MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej protestów

MAREK BIAŁOWĄS
11 lipca zacznie obowiązywać znowelizowane prawo budowlane, które ma m.in. ułatwić życie inwestorowi i zdyscyplinować urzędników.

W nowej ustawie uległ zmianie katalog obiektów i robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Niektóre obiekty zakwalifikowano do tych, dla których wymagane jest jedynie zgłoszenie (m.in. wiaty przystankowe, zatoki parkingowe, obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, altanki ogrodowe). Również zbiorniki na gaz płynny do zasilania instalacji gazowych, które nie przekraczają pojemności 7 m sześć. wymagają jedynie zgłoszenia.
PAMIĘTAJ! Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na dłużej niż 2 lata.

Mniej protestów

W nowelizacji bardzo istotne dla inwestorów jest też ograniczenie liczby podmiotów, które uprawnione są do oprotestowania budowy. W postępowaniu o pozwolenie na budowę od 11 lipca mogą brać udział: właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania planowanego obiektu. Prawo do oprotestowania straciły organizacje, które czasami wycofywały swój sprzeciw dopiero po otrzymaniu wsparcia finansowego od inwestora.
UWAGA! Teraz w postępowaniu wydania pozwolenia na budowę będą brać udział tylko sąsiedzi.

Wystarczy oświadczenie

Od 11 lipca do wniosku o pozwolenie na budowę nie trzeba będzie dołączać aktu notarialnego ani wypisów z ksiąg wieczystych. Wystarczy samo oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością.
Uproszczono też formalności przy inwestycji takiej jak np. budowa drogi lub gazociągu. Inwestor nie musi powiadamiać wszystkich zainteresowanych właścicieli gruntów. Wystarczy ogłoszenie w prasie lub obwieszczenie w urzędzie.

Kary dla urzędu

Znowelizowane prawo przewiduje, że od 2004 r. to nie gminy a starostwa będą wydawały pozwolenia na budowę. Przepisy mają też zdyscyplinować administrację i precyzuje zakres jej kompetencji. Przewidziano np. kary finansowe dla organu, który w terminie dwóch miesięcy nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na budowę.
PAMIĘTAJ! Urząd wydający pozwolenie na budowę od 11 lipca ma obowiązek załatwiania spraw w kolejności ich wpływu.

Legalne samowole

W znowelizowanym prawie odstąpiono od rygorystycznego nakazu rozbiórki nielegalnie wzniesionego obiektu. Przewidziano możliwość jego legalizacji, jeśli: nie narusza on przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów prawa budowlanego lub naruszenia te są tego rodzaju, że możliwe jest doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem.
W takim przypadku konieczne jest przedstawienie dokumentów świadczących o tym, że istnieje możliwość legalizacji obiektu. Inwestor musi też zapłacić opłatę legalizacyjną, której wysokość ustala organ nadzoru budowlanego (Zależy to od kategorii obiektów i ich wielkości. Zostało to też określone w ustawie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska