatów i pamiątek. Z wyrazami uznania przybyli przedstawiciele samorządu gminnego: wójt Zbigniew Woch i sekretarz Alicja Hoppen-Anyszko. W uroczystości wzięło także udział dwóch proboszczów. Sołtys Grzegorz Kacprzyk i Joanna Klaczek wręczyli kierownictwu i członkom zespołu pamiątkowe statuetki.

Wielkie wrażenie zrobiła na zebranych propozycja wójta, aby nadać pani Helenie i panu Wiesławowi tytuły Honorowych Obywateli Gminy Skąpe.

Dodajmy, że nasza redakcja nadała kiedyś zespołowi miano Ambasadora Folkloru, za propagowanie kultury ludowej w gminie, powiecie, a także w województwie.

Miłośnicy wsi Pałck
Na tej samej uroczystości podsumowana została praca Stowarzyszenia Miłośników Wsi Pałck, które zostało powołane do życia w tej wsi w roku 2010. - Od samego początku Stowarzyszenie było nastawione na wspieranie działań Zespołu Śpiewaczego, toteż doposażyło go w stroje, instrumenty muzyczne, organizowało wyjazdy na występy oraz nagrania płytowe, prowadziło promocję zespołu oraz ściśle współpracowało z Gminą Skąpe - wylicza prezes R. Fijałkowska.

Stowarzyszenie zorganizowało w dużej sali w Pałcku Izbę Pamięci, w której można prześledzić historię dokonań artystycznych mieszkańców Pałcka począwszy od roku 1967. - Mamy nadzieję, że mimo zakończenia działalności, ta Izba przetrwa w tej sali i będzie stanowiła wizytówkę wsi Pałck - podkreśliła prezes.

Warto wiedzieć, że Stowarzyszenie zorganizowało trzy wycieczki integracyjne dla mieszkańców gminy Skąpe. Celem tych wyjazdów było poznawanie historii, obyczajów oraz tradycji innych regionów Polski, jak również integracja mieszkańców gminy Skąpe. Odwiedzili Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Trójmiasto i Warszawę. Pierwsza Biesiada Zespołów Śpiewaczych w maju miała być zaczątkiem takich spotkań w nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska