Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia płyta z wykopu w Żaganiu zostanie wydobyta, a dół zasypany. Nie dowiemy się, ile artefaktów zostało w ziemi

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wykop zostanie dzisiaj (7.07.2023) lub w ciągu najbliższych dni zasypany. Widać tylko brzeg płyty
Wykop zostanie dzisiaj (7.07.2023) lub w ciągu najbliższych dni zasypany. Widać tylko brzeg płyty Małgorzata Trzcionkowska
W piątek 7 lipca 2023 lub w ciągu najbliższych dni wykop koło Małego Mostu w Żaganiu zostanie zasypany. Nie dowiemy się wiec, ile płyt nagrobnych zostało jeszcze w ziemi i z jakiego okresu pochodzą. Za to ludzie będą mogli bez przeszkód przejść przez mostki w parku, z centrum na ul. Dworcową.
od 16 lat

Przypomnijmy, że płyty epitafijne z XVII wieku zostały znalezione w wykopie przy wejściu na Mały Mostek w żagańskim parku w środę 5 lipca 2023, przy okazji usuwania awarii sieci wodociągowej, która pozbawiła wody mieszkańców ścisłego centrum miasta.
Pracownicy Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji szukali miejsca, w którym pękła rura. W wykopie dostrzegli zabytkowe płyty, które zostały wykorzystane po II wojnie światowej, jako osłony kanału ciepłowniczego, wiodącego z centrum miasta, w stronę zakładów pracy koło basenu i przy ul. Dworcowej. Na jednej z płyt była data 1691. Jedna była prawie cała, druga została wydobyta w kilku kawałkach.
Powiatowy konserwator zabytków, Bartosz Idryjan stwierdził, że płytami epitafijnymi może być wyłożony cały kanał ciepłowniczy, czyli że może być ich znacznie więcej.

Jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, dotycząca wykopu z Żagania

W czwartek 6 lipca 2023 miasto uruchomiło przejście dla mieszkańców miasta, aby mogli dotrzeć do mostków w parku, nie wpadając przy tym do wykopu.
Zapadła też decyzja konserwatorska, aby wydobyć ostatnią, widoczną w ziemi płytę, a następnie zasypać wykop. - Widoczne są jedynie brzegi płyty, więc nie wiemy, co zostało na niej wyryte - zaznacza Oktawian Wróblewski, archeolog z pracowni Relikt.
Wyjęte z ziemi płyty mają gotyckie napisy i jeszcze nie zostały odszyfrowane. Na razie zostały przewiezione do Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji, a potem konserwator zdecyduje, gdzie będą badane. Pochodzą prawdopodobnie z dawnego cmentarza koło kościoła św. Ducha, przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej i Jana Pawła II.

Niestety, nie dowiemy się, ile zostało jeszcze płyt w ziemi, bo zostaną dzisiaj (7.07.2023) lub w ciągu najbliższych dni zasypane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska