Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku Zamek Piastowski stanie się Centrum Artystyczno-Kulturalnym

Leszek Kalinowski
Zamek Piastowski po remoncie odwiedziło już 11 tysięcy turystów, już dziś odbywa się na nim wiele imprez, ale od nowego roku ma się także oficjalnie stać centrum kulturalnym
Zamek Piastowski po remoncie odwiedziło już 11 tysięcy turystów, już dziś odbywa się na nim wiele imprez, ale od nowego roku ma się także oficjalnie stać centrum kulturalnym fot. Paweł Janczaruk
- Brakuje u nas miejsc kultury - zadzwonił do redakcji pan Franciszek. - Dlaczego nie możemy wybudować letniej sceny na kameralne imprezy? - Zrealizujemy ten pomysł - odpowiada burmistrz.

Pan Franciszek długo opowiada o tym, jak to w Krośnie niegdyś działał dom kultury, potem budynek został sprzedany. Placówkę zlikwidowano. Miasto stara się wypełnić lukę, ale nie za bardzo, zdaniem krośnianina, to wychodzi. Bo pożyczanie sceny w starym i wymagającym remontu klubie garnizonowym to za mało.

- Zwłaszcza w czasie wakacji powinno być więcej imprez. I to nie od razu jakiś wielkich festynów, ale mniejszych kameralnych koncertów, występów kabaretów czy miejscowych artystów - mówi pan Franciszek.

- Idealnie do tego nadaje się np. dziedziniec Zamku Piastowskiego. Dlaczego nie można tam postawić letniej sceny, choćby takiej jaka jest obok fary w Gubinie. Tam odbywają się różne imprezy, a u nas?

Czekamy na badania

Zapytaliśmy o to burmistrz miasta Andrzeja Chinalskiego, który podkreśla, że wszystko to, co dotyczy zamku, musi być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

- Dlatego na razie rolę sceny spełnia drewniane podłoga obok krużganków. - tłumaczy gospodarz miasta. - Musi być taka, bo podczas remontu, odsłonięte zostały piwnice. Trzeba je dokładnie zbadać. Konserwator zabytków zabronił więc stosować stałą konstrukcję.

To tym, jak zostaną wykonane badania archeologiczne, będzie można wybudować w tym miejscu trwałą scenę.
- Poza tym rozważamy też możliwość utwardzenia dziedzińca. By więcej imprez mogło się tam odbywać - dodaje burmistrz.

Koncerty i publikacje

Częściowo wyremontowany zamek czeka na kolejne pieniądze, dzięki którym można by dokonać dalszej odbudowy obiektu, tj. pomieszczeń przylegających do krużganków oraz zabezpieczyć trwałą ruinę za kaplicą i mury od strony fosy.

- W tym roku na ten cel nie uzyskaliśmy promesy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale liczymy, że w przyszłym roku to się uda - mówi A. Chinlaski.
Nie tylko w tym sensie zmieni się zamek. Jest już przygotowany projekt uchwały, powołującej do istnienia Centrum Artystyczno-Kulturalne ,,Zamek".

To centrum a nie miasto ma organizować imprezy kulturalne, prowadzić edukację, tworzyć warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, współpracować z organizacjami, instytucjami, stowarzyszeniami, gromadzić zbiory i archiwizować przedmioty o znaczeniu muzealnym, prowadzić działalność informacyjną i wydawniczą…

- To ludzie muszą decydować, jakich imprez chcą, a nie władza ma im je oferować - podkreśla burmistrz. - My jako miasto tylko możemy zabezpieczyć fundusze.
Centrum Artystyczno-Kulturalne ,,Zamek" rozpocznie działalność 1 stycznia przyszłego roku. Wcześniej zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska