Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Stypendia naukowe tylko dla uczniów z terenu gminy

Dariusz Brożek 0 95 742 16 83 [email protected]
- Zrobiło mi się bardzo przykro, kiedy się dowiedziałam, że nie zaproszono mnie na spotkanie. Na dobre stopnie pracowałam cały rok - mówi Ola Czerniewska.
- Zrobiło mi się bardzo przykro, kiedy się dowiedziałam, że nie zaproszono mnie na spotkanie. Na dobre stopnie pracowałam cały rok - mówi Ola Czerniewska. fot. Dariusz Brożek
Ola Czerniewska była jedną z najlepszych uczennic międzyrzeckiego Gimnazjum nr 2. Stypendium naukowego jednak nie dostała, bo mieszka w Lubikówku, a to już gmina Przytoczna. Jest rozżalona, urzędnicy zaś bezradnie rozkładają ręce i zasłaniają się przepisami.

Nastolatka jest już uczennicą jednego z gorzowskich liceów. W czerwcu ukończyła Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu. Była jedną z najlepszych uczennic. Na koniec trzeciej klasy miała średnią ocen 5,3. Była też finalistką wojewódzkiej olimpiady polonistycznej. Jako jedyna w szkole na teście gimnazjalnym zdobyła 150 punktów. Na 150 możliwych!

Mimo tego nie dostała zaproszenia do ratusza, gdzie pod koniec wakacji komisarz Marian Sierpatowski spotkał się z najlepszymi absolwentami gimnazjów. Wręczył im listy gratulacyjne i jednorazowe stypendia. Dziewczyna nie kryje rozgoryczenia.
- Wyszło na to, że wcale nie byłam taką dobrą uczennicą. Dlaczego jednak w spotkaniu wzięli udział uczniowie, którzy mieli gorsze oceny ode mnie? - pyta powstrzymując łzy.

Bo taka jest uchwała

Szkoła wystąpiła z wnioskiem o stypendium dla A. Czerniewskiej. Dlaczego więc nastolatka nie dostała pieniędzy, ani nawet symbolicznego dyplomu? Urzędnicy zasłaniają się przepisami. A konkretnie uchwałą rady miejskiej, która określa, jakie warunki muszą spełniać stypendyści.
- Zgodnie z tą uchwałą stypendia otrzymują uczniowie, którzy zamieszkują na terenie naszej gminy. A ta uczennica mieszka w gminie Przytoczna, dlatego nie mogła otrzymać stypendium - odpowiada Anna Chudzińska z Urzędu Miejskiego.

Dyskryminowani za miejsce zamieszkania?

Uchwała została przyjęta w listopadzie 2008 r. Zdaniem dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty Tadeusza Urbanka, jest krzywdząca dla uzdolnionych i pracowitych uczniów, którzy dojeżdżają do międzyrzeckich szkół z ościennych gmin. Ojciec nastolatki Maciej Czerniewski mówi, że to zwykły bubel.

- Stawia uczniów w nierównej sytuacji. Zamierzam zgłosić sprawę Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Przecież gminy otrzymują subwencje na wszystkich uczniów, bez względu na to, gdzie mieszkają - zapowiada.

Jak podkreśla M. Czerniewski, jego córka promowała swymi osiągnięciami szkołę i gminę Międzyrzecz. - Nie chodzi nam o pieniądze, ale o fakt, że na spotkanie najlepszych uczniów nie zaproszono naszej córki. Bardziej by ją ucieszyły gratulacje komisarza i dyplom - mówi.

Po 100 zł dla prymusów

Na podstawie tej samej uchwały stypendia otrzymują obecnie najlepsi uczniowie podstawówek i gimnazjów z Międzyrzecza. Dostają po 100 zł miesięcznie. Ale pod warunkiem, że średnia ich ocen wynosi minimum 4,75, mają wzorowe zachowanie i mieszkają w międzyrzeckiej gminie. Tymczasem wśród prymusów może być wielu zamiejscowych uczniów. Na przykład z Rokitna, Siercza, Policka czy Templewa z ościennych gmin.

- Rozumiem, że stypendia socjalne są przyznawane dzieciakom z niezamożnych rodzin mieszkających na terenie danej gminy. Bo władze powinny wspierać ubogich mieszkańców. Ale naukowe powinni otrzymywać najlepsi uczniowie bez względu na to, gdzie mieszkają. To nagrody za osiągnięcia naukowe i ich ciężką pracę. Dlatego należy zmienić uchwałę - postuluje M. Czerniewski.

Od ponad dwóch miesięcy gminą rządzi M. Sierpatowski, który ma uprawnienia i burmistrza i rady miejskiej. Czy zamierza przychylić się do postulatu ojca dziewczynki? - Teraz jest za późno, żeby zmieniać zasady, bo sporządzono już listy stypendystów. Zastanowię się nad tym pod koniec roku szkolnego - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska