Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny transport i sprzęt dla strażaków

Materiał Informacyjny
Czystsze powietrze w miastach i bezpieczniejsi mieszkańcy – tak w skrócie można opisać dwa działania, w ramach których będzie można realizować projekty. W pierwszym z nich chodzi o ograniczenie emisji spalin, przede wszystkim przez transport publiczny, w drugim –o przeciwdziałanie katastrofom naturalnym i ich skutkom.

Zacznijmy od ekologii. O pieniądze na realizację swoich pomysłów mogą się przede wszystkim starać jednostki samorządu terytorialnego, ich spółki, związki i stowarzyszenia. Wsparcie finansowe będą mogły uzyskać na rozwój ekologicznego transportu publicznego, w tym na budowę ścieżek rowerowych.
Pojawia się też szansa na modernizację floty transportu publicznego w miastach, czyli zakup nowoczesnych pojazdów spełniających ostre kryteria emisji
spalin w przypadku napędu tradycyjnego. Priorytetowo będzie traktowany zakup pojazdów o alternatywnych systemach napędowych: elektrycznym, hybrydowym czy na biopaliwa.
– Projekty muszą wpisywać się w Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, jest to warunek niezbędny – uprzedza Małgorzata Zasina, specjalista ds. funduszy europejskich Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze. – Muszą też uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych – dodaje. – Samorządy mogą też otrzymać wsparcie np. na modernizację oświetlenia ulicznego czy uruchomienie kompleksowej, interaktywnej informacji pasażerskiej.
Drugie z działań z pewnością ucieszy osoby związane ze służbami ratownictwa technicznego i przeciwpowodziowego. To szansa dla Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, lubuskiego WOPR-u i samorządów, przede wszystkim na zakup brakującego sprzętu. Listę dozwolonych zakupów otwierają samochody pożarnicze i przyczepy ratownicze, a kończą ubrania dla ratowników: żaroodporne, chemoodporne, gazoszczelne czy do pracy pod wodą. Po drodze jest specjalistyczny sprzęt, a więc: generatory piany, motopompy, narzędzia hydrauliczne, węże strażackie, prądownice, sprzęt typowo gaśniczy itp. – Realizowany projekt musi bezwzględnie przyczyniać się do podniesienia bezpieczeństwa ludzi – zaznacza nasza rozmówczyni.

Więcej informacji o opisanych działaniach:
http://rpo.lubuskie.pl/
Więcej o funduszach:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny Punkt Informacyjny: Zielona Góra – tel. 68 45 65 454,
e-mail: [email protected]

Komentarz eksperta
MAŁGORZATA ZASINA, Specjalista w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich
w Zielonej Górze:

Nabór wniosków na realizację projektów dotyczących ograniczenia emisji w miastach potrwa do 30 września. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów, a to oznacza konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości 15 proc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wsparcia służb ratownictwa technicznego i przeciwpowodziowego w przeciwdziałaniu katastrofom naturalnym i ich skutkom. Tutaj jednak termin naboru wniosków mija 15 lipca. W obu przypadkach wkład własny może być tylko finansowy.
Na pierwsze działanie w ramach konkursu zarezerwowano 50 mln zł. Pula środków na wsparcie ratownictwa jest nieco niższa i wynosi ponad 11 mln zł. Regulamin korzystania ze wsparcia nie określa górnego limitu pomocy. Zanim jednak zabierzemy się do pisania wniosku, warto dokładnie zapoznać się z zasadami konkursu oraz ocenić możliwości wniesienia wkładu własnego. Najwięcej problemów, właśnie z wkładem własnym, mogą mieć Ochotnicze Straże Pożarne. Warto jednak wiedzieć, że projekty mogą być składane w partnerstwie i że takie rozwiązanie będzie premiowane. Dodatkowe punkty będą przyznawane także na zakup sprzętu i wyposażenia, którego dotychczas w danej jednostce nie było.
W przypadku modernizacji oświetlenia ulicznego ocenie będzie podlegała oszczędność energii elektrycznej, a preferowane będą odnawialne źródła energii.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska