MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapa to podstawa

MAREK BIAŁOWĄS tel. (0 68) 32 48 870 [email protected]
Masz działkę i planujesz na niej budowę domu? Najwięcej formalności i czasu pochłonie uzbrojenie wymarzonego domku w media - wodę, gaz, prąd i kanalizację.

Najbardziej komfortową sytuację mają ci, którzy wszystkie wymienione media mają na działce lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Kłopoty i trudności wydłużające budowę, zaczynają się wówczas, gdy instalacje trzeba do parceli doprowadzić z zewnątrz.

Mapa to podstawa

Inwestor musi przede wszystkim zamówić tzw. mapę do projektu. Na niej trzeba dokładnie zaznaczyć wszystkie podziemne i nadziemne instalacje, znajdujące się na działce i na trasie przebiegu projektowanej sieci. Dane te trzeba uzyskać od firm zarządzających mediami. Zdarza się, że niekiedy trzeba sięgnąć również po dane archiwalne.
Nawet najdokładniej wyrysowana mapa posiada adnotację geodety, że na terenie mogą znajdować się nieoznaczone i ukryte podziemne urządzenia (np. stare kable lub rury różnych instalacji), które nie zostały w przeszłości zinwentaryzowane na żadnych mapach geodezyjnych.
Posiadając mapę do projektu i wytyczne od inwestora określające parametry sieci, projektant umieszcza obiekt, określa jego miejsce i dokładny przebieg poszczególnych przyłączy.

W zgodzie z sąsiadem

Zdarza się dość często, że właścicielem terenu, przez który trzeba prowadzić przyłącze jest miasto, gmina, firma, bądź osoba prywatna. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela na przeprowadzenie przez jego działkę rury, czy kabla.
Zgoda taka powinna być zrównoważona zobowiązaniem inwestora do naprawy wszelkich szkód wynikłych z prowadzonych prac i doprowadzenia np. ogrodzenia, drogi, czy też ogródka do stanu, w jakim były te miejsca przed wykonaniem prac przyłączeniowych.
Instytucje dysponujące mediami niejednokrotnie żądają wykonania wielu kosztownych dla inwestora urządzeń, które następnie przejmują nieodpłatnie na własność, zwiększając w ten sposób swój majątek.

Na placu budowy

Prawo budowlane i przepisy BHP jasno określają zasady zagospodarowania terenu budowy. Plac powinien być w miarę możliwości ogrodzony. Ogrodzenie należy wykonać tak, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,50 m.
Jeżeli ogrodzenie obszaru robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
Niezbędne jest też doprowadzenie energii elektrycznej i wody, oraz odprowadzenie lub utylizacja ścieków. Poza tym koniecznie trzeba zamocować w widocznym miejscu żółtą tablicę informacyjną, na której znajdą się dane, dotyczące m.in. inwestora, rodzaju inwestycji, osób nadzoru, wykonawcy, numer zezwolenia na budowę, organów administracji, itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska