Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Ile mamy łóżek dla pacjentów? Jak region jest przygotowany do drugiej fali? Odpowiada wojewoda lubuski

OPRAC.: Zbigniew Borek
14 października padł kolejny rekord: ponad 6 tys. zakażeń w Polsce, z czego 153 w Lubuskiem. W kraju zmarło ponad 100 osób. Nikt nie ma już wątpliwości, że druga fala u nas jest i to bardzo wysoka...
14 października padł kolejny rekord: ponad 6 tys. zakażeń w Polsce, z czego 153 w Lubuskiem. W kraju zmarło ponad 100 osób. Nikt nie ma już wątpliwości, że druga fala u nas jest i to bardzo wysoka... Polska Press Grupa
479 łóżek, w tym 30 łóżek intensywnej terapii dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem COVID-19 jest w naszym regionie (według stanu na 12 października). Ponadto w izolatoriach dostępnych jest 281 miejsc dla osób z zakażeniem COVID-19 (bezobjawowych lub skąpoobjawowych) – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie.
  • Na jaką liczbę zakażonych koronawirusem w szpitalach jesteśmy jako region przygotowani, czy mamy procedury na okoliczność braku miejsc w ww. placówkach?
  • Jeśli tak, to jakie to procedury i gdzie w takiej sytuacji mogliby trafiać pacjenci z Lubuskiego?
  • Co zrobiły służby wojewody, żeby przygotować region na nadejście drugiej fali? Jak służby wojewody oceniają przygotowanie regionu do drugiej fali epidemii?

Takie pytania GL wysłała do wojewody 30 września. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero 13 października. Udzielił jej Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie. Poniżej prezentujemy jej treść z niewielkimi skrótami.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. DPS dla kombatantów w Zielonej Górze

Koronawirus w Lubuskiem: ile mamy łóżek

W pierwszej fali pandemii, na koniec maja, przygotowanych było 456 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem COVID-19. Od 1 czerwca 2020 r. nastąpiło „odmrażanie” części łóżek przeznaczonych dla pacjentów „covidowych” - w celu umożliwienia szpitalom powrotu do planowych przyjęć pacjentów „niecovidowych”.

Tu przeczytasz inne opinie o stanie przygotowań Lubuskiego na drugą falę: Koronawirus w Lubuskiem: druga fala pandemii już u nas jest. Czy nasz region jest na to gotowy?

Wg stanu na 1.09.2020 r. przygotowanych było w sumie 150 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem COVID-19, w tym: 112 łóżek w szpitalu jednoimiennym w Gorzowie Wlkp., oraz 38 łóżek w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Liczba łóżek intensywnej terapii dla pacjentów z COVID wynosiła 23. Poleceniami/decyzjami wojewody lubuskiego oraz ministra zdrowia w lubuskich szpitalach (wg stanu na 12.10.2020 r.) wyznaczono 479 łóżek (w tym 30 intensywnej terapii) dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem COVID-19.

W ramach prowadzonych przez wojewodę lubuskiego działań, związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków COVID-19 udało się pozyskać środki finansowe z budżetu państwa oraz RPO na zakup sprzętu ratującego życie, m.in. respiratorów, łóżek do intensywnej terapii, kardiomonitorów, defibrylatorów, urządzeń do kompresji klatki piersiowej, ECMO.

Jak lubuskie jest przygotowane na zwiększoną ilość pacjentów?

Jeśli chodzi o stopień przygotowania do zwiększonej liczby pacjentów, informuję, że jest dynamiczna, a wojewoda Lubuski jest w stałym kontakcie z organami władzy państwowej, szpitalami z terenu województwa oraz ekspertami z zakresu ochrony zdrowia. Decyzje podejmowane są na bieżąco, odpowiednio do zmieniającej się sytuacji. Każdorazowo przed wydaniem decyzji wojewody nakładającej obowiązki na podmioty lecznicze w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, prowadzone są szczegółowe uzgodnienia z zarządzającymi szpitalami oraz LOW NFZ, biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalowe, sprzętowe oraz kadrowe poszczególnych jednostek.

W sytuacjach kryzysowych jednocześnie prowadzone są rozmowy z wieloma podmiotami i rozważane alternatywne rozwiązania, w celu wypracowania optymalnego modelu zabezpieczenia opieki zdrowotnej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom województwa (…).

Aby w jak najlepszy sposób przygotować nasze województwo do II fali epidemii, zwiększono liczbę miejsc dla pacjentów z COVID w lubuskich szpitalach, zabezpieczono transport sanitarny dedykowany pacjentom z COVID, mobilne zespoły wymazowe dla pacjentów, którzy nie mają możliwości, aby samodzielnie dotrzeć na badanie w kierunku zakażenia COVID-19. Na bieżąco dystrybuowany jest do podmiotów leczniczych sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej. Wojewoda Lubuski jest w stałym kontakcie z kierownikami lubuskich szpitali, konsultantami wojewódzkimi oraz dyrektorem LOW NFZ i dostosowuje rozwiązania do prognozowanej sytuacji epidemiologicznej – tak na nasze pytania odpowiedział Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.

Zobacz wideo: Jak często zmieniać maseczki?

Wideo: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj także: Tak źle jeszcze nie było. Padł kolejny rekord. Ponad 6 tys. zakażeń w Polsce, z czego 153 w Lubuskiem. Zmarło ponad 100 osób - dane z 14 października

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska