MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Ciężki czas dla muzyków, aktorów, artystów kabaretowych… Stowarzyszenia apelują do premiera

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Marzec 2020 r. Zamknięte są teatry, filharmonie, biblioteki…
Marzec 2020 r. Zamknięte są teatry, filharmonie, biblioteki… Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W teatrach nie tylko odwołano spektakle, ale też próby szykowanych premier. Nie koncertują filharmonicy, ale też muzycy wszelkich zespołów.

Artyści związani z instytucjami mają jeszcze podstawowe, choć skromne gaże. Ale już kabareciarze, którzy żyją tylko z honorariów za występy – nie zarabiają. Podobnie jak akustycy, oświetleniowcy, menagerowie… Wszyscy związani z organizacją koncertów czy wszelkich wydarzeń kulturalnych.

„Bardzo wielu z nich znalazło się w ekstremalnie ciężkiej sytuacji”

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Producentów Audio Video w związku z epidemią wspólnie 17 marca 2020 r. skierowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc dla artystów.

Czterej przewodniczący w imieniu swoich organizacji proszą szefa rządu o rozpatrzenie postulatów, których przyjęcie ulżyłoby twórcom. Bardzo wielu z nich znalazło się w ekstremalnie ciężkiej sytuacji z powodu odwołania imprez przez zagrożenie koronowirusem.

Szanowny Panie Premierze,

w obliczu nadzwyczajnej, dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, chcemy – w imieniu polskich autorów, artystów wykonawców oraz osób ściśle związanych z organizacją życia kulturalnego w kraju – przedstawić nasze stanowisko.
Zwracamy się z apelem o zrozumienie i wsparcie tych, którzy nagle i nieoczekiwanie dowiedzieli się, że wydarzenia artystyczne z ich udziałem nie odbędą się – zamknięte zostają sale koncertowe, domy kultury, teatry, kina, muzea, wystawy, odwoływane są wszelkie imprezy kulturalne.

Obecny czas to dla setek twórców i artystów wykonawców, zwłaszcza sektora muzycznego, rozpoczęcie sezonu artystycznego, w tym koncertów (w dużej mierze plenerowych), ale także przedstawień, spektakli, rozlicznych imprez okolicznościowych, rocznicowych, związanych zarówno z nadchodzącymi świętami religijnymi, jak również państwowymi.

Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie ryzyko niewypłacalności oraz brak możliwości utrzymania się ludzi kultury i ich rodzin.

Wszystkie te wydarzenia, które często wymagały wielomiesięcznych przygotowań twórczych i organizacyjnych, zostały lub zostaną nagle, z uwagi na zaistniałą sytuację odwołane, a artyści tracą możliwość wykonywania pracy lub otrzymania wynagrodzenia za stworzone dzieła, co najmniej przez najbliższe miesiące.

Codzienna egzystencja polskich autorów i artystów wykonawców zależy przede wszystkim od ich aktywności twórczej i występów przed publicznością. Zdecydowana większość działa indywidualnie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, a zatem nie może liczyć na żadne gwarancje stałego dochodu płynącego z jakiejkolwiek instytucji lub firmy.

Rozumiemy decyzję Rządu o wstrzymaniu wszelkich imprez o charakterze kulturalnym. Zdecydowanie popieramy też wszelkie działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia Polakom, prosimy jednak o zrozumienie kryzysowej sytuacji, w której znaleźli się twórcy i artyści wykonawcy. Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie bowiem ryzyko niewypłacalności oraz brak możliwości utrzymania się ludzi kultury i ich rodzin.

Apelujemy równocześnie o rozważenie i uwzględnienie naszych postulatów instytucjonalnego wsparcia ze strony Państwa w postaci: jednorazowego lub ratalnego wsparcia finansowego dla autorów i artystów wykonawców, którzy w wyniku odwołania wydarzeń z ich udziałem stracili źródło utrzymania, uruchomienia dodatkowego funduszu na rekompensaty dla twórców i artystów za wydarzenia artystyczne odwołane w wyniku działań prewencyjnych w obliczu epidemii, skierowania do nadawców i rozgłośni publicznych wniosku o jak najczęstszą emisję polskiej muzyki, literatury, dramaturgii, filmów celem choć minimalnego wyrównania strat wynikłych z odwołania koncertów i wydarzeń kulturalnych, rozważenia odstąpienia od egzekucji podatku dochodowego od osób fizycznych od tzw. tantiem wypłacanych autorom i artystom wykonawcom przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, przez uzgodniony okres.

Ufamy, że kompleksowe, spójne działania pozwolą nam na sprawne rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym branża artystyczna będzie mogła przetrwać trudny czas i wrócić do pracy. Fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już analizuje możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu sygnalizowanemu przez środowiska twórcze, napawa nas dużą nadzieją.

Deklarujemy pełną pomoc naszych organizacji w wypracowaniu adekwatnych i skutecznych rozwiązań, które w najbliższym czasie pomogą ludziom kultury.

CZYTAJ TEŻ:
Rząd przywraca handel w niedziele. Wszystko przez koronawirusa w Polsce

WIDEO: Koronawirus. Część sklepów zamknięta

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska