Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia jeszcze nie będzie zmian w podmiejskich kursach MZK

Tomasz Czyżniewski 68 324 88 34 [email protected]
Nowe ceny biletów zostaną wprowadzone od 1 marca
Nowe ceny biletów zostaną wprowadzone od 1 marca fot. Paweł Janczaruk
Wszystko zostaje po staremu. Liczba autobusów i ceny biletów. Ale to tymczasowe rozwiązanie.

Przeczytaj też: W Zielonej Górze bilety MZK pójdą o połowę w górę?

Brak pieniędzy na MZK, wzrost cen biletów i ograniczenie kursów to tak gorący temat, że nawet w Wigilię radzili nad tym włodarze gmin otaczających miasto. W piątek zielonogórski magistrat świecił pustkami. Jak wszędzie dzień nie sprzyjał już poważnej pracy.
Ale nie u wiceprezydenta Krzysztofa Kaliszuka, u którego spotkali się: burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus, wójt Zielonej Góry Mariusz Zalewski i wójt Świdnicy Adam Jaskulski oraz przedstawiciele MZK.
Wciąż zastanawiali się jak rozwiązać problemy z komunikacją. Przypomnijmy, problem na razie nie jest załatwiony. Przed tygodniem miejscy radni nie zgodzili się na wysokie podwyżki cen biletów w mieście. Mieli do wyboru dwa warianty: bilety jednorazowe o połowę w górę, okresowe o 50 proc. lub 30 proc. Ten drugi wariant przegłosowali dla komunikacji podmiejskiej a w mieście zadecydowali o podwyżce o 10 proc. Teraz trzeba w budżecie znaleźć dodatkowe ponad 4 mln zł na dopłaty do MZK lub ograniczyć liczbę kursów.
Takie ograniczenia na pewno będą w Czerwieńsku, Świdnicy i Zaborze.
- Ja chciałbym zostać przy dotychczasowych rozwiązaniach i utrzymać liczbę kursów - twierdzi wójt Zielonej Góry Mariusz Zalewski. - Jednak ostateczna decyzja zależy od radnych.
Gmina musiałaby jednak dołożyć do MZK 2,5 mln zł.

Przeczytaj też: Zielonogórzan czeka podwyżka cen biletów MZK

Na razie wójtowie dogadali się z prezydentem, że przez dwa miesiące będzie obowiązywało przejściowe porozumienie. W styczniu pasażerów nie czekają zmiany. Nowe ceny biletów zostaną wprowadzone od 1 marca. Możliwe, że wówczas komunikacja miejska całkowicie zniknie z gminy Czerwieńsk.
- Prowadzimy rozmowy z innymi przewoźnikami, którzy mogą otrzymać refundację do biletów ulgowych i przejąć komunikację od miasta - tłumaczy burmistrz Iwanus. Takim przewoźnikiem mógłby być PKS, który otrzymuje od marszałka pieniądze na bilety ulgowe dla uczniów i studentów. Nie dotyczą one emerytów. Z takiej dopłaty nie może skorzystać okalająca miasto gmina Zielona Góra.
- Przykro mi, ale na pewno zlikwidujemy dojazdy na działki w Ochli (linia nr 27), bo nie dotyczą one mieszkańców naszej gminy - dodaje wójt Zalewski. Podobnie będzie z ogródkami w Łochowie, gm. Świdnica. - My też zastanawiamy się nad innym przewoźnikiem - przyznaje wójt Jaskulski. - Będę się starał, żeby możliwości przejazdów w gminie się nie pogorszyły, ale ograniczenia będą. Na razie pracuje nad tym specjalna grupa radnych.

Tymczasem magistrat chce ograniczyć możliwość zatrzymywania się autobusów w mieście. - Przystanki w mieście będą tylko dla autobusów MZK - tłumaczy wiceprezydent Kaliszuk. - Na wjazdach do miasta wyznaczymy przystanki przesiadkowe, gdzie będą mogły zatrzymywać się inne autobusy. W mieście nie będzie to możliwe oprócz dworca. Żeby pasażer mógł dojechać gdzieś dalej, musi się przesiąść na MZK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska