Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co ciekawego dzieje się w lubuskiej kulturze. Gala disco polo, operetka Straussa, wernisaże, Sorry Boys, konwent fantastyki, poezja

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (3.02) o godz. 19.30 w Klubie Jazzowym „Pod Filarami” wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach”. Nie zabraknie wielu znanych utworów z przebogatego dorobku artystów. To jedna z formacji wymieniana na równi z takimi klasykami piosenki turystycznej i poezji śpiewanej jak: „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”.
W sobotę (3.02) o godz. 19.30 w Klubie Jazzowym „Pod Filarami” wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach”. Nie zabraknie wielu znanych utworów z przebogatego dorobku artystów. To jedna z formacji wymieniana na równi z takimi klasykami piosenki turystycznej i poezji śpiewanej jak: „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. strona zespołu
Mamy luty, za nami nieco przydługawy styczeń, a jak mawiał mój dziadek "po 15 lutego to już przedwiośnie". Dziadku trzymam cię za słowo! Oj chciałoby się już więcej słońca i leniwego letniego ciepełka. Takim akcentem przypominającym, że Wielkanoc, a z nią wiosna (przynajmniej ta kalendarzowa) tuż, tuż - będzie "Tłusty czwartek", który w tym roku wypada 8 lutego. Aby było słodko Państwu na sercach, zadbały lubuskie placówki kultury oferując wiele ciekawych wydarzeń na początek najkrótszego miesiąca roku. Oto niektóre z propozycji.

NOWA SÓL

W sobotę (3.02) o godz. 19, w sali sportowo-widowiskowej przy ul. Zjednoczenia 21, rozpocznie się Gala Disco Polo. Podczas trzygodzinnego koncertu wystąpią zespoły: „Topky”, „MiłyPan”, „Defis” oraz „MIG”.

Wydarzenie ma charakter tradycyjnego koncertu, będą miejsca stojące przed sceną. Bilet będzie ważny na całe wydarzenie podczas którego, każdy uczestnik będzie mógł z niego wyjść i wrócić w dowolnym momencie.

Jak podają źródła: „Topky to duet dwóch znanych w całej Polsce wokalistek: Angeliki Żmijewskiej oraz Pauli Karpowicz-Zimeckiej. Obie swoją muzyczną karierę rozpoczynały w zespole „TopGirls” z wieloma sukcesami, lecz jako przyjaciółki zdecydowały się na wspólne kontynuowanie kariery w swoim autorskim projekcie”. Topky od wielu lat goszczą ma scenach telewizyjnych i najlepszych festiwalach muzyki tanecznej. Są autorkami wielu hitowych utworów, które zdobywają najwyższe miejsca na listach przebojów.

„Miłypan” to Piotr Kołaczyński, który swoją przygodę z muzyką rozpoczynał od tworzenia utworów dla wąskiego grona przyjaciół. W 2018 r. wydał utwór „Królowa”, który błyskawicznie trafił do gustu Polaków. Jeszcze szybciej rodacy oszaleli na punkcie jego utworu „Małolatki”, który w trzy miesiące miał czterdzieści milionów wyświetleń. Po indywidualnych sukcesach muzycznych, wydaniu płyty „Discopolot” pod koniec 2020 r., Kołaczyński wydał pierwszy utwór w duecie. Tak narodziła się współpraca z przyjacielem z branży - Karolem Zawrotniakiem - liderem zespołu „Defis”. Zaowocowało to kolejnymi hitami takimi jak „Musisz się starać”, „Jeszcze raz”, czy „Jeden taniec jedna noc” wraz z Topkami.

Z kolei zespół „MIG” - to grupa założona w 2000 r., którą tworzy czwórka rodzeństwa: Dorota Pstrągowska, Marek Gwiazdowski, Krzysztof Gwiazdowski i Sławomir Gwiazdowski. W pierwszych latach istnienia, duży wpływ na ich twórczość miała współpraca z grupą „Top One”. Pierwsza piosenka zespołu to utwór „Co ty mi dasz” z 2000 r., który miał udany debiut w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w Ostródzie. Piosenka została wyemitowana wtedy także w programie „Disco Polo Live” i zdobyła nagrodę dla najlepszego debiutu. Największe sukcesy zespołu to zdobycie w 2012 r. tytułu Hit Lata na Disco Hit Festival w Kobylnicy za utwór „Jej dotyk”. Rok później na tym samym festiwalu zespół zajął drugą lokatę z piosenką „Dziewczyna z sąsiedniej ulicy”. W 2015 r. utworem „Wymarzona” formacja zdobyła pierwsze miejsce Super Premiera na „Polo tv Hit Festival 2015”. Zespół znany jest ponadto z takich kompozycji, jak: „Nie ma mocnych na Mariolę”, „Wymarzona”, „Miód malina” i „Słodka wariatka”, które posiadają po kilkadziesiąt milionów wyświetleń. Wstęp płatny.

SULĘCIN

W sobotę (3.02) w Sulęcińskim Ośrodku Kultury, o godz. 18, odbędzie się koncert charytatywny „Dla Agnieszki”. Wystąpi „Łukasz Łyczkowski & 5 Rano”.

Od początku twórczość zespołu zakorzeniona jest w muzyce rockowej wywodzącej się z lat 60. i 70., choć jego muzycy są otwarci na nowe kierunki i nowoczesne brzmienie. Wokalista zespołu to najlepszy męski głos ósmej edycji „The Voice of Poland”. Ich debiutancki album pt. ,,W drugą stronę” został wydany jesienią 2011 r., a w 2022 r. pojawił się trzeci album „Credo” z udziałem znakomitych gości specjalnych - Sebastiana Riedla i Wojciecha Cugowskiego. Wystąpi także zaprzyjaźniona „Kufajka Rencisty” i goście. Wstęp płatny.

ZBĄSZYNEK

W piątek (9.02) o godz. 16 w ośrodku kultury rozpocznie się pierwszy Zbąszynecki Minikonwent Fantastyki ZOKkon. To wydarzenie dla wszystkich fanów fantastyki, komiksu, mangi i anime.

W programie m.in. spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem, rozdanie nagród w konkursie literackim oraz możliwość udziału w sesji teatru interaktywnego RPG (w dwóch wariantach do wyboru horror osadzony w Ameryce lat 20-stych albo kryminał noir). Drugi dzień (10.02) to przede wszystkim escape room, warsztaty sushi, turniej LOLa z nagrodami i panele tematyczne, a jeden z nich poprowadzi gość specjalny drugiego dnia, czyli Łibcast!

Przez cały czas trwania konwentu do dyspozycji będzie strefę chill, strefę plaszówek - wypożyczalnia, animowana gra dla laików i konsole do gier. Na dokładkę organizatorzy zaserwują konkurs cosplay z nagrodami i after party.

Wstęp płatny, choć symbolicznie.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Poezja śpiewana z krainy łagodności

W sobotę (3.02) o godz. 19.30 w Klubie Jazzowym „Pod Filarami” wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach”. Nie zabraknie wielu znanych utworów z przebogatego dorobku artystów.

To jedna z formacji wymieniana na równi z takimi klasykami piosenki turystycznej i poezji śpiewanej jak: „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”.

Członkowie grupy swoją nazwę przyjęli od tytułu jednego z wierszy Kazimierza Węgrzyna: „Pagóry idą wokół widnokręgiem, w oknie pogody Tatry widzę czasem, stoję w twym domu po kolana w trawie, zrośnięty sercem z przełęczą i lasem”.

Od samego początku liderem jest Wojciech Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista. Zespół ponad współtworzy Bartosz Pelton Zalewski, który także tworzy kompozycje muzyczne do własnych tekstów i wspomnianych już poetów. Marcin Chatys wzbogaca brzmienie na kontrabasie oraz śpiewa w chórkach. Ponadto na instrumentach klawiszowych występuje Grzegorz Różycki, a na gitarze solowej - Wojciech Chuchla. Wkrótce po powstaniu, na łódzkim festiwalu Yapa w 2002 r., zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom” przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu. Zespół wydał osiem płyt (w tym ostatnią z 2023 r. pt. „Po miłość”), a ponadto ich piosenki można znaleźć również na każdej z dziesięciu krążków serii “W górach jest wszystko, co kocham...”. Wstęp płatny.

Karnawałowo na trąby

W sobotę 3.02. o godz. 18, w Teatrze im. Juliusza Osterwy, koncert karnawałowy zagra Gorzowska Orkiestra Dęta. Orkiestra zaprezentuje się w towarzystwie przyjaciół, wspaniałych gorzowskich artystów.

Usłyszymy marsze i straussowskie polki typowe dla karnawału, jak również najpiękniejsze przeboje, m.in. z repertuaru Franka Sinatry, opracowania muzyki filmowej np. z „Alladyna” w choreografii tanecznej przygotowanej przez zespół tańca artystycznego „Buziaki”.

Będą również akcenty jazzowe z „Caravanem” Duka Ellingtona. Orkiestrze towarzyszyć będą solistki: Monika Makowska-Wiącek i Dagmara Barna-Kosowicz. Koncert poprowadzi Wojciech Kuska. Formacja istnieje od 1958 r. Przez wiele lat, kapelmistrzem był Bolesław Malicki, który w grudniu 2016 r. przekazał insygnia władzy kapelmistrzowskiej - buławę oraz batutę obecnej szefowej zespołu - Annie Wiśniewskiej.

Wstęp płatny.

La vie en rose

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprasza 4 lutego o godz. 16.00 i 18.30 na spektakl pt. „Trzy razy Piaf” w reż. Artura Barcisia. Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach”. Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.

Występują: Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska, Magdalena Kasperowicz i Zespól Muzyczny w składzie: Marek Zalewski, Lech Serpina, Mariusz Ambrożuk.

Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Akcent serbołużycki

W piątek (2.02) o godzinie 17, w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się na podwójny wernisaż wystaw: „Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck” oraz „Hommage à Jan Buck (IV): Wszędzie – Nigdzie – Dom”.

Na prezentację składa się pokaz wybranych dzieł Jana Buka/Bucka – nestora serbołużyckiej plastyki XX wieku, z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie oraz wystawa prac współczesnych artystów związanych z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jak podkreśla kurator ekspozycji „Wszędzie – Nigdzie – Dom” – Radosław Czarkowski: „Jest to ostatnia, czwarta odsłona będąca wystawienniczym kontekstem dla projektu Hommage à Jan Buck. Jak poprzednie edycje poruszać ma problematykę ochrony i budowania tożsamości w oparciu o wzajemny szacunek i godne współistnienie. Wszędzie – Nigdzie – Dom to refleksja na temat „mapy” tożsamości narodowych, cywilizacyjnych, mentalnych, ale też refleksja dotycząca transgraniczności w możliwie szerokim tego pojęcia znaczeniu”.

Zielonogórski pokaz jest kolejnym przystankiem obu cyklów wystaw po prezentacjach w Budziszynie, Knappenrode i Chociebużu oraz we Wrocławiu. Są one uhonorowaniem artystycznej sylwetki Jana Bucka (1922–2019) z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Ekspozycje stanowią część szeroko zakrojonego polsko-niemieckiego projektu badawczo-wystawienniczego. Podwójny wernisaż wystaw uświetni recital tradycyjnych pieśni z kręgu Dolnych i Górnych Łużyc w wykonaniu zespołu śpiewu ludowego „Mamada” pod kierownictwem Viktorii Korol.

Wstęp wolny.

Weneckie maski Straussa

W piątek (02.02) o godz. 19, w sali Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, odbędzie się spektakl operetkowy w trzech aktach - „Noc w Wenecji” Johanna Strausa (syna).

W rolę bohaterów opowieści wcielą się aktorzy Teatru Muzycznego „Arte Creatura”, którym będzie towarzyszyć orkiestra. To komiczna opowieść z nutką romantyzmu, której akcja dzieje się w jednym z piękniejszych miast świata – Wenecji, ze znakomitą muzyką króla walców i słynną arią „Zejdź do gondoli”. Wszystko odbywa się w niezwykłej scenerii weneckiego karnawału z jego tajemniczością, wymyślnymi maskami i kostiumami jak nie z tego świata.

Wstęp płatny.

Co w Lubuskim Teatrze

Lubuski Teatr zaprasza na spektakl "Szczęściarze"

Szczęściarze to kolejny hit komediowy Tadeusza Kuty. Swoich bohaterów autor i reżyser w jednej osobie osadził we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada… SZCZĘŚCIE! Nie wyobrażamy sobie jednak, ile z takim „szczęściem” może być kłopotów!

Szczęściarze to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony”, obnażający w ludziach - niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej - wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury), co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki. Poszczególne sceny, składające się na doskonale domkniętą całość, są wartkie i pełne zwrotów, jak w życiu.

oraz "Przy, przy" (na scenie lalkowej)

to przedstawienie dedykowane publiczności 1+, osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu, którego głównym tematem jest przytulanie, czułość i dotyk. Przytulanie - poza tym, że jest dla nas przyjemne - niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż nam się wydaje. O tym, że przytulanie jest naturalną potrzebą, można się przekonać obserwując zachowanie niemowląt. Bliski kontakt z ciałem matki sprawia, że niemal natychmiast przestają płakać. Przytulanie to nasza "supermoc", która nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci.

Harmonogram:

 • 02.02.2024 r. godz.19:00 "SZCZĘŚCIARZE" - duża scena
 • 03.02.2024 r. godz.14:00 i 16:00 "PRZY PRZY" – scena TEATRU LALEK
 • 03.02.2024 r. godz.19:00 "SZCZĘŚCIARZE" - duża scena
 • 04.02.2024 r. godz.12:00 i 14:00 "PRZY PRZY" – scena TEATRU LALEK
 • 04.02.2024 r. godz.18:00 " SZCZĘŚCIARZE " - duża scena

Przeprosiny dla chłopaków

W piątek (09.02) o godz. 20, w sali Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, odbędzie się koncert zespołu Sorry Boys pt. „Dzień Dobry, Moje Kochanie”.

To jedna z najciekawszych grup muzycznych na polskiej scenie, która udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych.

Program koncertu będzie oparty na utworach z dwóch ostatnich albumów: „Renesans” i „Moje serce w Warszawie”, ale nie zabraknie też starych przebojów.

Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 3.02 – koncert zespołów „Wersja de Lux”, „Granda” i „Neti Neti”, Cafe Noir, Zielona Góra,
 • 10.02 – Koncert walentynkowy „Szlagierowy zawrót głowy”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 11.02 – Koncert Ewy Stasiewicz „Połącz paski”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 13.02 – Występ zespołu Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili, CRS Zielona Góra,
 • 14.02 – Koncert walentynkowy „Poparzeni kawą”, Nowosolski Dom Kultury,
 • 17.02 – Koncert „Możdżer i Bałdych”, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 17.02 – Koncert Anny Marii Jopek, Nowosolski Dom Kultury,
 • 17.02 – Koncert „Piosik Quartet – For Jack”, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 18.02 – Szlagierowy Zawrót Głowy, Sulęciński Ośrodek Kultury,
 • 23.02 - Koncert Michała Bajora, Sulechowski Dom Kultury,
 • 23.02 – Koncert wiedeński „Orkiestra księżniczek”, Żagański Pałac Kultury,
 • 23.02 – Wernisaż wystawy „Cienie przodków”, Muzeum Lubusie, Gorzów Wlkp.
 • 24.02 – Koncert Michała Bajora, Gorzów Wlkp. (25.02 – Żagań),
 • 2.03 – Koncert Grubsona, Nowosolski Dom Kultury,
 • 2.03 – Koncert zespołu „Beltaine”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 3.03 – Koncert „Tre voci”, Gorzów Wlkp.,
 • 8.03 – Koncert „Spięty – Heartcore”, Kostrzyński Dom Kultury,
 • 8.03 – Siesta w drodze „Wieczór Fado”, Nowosolski Ośrodek Kultury,
 • 9.03 – Barbie Party lata 90-te, Zbąszynecki Dom Kultury,
 • 23.03 – Koncert „Kim Nowak”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 24.03 - Koncert “Me And That Man”, Żarski Dom Kultury,
 • 1.04 – Koncert wielkanocny Orkiestry Dętej “Zastal”, Zielona Góra,
 • 5.04 – Koncert “Enej - Vesna Tour”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 11.04 – Koncert „NutkoSfera - CeZik dzieciom”, Kostrzyński Dom Kultury,
 • 17.06 – III. Ogólnopolski Festiwal Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Na Przydrożku”, Wymiarki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska