Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko interaktywne ekrany, ale też okno, a nawet patefon. To będzie poruszające otwarcie Izby Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej całkowicie odmieniona. Pierwsi goście już zobaczyli to miejsce
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej całkowicie odmieniona. Pierwsi goście już zobaczyli to miejsce Marek Pych
- To, co dzieje się z Izbą Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej pokazuje, że jeśli się tylko chce, można lokalnie zdziałać prawdziwe cuda - mówił Marek Pych jeszcze kilka miesięcy temu. W sobotę wielkie otwarcie tego miejsca. Będzie można zobaczyć archiwalny film pozyskany do pokazania specjalnie na to wydarzenie.

Dąbrówka Wielkopolska. Otwarcie Izby Pamięci

Pierwsza Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej powstała w pałacu dąbrowieckim w 1965 roku z inicjatywy nauczycielki miejscowej szkoły Wandy Chełkowskiej, która zebrała pamiątki przed i powojenne. W 1984 roku została przeniesiona do szkoły. – Izba trwała, trochę była malowana, trochę odnawiana, a potem zaczęło się mozolne dochodzenie do tego, aby otworzyć ją po remoncie – opowiada Marek Pych, społeczny opiekun dąbrowieckiej Izby Pamięci.
O tych mozolnych działaniach pisaliśmy w październiku ubiegłego roku. Wtedy izba została objęta opieką patronacką Instytutu Zachodniego i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa”. Była to wisienka na torcie pracy, jaką udało się wykonać dąbrowieckiej społeczności w zakresie zmian w izbie.

Historia Dąbrówki Wielkopolskiej. Izba Pamięci w nowoczesnym wydaniu

Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 13 maja, o godz. 16 w Centrum Kultury i Folkloru w Dąbrówce Wielkopolskiej.
Będzie można zobaczyć ponad 400 artefaktów przyporządkowanych różnym działom. Są interaktywne ekrany, okno, a nawet patefon.

– Izba poświęcona jest walce Polaków o zachowanie polskości, tradycji i kultury tych ziem w czasach zaborów i II wojny światowej – wyjaśnia Marek Pych. Zebrane materiały udowadniają, że mimo ówczesnej przynależności obszarowej do Niemiec, mieszkańcy czuli się Polakami, a manifestowali to właśnie przez kultywowanie śpiewu, używanie gwary dąbrowieckiej, strojów. Dziś Dąbrówka Wielkopolska leży w woj. lubuskim i naturalnie wnosi do tego regionu – część tradycji i kultury zachodniej Wielkopolski. To także pokazuje Izba Pamięci.

Niespodzianką podczas sobotniej uroczystości będzie projekcja filmu z 1965 roku, który nosi nazwę „Izba Pamiątek”. Marek Pych podkreśla, że zgodę na projekcję udało się uzyskać dzięki staraniom i uprzejmości wielu osób.

Po oficjalnym otwarciu Izby Pamięci przed miejscową szkołą odbędzie się Noc Muzeów, która potrwa do godziny ok. 22.30. W programie m.in. występy uczniów, pokazy filmów, występy lokalnych zespołów i gastronomia.
Organizatorami wydarzenia są Rada Sołecka w Dąbrówce Wielkopolskiej i Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła. Współorganizatorem technicznym jest Zbąszynecki Ośrodek Kultury.
Remont Izby Pamięci wykonano m.in. dzięki wsparciu funduszu sołeckiego, władz gminy i województwa, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też wideo: Wystawa psów w Babimoście

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska