Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już w Lubuskiem!

Alicja Kucharska
Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą tworzyć mieszkańcy
Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą tworzyć mieszkańcy KPP Świebodzin
Zintensyfikowane prace nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyły na początku roku. Po konsultacjach społecznych, jakie prowadzili policjanci na terenie naszego regionu, mapa została uruchomiona już w województwie lubuskim. Każdy mieszkaniec może pomóc policji, zgłaszając informację o zagrożeniach, które zauważył w swoim otoczeniu. Te będą sprawdzane przez funkcjonariuszy.

Konsultacje społeczne były wstępem do powstania tej aplikacji. Jest to narzędzie, które pozwoli na rzetelne oraz czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń. Mapa zagrożeń to plansza graficzna, na której znajdują się punkty oznaczające miejsca newralgiczne, niebezpieczne czy też narażone na niebezpieczeństwo. Precyzyjne określenie skali zagrożeń i problemów może skutkować większą liczbą patroli kierowanych w te miejsca.

- Dotychczas Krajową Mapę Zagrożeń pilotażowo wprowadzono w trzech garnizonach. Teraz także mieszkańcy województwa lubuskiego mogą przekazać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Z kolei Policja będzie weryfikować te informacje poprzez weryfikację zgłoszeń, sprawdzenie i wyeliminowanie potwierdzonego zagrożenia. Mapa będzie, również narzędziem pozwalającym podjąć decyzję, czy w danym miejscu potrzebne jest zwiększenie liczby patroli czy też utworzyć komisariat bądź posterunek - wyjaśnia st. asp. Łukasz Szymański, oficer prasowy KPP Świebodzin.

Zobacz też: Lubuskie czarne punkty. Te miejsca lepiej omijać [MAPA]

By zgłosić zagrożenie wystarczy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej, odnaleźć planszę interaktywnej mapy zagrożeń i postępować zgodnie z instrukcją. - Przekazanie informacji zajmuje tylko kilka chwil. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej komórki policji. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie jest zawiadomieniem o przestępstwie czy wykroczeniu. Nagłe interwencje wymagające natychmiastowej reakcji policji należy zgłaszać pod nr tel. 997 lub 112 lub w dowolnej jednostce Policji - podsumowuje st. asp. Szymański.

Zobacz też: Korowód winobraniowy 2016. Tak gorąco bawiła się Zielona Góra [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska