Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronopol stracił na Ukrainie, ale zyskał w innych krajach

(wak)
Wyroby żarskiego Kronopolu trafiają do około 50 krajów na całym świecie (fot. Krzysztof Kubasiewicz)
Wyroby żarskiego Kronopolu trafiają do około 50 krajów na całym świecie (fot. Krzysztof Kubasiewicz)
Firma dobrze radzi sobie z obecnym kryzysem. Dzięki temu pracownikom nie grożą zwolnienia.

Kronopol w Żarach ma 15 lat. W 1994 roku bankrutujące wtedy Zakłady Płyt Wiórowych przejął szwajcarski koncern Swiss Krono Group. Dziś Kronopol zatrudnia około 1.050 osób i produkuje rocznie ponad 1,5 mln m sześciennych różnego rodzaju płyt drewnopochodnych.

Do krajów świata

O skali produkcji żarskiego zakładu niech świadczy to, że dziennie drewno przywozi około 300**ciężarówek, a zakład opuszcza prawie 200 tirów z gotowymi wyrobami. Trafiają one do około 50 krajów** na całym świecie, a więc zarówno do Europy, jak również do USA, Kanady do Japonii.

Jak nam powiedział szef działu marketingu Marek Piekarz na eksport wysyłana jest połowa produkcji, pozostałe towary sprzedawane są w Polsce. Jak Kronopol radzi sobie w dobie kryzysu?

- Dajemy sobie radę, także dlatego, że nasza produkcja jest bardzo różnorodna, a ponadto wyroby sprzedajemy do wielu krajów - mówi Piekarz.

Najwięcej eksportowanych płyt trafia do odbiorców w Europie Wschodniej i Południowej. Odbiorców w Niemczech, Francji i innych krajach na zachodzie Europy zaopatrują siostrzane zakłady koncernu w Szwajcarii, Francji czy w Niemczech. W ostatnim czasie najbardziej ucierpiał eksport na Ukrainę, do Rosji i krajów bałtyckich. Tam kryzys jest chyba najbardziej widoczny. Natomiast wielkość sprzedaży do pozostałych państw utrzymuje się na niemal stałym poziomie.

Walczą z konkurencją

Atutem Kronopolu jest różnorodność produkcji. Wyroby fabryki są przeznaczone dla trzech branż: meblowej, budowlanej oraz wykończenia wnętrz. To oznacza, że jeśli np. mniej płyt potrzebują fabryki mebli, to w zamian zakład może zwiększyć sprzedaż płyt, które zamawiają firmy budowlane.

Ciekawostką jest to, że w maju Kronopol uzyskał tzw. aprobatę techniczną na produkcję elementów do budowy domów z materiałów drewnopochodnych w technologii System Kronopol. Domy wznoszone w tej technologii, a już zbudowano ich kilkadziesiąt, są komfortowe i przede wszystkim o wiele bardziej energooszczędne niż te, które powstają z materiałów tradycyjnych.

Jaka jest przyszłość Kronopolu? Prezes Kronopolu Maciej Karnicki przewiduje: - Ostatni rok był dla nas bardzo trudny, ale co najważniejsze utrzymaliśmy nasze rynki zbytu. Dlatego nie musieliśmy zwalniać pracowników. Mamy jednak dużą konkurencję, szczególnie w produkcji paneli. W niektórych krajach pojawiły się nawet panele z Chin. Co dalej? Pewnie nie będziemy inwestować, to nie jest dobry czas. Chcemy się bardziej specjalizować w produkcji wyrobów uszlachetnionych. Tu widzimy szansę na zwiększenie naszej produkcji.

 

CO ZMIENILO SIĘ W KRONOPOLU W OSTATNIACH LATACH ?

*Mieczysław Majka, pracownik Działu Utrzymania Ruchu

- Pracuję już 24 lata. Wcześniej w Zakładzie Płyt Wiórowych, a teraz Kronopolu. Dzięki „Płytom” przed laty dostałem zresztą mieszkanie. A zmieniło się praktycznie wszystko. Mamy nowe, nowoczesne maszyny, o które trzeba jednak dbać, konserwować, doglądać. Warunki pracy są dobre, dlatego wytrzymałem tu 24 lata. I tak pozostanie pewnie do emerytury.

*Marek Marganiec, pracownik Działu Utrzymania Ruchu

- Od ponad 20 laty jestem związany z Kronopolem a wcześniej zakładem płyt. Dla mnie jak też wielu kolegów najważniejsze jest to, że mamy pracę. O nią w Żarach jest obecnie bardzo trudno. Dlatego ja cenię, tym bardziej, że warunki pracy są przyzwoite, także te socjalne. A ostatnie lata, to po prostu budowa nowego zakładu. Po starym pozostały tylko wspomnienia.

*Mirosław Kurek, steruje linią płyt MDF

- W Kronopolu pracuję od lipca 1998 roku a w maju 1998 roku rozpoczęto produkcję płyt MDF. I praktycznie przez ostatnie lata, zajmuje się produkcją tych płyt. Mimo dziesiątek czujników i komputerów, linię trzeba na stałe nadzorować. Zdarzają się bowiem awarie czy też przestoje. Ważne, że Kronopol stale się rozwija, inwestuje w nowe technologie.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska