MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz w aucie antyradar? To zapłacisz grzywnę!

Artur Matyszczyk
Antyradar zamontowany przy lusterku jest praktycznie nie do wykrycia przez policjantów. Ale uwaga, jego używanie grozi karą grzywny.
Antyradar zamontowany przy lusterku jest praktycznie nie do wykrycia przez policjantów. Ale uwaga, jego używanie grozi karą grzywny. Fot. Mariusz Kapała
Dozwolone czy też nie? Urządzenia ostrzegające przed kontrolą radarową są hitem i budzą mnóstwo kontrowersji. A ich sprzedaż rośnie.

KARY ZA NADMIERNĄ PRĘDKOŚĆ

KARY ZA NADMIERNĄ PRĘDKOŚĆ

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/godz. - do 50 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/godz. - od 50 do 100 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21-30 km/godz. - od 100 do 200 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/godz. - od 200 do 300 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41-50 km/godz. - od 300 do 400 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/godz. i więcej - od 400 do 500 zł.
  • Marek W. (nazwisko do wiadomości redakcji) mieszka w Zielonej Górze. Jeździ wysłużonym fordem mondeo. Większość wyposażenia wozu ma już swoje lata. Ale jedna rzecz jest nowiutka. To antyradar, przyczepiony do lusterka. Praktycznie niewidoczny dla policjantów. To urządzenie, które alarmuje i przestrzega zielonogórzanina przed kontrolą radarową.

    Koszt się szybko zwraca
    - Miałem dość płacenia mandatów. Szczególnie tych, za niewielkie przekroczenie prędkości. Ofertę kupna urządzenia znalazłem w internecie - opowiada mężczyzna.

    .

    ZNALEZIONE W SIECI

  • Marcyś: - Polskie prawo zezwala na posiadanie takiego urządzenia ale zabrania z korzystania. Ja uważam, ze jest to bardzo niebezpieczna zabawka. Bo znajdą się tacy, co kupią i będą wariować na drodze.
  • Kolo: - Mam antyradar. Policja nic mi nie zrobi. To nie moja wina, że ktoś nieprecyzyjnie sformułował przepisy prawne.
  • Tuba: - A ja uważam, że kary za posiadania antyradaru powinny być wyjątkowo surowe. Ktoś, kto go kupuje, to nie po to, żeby nie używać.
  • Nazwiska nie ujawnia. Ze zrozumiałych względów. Posiadanie antyradarów jest karalne. A jednak mimo to, coraz więcej użytkowników dróg wyposażyło swoje pojazdy w ten sprzęt. Według niektórych danych statystycznych liczba sprzedanych antyradarów wzrosła dwukrotnie w przeciągu dwóch lat.

    - Nie ma się czemu dziwić - dodaje Ryszard S. ze Skwierzyny. - Urządzenie kosztuje od 200 złotych do 1,5 tysiąca. Biorąc pod uwagę średnią wysokość mandatów, łatwo policzyć, że inwestycja szybko się zwraca.

    On sam też kupił antyradar. Nie dlatego, że szaleje na drogach. - W grę wchodzi zaoszczędzenie paru groszy - mówi.

    Laserowe nie do wykrycia
    Liczba chętnych do zainwestowania w antyradar wzrosła także jeszcze z jednego powodu. Grono kierowców lotem błyskawicy obiegła plotka, że posiadanie antyradaru jest zakazane, ale tylko w użyciu. - Więc jeśli mam go w aucie, ale wyłączonego to chyba nic nie grozi - zastanawia się Marek W.

    Czy ma rację? Na ten sposób myślenia naczelnik ruchu drogowego w komendzie miejskiej policji w Gorzowie Wlkp. Wiesław Widecki aż obrusza się ze złości. - Rzeczywiście ustawa mówi, że zabronione jest używanie antyradaru, a nie jego posiadanie. Ale nie bawimy się w prawne dywagacje. Jeżeli policjanci zatrzymają wóz wyposażony w antyradar, to konfiskują urządzenie i oddają w ręce specjalistów. Ci sprawdzą, czy był w użyciu. Jeśli tak, wówczas wniosek o ukaranie kierowcy trafia do sądu - ucina wszelkie dyskusje Widecki.

    I od razu dodaje: - Sprzęt funkcjonariuszy również jest coraz lepszy. Mamy chociażby radary laserowe, które są nie do wykrycia.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska