Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

– Lekarz, to nie jest zawód – mówi Jarosław Kowalski. Zielonogórzan został Lekarzem Pediatrą Roku 2023 w Polsce | WIDEO

Tomasz Daiskler, (eg)
Wideo
od 12 lat
– Moim zdaniem lekarz to nie jest zawód, to pewnego rodzaju filozofia życia - mówi lek. Jarosław Kowalski. To jeden z dwóch lekarzy nagrodzonych w ogólnopolskim plebiscycie Hipokrates, który pracuje w Zielonej Górze. Hipokrates należy do największych plebiscytów medycznych w Polsce. Kandydatów do nagrody nominują pacjenci, którzy wspierają swoich medyków w kolejnych etapach plebiscytu.

Hipokrates. Plebiscyt Gazety Lubuskiej

O codziennej pracy i trudzie dzielenia czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych i życie prywatne opowiada Jarosław Kowalski, lekarz pediatra z Zielonej Góry. Kiedy pytamy o to, co trzeba robić, żeby otrzymać zaszczytny tytuł Pediatry Roku, wyjaśnia, że najlepiej nie myśleć o nagrodach, tylko wykonywać uczciwie swoją pracę z pełnym oddaniem, poświęceniem.

– Moim zdaniem lekarz to nie jest zawód, to pewnego rodzaju filozofia życia. Nie lubię słowa powołanie, bo dotyczy innych zakoli życia, ale trzeba powiedzieć, że jeśli ktoś decyduje się być lekarzem, musi dawać z siebie dużo więcej niż osoby, które zajmują się prozaicznymi sprawami – wyjaśnia.

Chodzi o zdrowie i życie ludzkie. Lekarz przyznaje, że wpływ na ludzkie losy jest dużym obciążeniem dla lekarza, dlatego poczucie odpowiedzialności powinno dawać każdemu, kto chce być dobrym lekarzem, też poczucie misji. – Bo to jest pewnego rodzaju misja – podkreśla.

Trudno dzielić czas między pracę i życie prywatne.

– Każdy z lekarzy musi dzielić swój czas między sprawy zawodowe i prywatne. Nie jest żadną tajemnicą, że praca lekarza, jest nienormowaną. Pracujemy w święta, w nocy. Bardzo wielu lekarzy dzieli pracę między poradnie i oddziały szpitalne. Biorąc pod uwagę, że w Polsce mamy najmniejszą liczbę lekarzy na sto tysięcy pacjentów, że średnia wieku tych lekarzy jest dramatycznie wysoka, że jest spory odpływ młodej kadry poza granice naszego kraju, to ci lekarze, którzy tutaj zostali i pracują, niestety wykonują ten zawód kosztem czasu przeznaczonego dla rodziny – wyjaśnia doktor Kowalski i dziękuje swojej żonie za wyrozumiałość.

– Nie byłoby mnie w tym plebiscycie gdyby nie moja małżonka, która jest osobą niezwykle wyrozumiałą. Godzi się na to, żebym kradł czas przeznaczony dla niej i naszych dzieci i rozdawał ten czas pacjentom – mówi Jarosław Kowalski. – Jest jej może łatwiej, dlatego, że jest z zawodu pielęgniarką, więc ten czas dzielimy wspólnie. Ja również muszę być wyrozumiały dla niej, bo często się mijamy, nie da się wszystkiego nam pogodzić i zrealizować wszystkich planów rodzinnych, ale też cenimy sobie każdą chwilę, którą uda się nam wspólnie zagospodarować, bo skoro nie możemy tego czasu zamienić na ilość, to staramy się go wspólnie zamienić na jakość.

Pediatra Zielona Góra. Lek. Jarosław Kowalski

Z portalu Centrum Medycznego „Sulechowska” możemy dowiedzieć się, że lek. Jarosław Kowalski jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi – XXX kurs. Dyplom lekarza uzyskał w 1993 roku. Przez wiele lat był kierownikiem Poradni Pediatrycznej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Krośnie Odrzańskim. Od 2002 roku pracuje jako pediatra i lekarz ogólny w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Jest Wiceprezesem Zarządu Lubuskiego Związku Pracodawców POZ „Porozumienie Zielonogórskie” oraz założycielem i kierownikiem Centrum Medycznego „Sulechowska”.

„W pracy ceni sobie edukację zdrowotną pacjenta lub w przypadku dzieci ich opiekunów prawnych, tak aby świadomie brali udział w procesie leczenia. Wszystkie dzieci leczy jak swoje własne” – informuje CM Sulechowska.

Lekarz po pracy jest gitarzystą, kompozytorem i absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu. To laureat wielu festiwali piosenki studenckiej i poezji śpiewanej.

Ogólnopolski plebiscyt. Laureaci lubuscy

Hipokrates, który w województwie lubuskim organizuje „Gazeta Lubuska” to jeden z największych plebiscytów medycznych w Polsce. Kandydatów do nagrody nominują pacjenci, którzy wspierają swoich medyków w kolejnych etapach plebiscytu. Na początku grudnia w Ostoi Chobienice odbyła się finałowa lubuska gala, a kilka dni później na Zamku Królewskim w Warszawie – ogólnopolska gala.

W Warszawie region reprezentowali Pediatra Roku - Jarosław Kowalski (Centrum Medyczne Sulechowska, Zielona Góra) i Okulista Roku - Rafał Paczała (Oculistic Centrum Okulistyczne Klinika Paczała, Zielona Góra).

Lekarzem Pediatrą Roku 2023 Polski został Jarosław Kowalski z Centrum Medycznego "Sulechowska" w Zielonej Górze w województwie lubuskim. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Bartnik ze Specjalistycznego Gabinetu Pediatrycznego w Nowych Tłokach (woj. wielkopolskie), a trzecie – Małgorzata Grabska-Kawalec, ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, Podmiot Leczniczy "Copernicus" Sp. z o.o. (woj. pomorskie).

Okulistą Roku 2023 Polski został Rafał Paczała z Centrum Okulistycznego "Oculistic" Klinika Paczała w Zielonej Górze w województwie lubuskim. Drugie miejsce zdobyła dr n. med. Dominika Anna Janiszewska-Bil z Gabinetu Okulistycznego "Vision Med" w Lędzinach w województwie śląskim. Trzecie miejsce otrzymała dr n. med. Marzena Krajewska z Prywatnego Gabinetu Okulistycznego we Włocławku w województwie kujawsko-pomorskim.

Czytaj więcej:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska