Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Medyk w opałach”. „Nie nękajcie szkoły” - to niektóre z napisów na transparentach protestujących w Zielonej Górze

Daniel Sawicki, EG
Wideo
od 16 lat
Nauczyciele CKZiU „Medyk" w Zielonej Górze protestowali przed Lubuskim Urzędem Marszałkowskim. Z transparentami przeszli przez pobliskie przejścia dla pieszych i chodniki. Dowiedzieli się, że konkurs na dyrektora ich szkoły został odwołany. – Jesteśmy trochę zbulwersowani, zaskoczeni, niezadowoleni - ułyszeliśmy.

CKZiU "Medyk" w Zielonej Górze. Niepokój wrócił

– Myśleliśmy, że szkoła zacznie spokojnie pracować. Jesteśmy w trakcie naboru nowych słuchaczy i w trakcie organizacji nowego roku szkolnego. Kadra dyrektorska jest niezbędna – przyznał Jacek Dudzic, rzecznik CKZiU „Medyk”. – Nasze pełniące obowiązki panie dyrektor kończą tę funkcję i jesteśmy z niczym. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie wczoraj od osób, które były delegowane od rady pedagogicznej do brania udziału w przebiegu konkursu, że ten konkurs został odwołany.

Rzecznik przyznał, że w środę zorganizowano zebranie i zdecydowano o wyrażeniu protestu.

– Jesteśmy trochę zbulwersowani, zaskoczeni, niezadowoleni. Spisaliśmy sobie kilka argumentów, z którymi przyszliśmy tutaj. Przede wszystkim jesteśmy zaskoczeni tym, że konkurs się nie odbędzie – mówił Jacek Dudzic. – Od lutego 2022 roku mamy niestabilną sytuację. Mamy ciągłe kontrole. Mamy też zablokowaną możliwość odbywania zajęć praktycznych w szpitalu. Brakuje rozmów i woli porozumienia między urzędem marszałkowskim a nami, czyli „Medykiem”. Wciąż podważa się nasze kompetencje i wykształcenie oraz zasadność kształcenia tych zawodów, że jest niewłaściwa i niepotrzebna, z czym się oczywiście nie zgadzamy. Cały czas czujemy się obarczeni brakiem podmiotowości z rozmowach z urzędem marszałkowskim. Coś się dzieje wokół nas, ale do tych rozmów ani nie jesteśmy zapraszani, ani nie dowiadujemy o ich wynikach, planach.

Rzecznik szkoły wskazał też na brak spójności w zarzadzaniu szkołą w stosunku do kadry kierowniczej, tylko przedłużanie umów o pełnienie obowiązków dyrektora i zastępcy, a teraz brak konkursu.

– Nie wiem, na czym stoimy – mówił Dudzic. – W grudniu konkurs przewidziany na dyrektora był wywołany, ale nie odbył się, bo nie było chętnych i wtedy żadne przepisy nie były przeciwskazaniem do tworzenia konkursu.

Edukacja. Wyrok sądu z 2017 roku

Przed urzędem marszałkowskim obecna była również Bożena Ronowicz, która przez wiele lat była dyrektorem „Medyka”. – Spodziewamy się, że ktoś wyjdzie, chociaż nawet nie oczekujemy wyjścia, bo konkurs został odwołany – przyznała radna miejska.

– Powołano się na jakiś znaleziony nie wiem gdzie, na chodniku, może gdzieś w parku, w koszu na śmieci, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2017 roku, jakby wcześniej nie funkcjonował. Zresztą ten wyrok jest niewspółgrający z sytuacją, która jest w tej chwili w „Medyku”. Tam wojewoda podważył postępowanie konkursowe, a nasz wojewoda jest za tym, żeby konkurs się odbył.

Protestujący przeszli przez okoliczne przejścia dla pieszych, prezentując przygotowane transparenty

„Medyk w opałach”. „Nie nękajcie szkoły” - to niektóre z nap...

Powody wstrzymania konkursu. Urząd wyjaśnia

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Paweł Kozłowski w odpowiedzi na nasze pytania poinformował, że konkurs na dyrektora CKZiU „Medyk” został wstrzymany w związku z trwającym postępowaniem przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

- Zgodnie z opinią prawną kancelarii „Chmaj i Partnerzy”, popartą orzecznictwem sądu administracyjnego, w obecnej sytuacji „nie ma możliwości powołania nowego dyrektora do czasu ostatecznego i prawomocnego załatwienia sprawy prawidłowości uchwały odwołującej dyrektora szkoły (ewentualnie upływu kadencji odwołanego dyrektora)” - wyjaśnił rzecznik i przypomniał, że 11 lutego 2022 r. Zarząd Województwa Lubuskiego - uchwałą - odwołał ze stanowiska dyrektora CKZiU „Medyk” w Zielonej Górze Jarosława Marcinkowskiego, a powodem tej decyzji było naruszenie zapisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Rzecznik przypomniał, że 23 marca 2022 r. Wojewoda Lubuski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność ww. uchwały. Zarząd Województwa Lubuskiego zaskarżył tę decyzję do sądu administracyjnego, a 13 lipca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie przyznał rację zarządowi województwa, uchylając rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, ale wojewoda wniósł od tego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Postępowanie kasacyjne jest w toku, dlatego do czasu jego zakończenia procedura konkursowa związana z wyborem nowego dyrektora szkoły musiała zostać wstrzymana - tłumaczy rzecznik zarządu województwa. - Do czasu rozstrzygnięcia przez NSA, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego będzie mógł powierzać obowiązki dyrektora nauczycielowi szkoły.

Rzecznik prasowy poinformował też, że w piątek, 21 lipca w urzędzie marszałkowskim odbędzie się – już wcześniej planowane – spotkanie w celu omówienia bieżącej sytuacji szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska