Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól - Bytom Odrzański: Naszą nadzieją jest gaz

Redakcja
Skąd wziąć gaz? Poszukiwanie najlepszych źródeł energii to nie tylko problem całej Europy, ale także Nowej Soli. A gaz to jeden z najbardziej atrakcyjnych surowców do produkcji ciepła i prądu.
Skąd wziąć gaz? Poszukiwanie najlepszych źródeł energii to nie tylko problem całej Europy, ale także Nowej Soli. A gaz to jeden z najbardziej atrakcyjnych surowców do produkcji ciepła i prądu. fot. Mariusz Kapała
Gazowy projekt zależy od strategii rozwoju Polskiej Miedzi.

Rosjanie i Niemcy budują swój gazociąg bałtycki. Czy Głogów i Nowa Sól będą miały swój gazociąg "miedziowy"? Wiele zależy od strategii rozwoju KGHM Polska Miedź, która powstanie do końca października.

W Nowej Soli ma powstać elektrociepłownia, która zaopatrywałaby w ciepło tereny inwestycyjne z przyszłym centrum handlowo-rozrywkowym i basenem oraz sporą część okolicznych osiedli mieszkaniowych. Produkowałaby też energię elektryczną i sprzedawała ją do sieci. Tą inwestycją wciąż zainteresowane są dwie firmy - kopalnia węgla brunatnego Sieniawa oraz niemiecka firma z Magdeburga, która bazowałaby na gazie, jako źródle energii.

Gazociąg

Przy tym drugim rozwiązaniu, początkowo wchodziła w grę eksploatacja złóż gazu wokół Nowej Soli i w gminie Otyń. Ale prezes zielonogórskiej spółki Poszukiwania Naftowe Diament Józef Lenart rozwiewa te nadzieje. - To raczej nierealne ekonomicznie - ocenia. - Złoża są mocno zasiarczone, co by podrożyło eksploatację.

Zdaniem Lenarta, szansą dla Nowej Soli jest planowany gazociąg Kościan-Lubin, który będzie przebiegał nieopodal Wschowy i Głogowa. - Idealnym rozwiązaniem, zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym, byłoby podłączenie do gazociągu Nowej Soli - dodaje prezes. Co o budowie takiej nitki gazociągu z Głogowa do Nowej Soli myślą władze KGHM? - Budowa gazociągu z kopalni gazu w Kościanie to perspektywa na trzy-cztery lata do przodu - odpowiada rzecznik kombinatu Przemysław Ziółek. - Nie my bylibyśmy jego właścicielem, więc decyzje musiałyby zapaść poza nami.

Zbiorniki

Inną inwestycją gazową w powiecie nowosolskim, którą od kilku lat rozważają władze głogowskiego kombinatu jest projekt pod nazwą Energo-Salt. Przewiduje on wyeksploatowanie złóż solanki w kopalni Bodzów, niedaleko Bytomia Odrz. Po wypompowaniu solanki, podziemne jamy miałby stanowić tzw. zbiorniki kawernowe do magazynowania sprężonego gazu ziemnego. Oprócz tego, że byłaby to krajowa rezerwa na wypadek przykręcenia kurka przez Rosjan, ze zbiorników miałby korzystać KGHM. A dla gminy Bytom Odrz. byłaby to ogromna szansa na wsparcie budżetu z opłat środowiskowych. Ten pomysł ma już kilka lat, ale na razie jest tylko na papierze. - Do końca października będzie gotowa strategia rozwoju KGHM na kilkanaście lat - mówi Ziółek. - Na razie nie mogę powiedzieć co w niej będzie zapisane, ale to od tej strategii będzie zależeć, czy wejdziemy w takie przedsięwzięcia jak Energo-Salt.

Michał Iwanowski
0 68 324 88 12
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska