Liście opadły i w Zielonej Górze wyłonił się tajemniczy obiekt. Tego nie zobaczysz o innej porze roku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Udostępnij:
Wiosną, latem niewiele się tu zobaczy, bo wszędzie drzewa, krzaki, zarośla. Dopiero gdy opadną liście, możemy przekonać się, co to za budowla i co się za nią kryje. Niektórzy mieszkańcy nazywają go okrąglakiem, bunkrem, a jeszcze określają go jako UFO. Tymczasem to poniemiecka oczyszczalnia ścieków. Niebawem przejdzie do historii. Dlaczego?

- Dopiero teraz widać, jaka to była na ówczesne czasy nowatorska budowla. Została zbudowana na Złotej Łączy - mówi pan Tomasz. - Jak liście opadły, to widać, jakie tu były mury, kanały, rozwiązania techniczne. To wszystko zarosło trawą, mchem, krzewami i drzewami. Trzeba uważać, bo można wpaść w jakąś dziurę i zrobić sobie krzywdę. Ziemia jest pełna tajemnic...

Mechaniczna oczyszczalnia ścieków przy ulicy Foluszowej (o przepustowości 19.500 metrów sześciennych na dobę) została wybudowana w 1934 roku. I jak na tamte czasy, stanowiła nowoczesne rozwiązanie

Liście opadły i w Zielonej Górze wyłonił się tajemniczy obie...

Tu gdzie jest poniemiecka oczyszczalnia powstanie zbiornik retencyjno-rozsączający

Oczyszczalnia przy ulicy Foluszowej nie tylko ze względu na porę roku jest widoczna i warta upamiętnienia. To miejsce wkrótce się zmieni. A to za sprawą inwestycji Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Powstanie tutaj zbiornik retencyjno-rozsączający.

To jeden z wielu elementów wielkiego projektu, dzięki któremu miasto nie będzie już zalewane podczas dużych opadów deszczu.
Starsi mieszkańcy miasta pamiętają, jak jeszcze poniemiecka oczyszczalnia działała. Mówią, że to był ważny, nowoczesny – jak na czasy, kiedy powstała – obiekt.

Oczyszczalnia ścieków była nowoczesnym rozwiązaniem

Jak możemy przeczytać na stronie Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji - wspomniana mechaniczna oczyszczalnia ścieków przy ulicy Foluszowej (o przepustowości 19.500 metrów sześciennych na dobę) została wybudowana w 1934 roku. I jak na tamte czasy, stanowiła nowoczesne rozwiązanie. Została ona zbudowana na Złotej Łączy, do której wpływały ścieki z miasta. Działała do czasu II wojny światowej.

Po jej zakończeniu była ponownie uruchomiona. Ale na krótko, bo Polacy nie zawsze potrafili odpowiednio ją użytkować, stąd dochodziło do awarii. Oczyszczalnia ponownie ruszyła pod koniec lat 50. ubiegłego wieku i działała do lat 70. Miasto się jednak szybko rozwijało i nie przystawała już do realiów i rosnącej liczby ludności. A pamiętajmy, że przed wojną Zielona Góra była 25-tysięcznym miastem (wtedy Gubin, a właściwie Guben, liczył 45 tysięcy ludzi). Nic więc dziwnego, że z czasem wybudowano nową oczyszczalnię ścieków w Łężycy. Teraz będzie rozbudowywana za 39 mln zł, dzięki czemu m.in. powstanie biogaz, z którego będzie można otrzymać energię elektryczną i cieplną.

Przeszkodą jak zawsze były pieniądze

Plany zagospodarowania tego miejsca pojawiły się dawno. Przeszkodą w ich realizacji, jak zawsze, były pieniądze. I wiele pilniejszych potrzeb do zaspokojenia.

Zastanawiano się, jak wykorzystać także i ten teren w poprawie gospodarki odpadami. Zielona Góra bywa bowiem zalewana po większym deszczu. Nie tylko starówka w wielu miejscach zamienia się w jeziora. By do takich sytuacji nie dochodziło, miasto kilka lat temu zleciło opracowanie, co trzeba zrobić, by złagodzić skutki dużych opadów deszczu w mieście.

Zobacz też, co wyrzucamy do toalety?

Do sieci kanalizacyjnej przez nasze toalety trafiają nawilżane chusteczki, patyczki do czyszczenia uszu, włosy, tłuszcz z patelni i wiele innych rzeczy, które powodują zapychanie kanalizacji. Nie traktujmy toalety jak zsypu na śmieci. - Za wszystko trzeba płacić. I to niemało - często słychać takie opinie. Ale wiele osób nie ma świadomości, że to, ile będzie wynosiła opłata, zależy także od nich. Przykład? Choćby koszty eksploatacji kanalizacji. Zobacz również: Nie będzie zsypów w blokach?WIDEO: Pożar w sortowni śmieci

ZIELONA GÓRA Szok! Zobaczcie, co wyrzucamy do toalety i zapy...

SZOK, TO WYRZUCAMY TO TOALETY I ZAPYCHAMY KANALIZACJE

Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra - etap I

Przetarg wygrała firma z Krakowa, która za 2 mln zł przygotowała obszerny dokument. Zrobiono dokładną inwentaryzację, podzielono miasto na konkretne zlewnie, wykonano model - dla przyszłej sieci kanalizacyjnej, wykonano symulacje dla różnej ilości opadów... ZWiK złożył wniosek o unijne dofinansowanie (85 procent). Koszt projektu pod hasłem „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra - etap I” to 64 mln zł.

Prezes ZWiK Krzysztof Witkowski tłumaczył na konferencji prasowej, że projekt obejmuje 12 zadań, które będą wykonane w różnych częściach Zielonej Góry. Prace miałyby potrwać do 2023 roku.

CO TO ZA TAJEMNICZY OBIEKT?

Budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej.

Jednym z tych zadań jest - budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej. Chodzi o zbiornik na terenie poniemieckiej oczyszczalni ścieków.

Zadanie to pozwoli przechwycić duże ilości wód opadowych, rozpadowych z miasta, ale także zabezpieczyć przed dużą falą opadów, która płynęła potem do Zielonej Góry Przylepu i dalej do Czerwieńska.

Cały projekt to budowa 4,8 km sieci kanalizacji deszczowej, a zakres renowacji sieci kanalizacji deszczowej to 7,8 km. Powstaną 2 podziemne zbiorniki retencyjne, 3 zbiorniki retencyjne powierzchniowe oraz 9 separatorów (urządzeń podczyszczających wody deszczowe).
Zobacz też

W Zielonej Górze Łężycy trwają prace przy rozbudowie oczyszczlani, w zakresie fermentacji osadów. Prowadzone są roboty konstrukcyjno-budowlane nowych obiektów.Trwaja inne inwestycje ZWiK, także w dzielnnicy Nowe Miasto, a w planach kolejne zadania...

ZIELONA GÓRA: Jakie inwestycje za grube miliony trwają w mie...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie