Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre gimnazja w Zielonej Górze już przyjmują podania

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
W tym roku zmienił się obwód Gimnazjum nr 2 z powodu likwidacji ,,piątki”. Na zdjęciu lekcja matematyki w klasie Ic, którą prowadzi Katarzyna Szymańska
W tym roku zmienił się obwód Gimnazjum nr 2 z powodu likwidacji ,,piątki”. Na zdjęciu lekcja matematyki w klasie Ic, którą prowadzi Katarzyna Szymańska fot. Marek Marcinkowski
Od jutra szóstoklasiści z podstawówek będą mogli skorzystać z informatora, dotyczącego naboru do gimnazjów. Wbrew wcześniejszym głosom, będą mogli wybrać wymarzoną szkołę.

Wielu rodziców zaniepokojonych było głosami, jakby ich dzieci, tegoroczni absolwenci podstawówek, nie będą mogły wybrać sobie gimnazjum. A nie wszyscy uczniowie zamierzają kontynuować naukę w rejonowej szkoły. Tymczasem nic się nie zmienia w zasadach naboru. Każdy uczeń może wybrać sobie gimnazjum. Po co więc obwody, rejonizacja?

- Obowiązek ich wytyczenia nakłada ustawa o systemie oświaty. Chodzi o to, by dla każdego ucznia było zapewnione miejsce w szkole, najbliższej jego adresu zamieszkania - wyjaśnia zastępca naczelnika wydziału edukacji Lidia Gryko. - Oznacza to, że do gimnazjum rejonowego uczeń musi być przyjęty, niezależnie od tego, kiedy się do szkoły zapisze
Dyrektorzy gimnazjów mogą zaś przyjąć uczniów spoza rejonu, jeśli będą mieli miejsca. A mieć będą, bo wskazują na to liczby. Uczniów nam ubywa, a planowanych oddziałów klasowych nie. We wtorek odbyła się narada naczelnika Jerzego Gawła z dyrektorami gimnazjów, a także posiedzenie komisji edukacji rady miejskiej. Po nim wszystko jest już jasne.

- Dyrektorzy przedstawili swoje propozycje co do liczby planowanych oddziałów, a my na to przystaliśmy - słyszymy w urzędzie.

W mieście będziemy mieć 1.014 absolwentów podstawówek. Licząc w prosty sposób, utworzą oni 40 klas pierwszych w gimnazjach (po 26 osób). Tymczasem szkoły te zaplanowały w sumie utworzenie 45 oddziałów. Do tego doliczyć trzeba gimnazja, nie podlegające bezpośrednio miastu: Katolickie Gimnazjum, Społeczne ,,Szkoła Myślenia Twórczego", G-10 (Zespół Szkół Akademickich), Europejskie Gimnazjum dr Rahn i Partner. Tam też trafią absolwenci podstawówek.
Najwięcej klas w tym roku chce utworzyć Gimnazjum nr 6, bo aż 9 oddziałów. Po 8 planują uruchomić ,,jedynka" i ,,dwójka". Gimnazjum nr 7 z powodu zmiany obwodu planuje przyjąć o jedną klasę więcej niż rok temu, czyli 6 oddziałów. Po cztery klasy mają być w ,,ósemce" i ,,dziewiątce", a po trzy - w ,,trójce" i ,,czwórce" .

Czy uda się je zapełnić uczniami? Czas pokaże. Wiadomo, że łatwo nie będzie. Nie tylko teraz, z roku na rok ubywa nam będzie absolwentów podstawówek. Za rok będzie ich 960, co oznacza 38 oddziałów, za dwa lata - 928 (37 klas), a za trzy - 876 (34 oddziały).

WAŻNE DATY

* 27 bm. - w internecie pojawi się informator,
* do 30 bm. - składanie podań do Gimnazjum nr 4 Sportowego i Gimnazjum nr 10, prowadzących nabór wstępny,
* 27- 31 bm. - przeprowadzenie egzaminu sprawności fizycznej w Gimnazjum nr 4 Sportowym i rozmowy kwalifikacyjnej w Gimnazjum nr 10,
* 6 kwietnia - ogłoszenie wstępnej listy kandydatów w naborze wstępnym,
* 8 kwietnia - ogłoszenie list przyjętych w naborze wstępnym,
* 1-29 maja - przyjmowanie podań przez gimnazja ogólnodostępne,
* 19-22 czerwca - przyjmowanie świadectw ukończenia szkoły podstawowej,
* 26 czerwca godz. 12.00 - gimnazja ogłaszają listy oraz listy wolnych miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska