Artyści związani z instytucjami mają jeszcze podstawowe, choć skromne gaże. Ale już kabareciarze, którzy żyją tylko z honorariów za występy – nie zarabiają. Podobnie jak akustycy, oświetleniowcy, menagerowie… Wszyscy związani z organizacją koncertów czy wszelkich wydarzeń kulturalnych.
„Bardzo wielu z nich znalazło się w ekstremalnie ciężkiej sytuacji”
Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Producentów Audio Video w związku z epidemią wspólnie 17 marca 2020 r. skierowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc dla artystów.
Czterej przewodniczący w imieniu swoich organizacji proszą szefa rządu o rozpatrzenie postulatów, których przyjęcie ulżyłoby twórcom. Bardzo wielu z nich znalazło się w ekstremalnie ciężkiej sytuacji z powodu odwołania imprez przez zagrożenie koronowirusem.
Szanowny Panie Premierze,
w obliczu nadzwyczajnej, dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, chcemy – w imieniu polskich autorów, artystów wykonawców oraz osób ściśle związanych z organizacją życia kulturalnego w kraju – przedstawić nasze stanowisko.
Zwracamy się z apelem o zrozumienie i wsparcie tych, którzy nagle i nieoczekiwanie dowiedzieli się, że wydarzenia artystyczne z ich udziałem nie odbędą się – zamknięte zostają sale koncertowe, domy kultury, teatry, kina, muzea, wystawy, odwoływane są wszelkie imprezy kulturalne.
Obecny czas to dla setek twórców i artystów wykonawców, zwłaszcza sektora muzycznego, rozpoczęcie sezonu artystycznego, w tym koncertów (w dużej mierze plenerowych), ale także przedstawień, spektakli, rozlicznych imprez okolicznościowych, rocznicowych, związanych zarówno z nadchodzącymi świętami religijnymi, jak również państwowymi.
Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie ryzyko niewypłacalności oraz brak możliwości utrzymania się ludzi kultury i ich rodzin.
Wszystkie te wydarzenia, które często wymagały wielomiesięcznych przygotowań twórczych i organizacyjnych, zostały lub zostaną nagle, z uwagi na zaistniałą sytuację odwołane, a artyści tracą możliwość wykonywania pracy lub otrzymania wynagrodzenia za stworzone dzieła, co najmniej przez najbliższe miesiące.
Codzienna egzystencja polskich autorów i artystów wykonawców zależy przede wszystkim od ich aktywności twórczej i występów przed publicznością. Zdecydowana większość działa indywidualnie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, a zatem nie może liczyć na żadne gwarancje stałego dochodu płynącego z jakiejkolwiek instytucji lub firmy.
Rozumiemy decyzję Rządu o wstrzymaniu wszelkich imprez o charakterze kulturalnym. Zdecydowanie popieramy też wszelkie działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia Polakom, prosimy jednak o zrozumienie kryzysowej sytuacji, w której znaleźli się twórcy i artyści wykonawcy. Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie bowiem ryzyko niewypłacalności oraz brak możliwości utrzymania się ludzi kultury i ich rodzin.
Apelujemy równocześnie o rozważenie i uwzględnienie naszych postulatów instytucjonalnego wsparcia ze strony Państwa w postaci: jednorazowego lub ratalnego wsparcia finansowego dla autorów i artystów wykonawców, którzy w wyniku odwołania wydarzeń z ich udziałem stracili źródło utrzymania, uruchomienia dodatkowego funduszu na rekompensaty dla twórców i artystów za wydarzenia artystyczne odwołane w wyniku działań prewencyjnych w obliczu epidemii, skierowania do nadawców i rozgłośni publicznych wniosku o jak najczęstszą emisję polskiej muzyki, literatury, dramaturgii, filmów celem choć minimalnego wyrównania strat wynikłych z odwołania koncertów i wydarzeń kulturalnych, rozważenia odstąpienia od egzekucji podatku dochodowego od osób fizycznych od tzw. tantiem wypłacanych autorom i artystom wykonawcom przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, przez uzgodniony okres.
Ufamy, że kompleksowe, spójne działania pozwolą nam na sprawne rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym branża artystyczna będzie mogła przetrwać trudny czas i wrócić do pracy. Fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już analizuje możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu sygnalizowanemu przez środowiska twórcze, napawa nas dużą nadzieją.
Deklarujemy pełną pomoc naszych organizacji w wypracowaniu adekwatnych i skutecznych rozwiązań, które w najbliższym czasie pomogą ludziom kultury.
CZYTAJ TEŻ:
Rząd przywraca handel w niedziele. Wszystko przez koronawirusa w Polsce
WIDEO: Koronawirus. Część sklepów zamknięta
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca