Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSOBOWOŚĆ ROKU 2019. Działają społecznie dla ludzi, aby wszystkim żyło się lepiej!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
- Chcę po sobie coś pozostawić, chcę zrobić różnicę, aby moim dzieciom żyło się w przyszłości lepiej - tak swoją chęć do działania tłumaczy zielonogórzanin Andrzej Olszak, lider naszego plebiscytu Osobowość Roku 2019 w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna. Osoby, które podobnie, jak pan Andrzej zarażają innych swoją aktywnością warto chwalić, bo na ich pracy korzystają wszyscy mieszkańcy regionu.

Walczą w imieniu mieszkańców o lokalne sprawy, o miejsca parkingowe dla matek z dziećmi, o bezpieczeństwo kobiet, o remont mostu czy też modernizację boisk. Poznajcie liderów kategorii: polityka, samorządność i społeczność lokalna w plebiscycie Osobowość Roku 2019. Wyniki z poniedziałku, 10 lutego, z godziny 10.57

Konsultacje są ważne!

Andrzej Olszak jest osobą, która niedawno przeniosła się do Zielonej Góry ze Szczecina. W ostatnim roku prowadził szereg akcji przy wsparciu lokalnych polityków i samorządowców, m.in. koordynował zbieranie podpisów pod petycją do władz miasta, aby stworzyć przy każdym urzędzie miejsca dla matek z dziećmi lub kobiet w ciąży. W ostatnich dniach przekonywał także zielonogórzan do pomysłu uchwały ułatwiającej i porządkującej organizację konsultacji społecznych.

- Konsultacje społeczne są bardzo ważne, dzięki nim mieszkańcy biorą aktywniejszy udział w życiu swojej społeczności, mogą się wypowiedzieć. Niestety, w tym temacie w Zielonej Górze mamy braki. Dlatego wspólnie ze stowarzyszeniem Serce Zielonej staram się to zmienić - tłumaczy Andrzej Olszak

Zielonogórzanin zainicjował również akcję sprzątania okolicznych lasów, należy do grupy rekonstrukcyjnej Białoboh, która pojawia się regularnie na festynach oraz innych wydarzeniach lokalnych. - Muszę działać, nie potrafię usiedzieć w miejscu - przekonuje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: OSOBOWOŚĆ ROKU 2019. Zagłosuj na osoby, które wyróżniły się w kulturze, nauce, dobroczynności, polityce i biznesie

Bezpieczeństwo kobiet

Jedną z liderek naszego plebiscytu jest także Teresa Kacprzak, funkcjonariuszka straży miejskiej w Żarach, która od kilku lat prowadzi akcję pn. Bezpieczna Żaranka. - Uczymy kobiety jak zachować się w trudnych sytuacjach, kiedy spotykają się z agresją. Są to zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, związane z samoobroną. Naszym celem jest podniesienie bezpieczeństwa, chcemy aby kobiety nie były ofiarami, aby umiały pokonać strach - tłumaczy Kacprzak. Podczas zajęć panie korzystają z porad prawnych, instytucji, urzędów. Akcja przyciąga zarówno młodsze i starsze mieszkanki Żar.

Drogi, chodniki, oświetlenie…

Nominację naszych Czytelników otrzymał także Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa. Mieszkańcy docenili jego starania związane z modernizacją dróg, chodników, oświetlenia czy też boisk. - Cieszę się z tej nominacji - mówi burmistrz Jagasek. - W pracy samorządowca cenię sobie możliwość spotkań z ludźmi. Jeśli, ktoś ma jakiś problem to drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte, można przyjść i porozmawiać - tłumaczy nasz rozmówca.

W obronie mostu

Zbigniew Trompa, radny Sulechowa, dał się poznać, jako organizator protestów mieszkańców, którzy domagali się remontu starego mostu w Cigacicach. - Ta przeprawa jest niezwykle istotna, bez niej wiele osób nie mogłyby normalnie żyć i funkcjonować. Tereny Nadodrza są bardzo piękne, jestem w nich zakochany. Bez działającego mostu ich walory turystyczne pozostałyby jednak nieodkryte. Cigacice czy Górzykowo nie mogłyby się rozwijać, wszyscy omijaliby je z daleka korzystając jedynie z przeprawy na S3 - uważa radny Trompa. Jego starania przyniosły skutek - premier Mateusz Morawiecki zgodził się dofinansować remont mostu.

Pomaganie daje satysfakcję

Maciej Szafrański to społecznik z Mirostowic Dolnych. Mieszkańcy cenią go za walkę o zrównanie w gminie cen za ścieki. Ale to nie jedyna jego aktywność, organizował także imprezy dla młodzieży oraz działał na rzecz odnowienia tradycji ceramicznych. - Każdy kolejny zrealizowany projekt daje człowiekowi satysfakcję. Sam szukam sobie dodatkowego zajęcia, aby móc się realizować - tłumaczy Szafrański.

Przyjemne z pożytecznym

W Nowogrodzie Bobrzańskim bardzo aktywny jest Roman Mączkowski, prezes stowarzyszenia Fiber. Pan Roman w 2019 roku przeprowadził m.in. projekt ,,Aktywny senior”, w ramach którego organizowano wycieczki rowerowe, spotkania z grami planszowymi, warsztaty z decoupage i rękodzieła, ćwiczenia na siłowni plenerowej i stacjonarnej. - Łączę przyjemne z pożytecznym. Jeśli coś robi się z pasją, to inni ludzie często do tego dołączają - uważa Mączkowski.

Aktywna radna!

Monika Ostrowska, radna gminy Nowa Sól, otrzymała nominację za aktywność, odwagę i konsekwencję w działaniach na rzecz mieszkańców. Nasi Czytelnicy są zdania, że radna nie odwraca się od problemów małych miejscowości, ale je rozwiązuje. - To mój obowiązek, dbam o to żeby mieszkańcy byli zadowoleni, jestem ich głosem w trudnych sprawach - mówi Ostrowska. I jednocześnie dodaje, że dla samorządowca najtrudniejszy moment to, gdy chce się rozwiązać jakąś sprawę, a na przeszkodzie stoi opór innych osób.

W plebiscycie SWISS KRONO i Gazety Lubuskiej "Człowiek Roku KRONO 2019" głównym laureatem zostaje ANDRZEJ SIROWACKI:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska