Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

NOWA WIOSKA (gm. Lubrza). Zapowiada się piękne kolędowanie. Grupa Śpiewu Białego Drewno wystąpi po niedzielnej mszy.

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Grupa Drewno w niedzielę wystąpi w Nowej Wiosce
Grupa Drewno w niedzielę wystąpi w Nowej Wiosce grupadrewno.zgora.pl
Niezwykli kolędnicy zagoszczą w niedzielę (19 stycznia) w Nowej Wiosce w gminie Lubrza. Prawie godzinny występ da Grupa Śpiewu Białego „Drewno”. Inicjatorem zaproszenia muzyków jest Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi (AS-y) z Nowej Wioski.

W Nowej Wiosce można zaprosić kolędników do swojego domu

Niezwykli kolędnicy zagoszczą w niedzielę (19 stycznia) w Nowej Wiosce. Prawie godzinny występ da Grupa Śpiewu Białego „Drewno”. Inicjatorem koncertu jest stowarzyszenie AS-y z Nowej Wioski.

Muzycy Grupy Drewno wystąpią w kościele pw. Św. Anny w Nowej Wiosce o godz. 10.45 (po niedzielnej mszy). Występ składa się z 11 utworów, potrwa niecałą godzinę.

- Jeśli pogoda pozwoli, kolędnicy przejdą się także po wiosce. I tu pojawia się niecodzienna okazja. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli zaprosić kolędników także do własnego domu – zachęca Marek Grześkowiak ze Stowarzyszenia AS-y z Nowej Wioski.

Czym jest śpiew biały?

Grupa Drewno na swoim portalu tłumaczy, że śpiew biały to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem. Jest w zasadzie wykorzystaniem techniki krzyku do wydobywania melodii. Powietrze wypychane powoli przez przeponę wydobywa się przez maksymalnie otwarte gardło. Wykorzystywane są wszelkie dostępne rezonatory, czyli cząstki krtaniowe, niektóre kości oraz jamy powietrzne w obrębie głowy i gardła.

Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej, nie jest kształcony w szkołach muzycznych, chociaż istnieją stowarzyszenia (często nieformalne) uczące białego śpiewu. Spotykamy go w muzyce folklorystycznej wielu zakątków świata. Biały śpiew występował w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Bułgarii. Obecnie można zaobserwować powrót do białego śpiewu, jako części muzyki folkowej, ale także jako spontanicznej formy ekspresji.

Biały śpiew bywa mylony ze śpiewem gardłowym. Oba rodzaje śpiewu można zaliczyć do śpiewu archaicznego, śpiew gardłowy jest jednak typowy dla Azji, zwłaszcza Mongolii i Tuwy. Śpiew gardłowy różni się od śpiewu białego i pod względem techniki (jest wydobywany z zaciśniętego gardła) i pod względem brzmienia. (źródło: Wikipedia)

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Tak się kolęduje w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska